FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Nesnenin coğrafi enlem. Nasıl enlem belirlemek için

çok ilginç ve faydalı egzersiz - yetenek haritası "okuma". Bugün, ne zaman neredeyse dünyanın her köşesine ziyaret edebilirsiniz yenilikçi teknolojiler yardımıyla, bu tür yeteneklere sahip olması çok nadirdir. Coğrafi enlem okul müfredatına okudu, ama sürekli pratik olmadan genel eğitim derslerinde öğrendiği teorik bilgilerin pekiştirilmesi olamaz. Haritalama becerileri sadece geliştirmek uzamsal düşünme ve hayal gücünü değil, aynı zamanda birçok kompleks disiplinler için temel bir dayanak. bir meslek navigasyoncumuzu ölçücüyüm, mimar ve askeri kazanmak isteyenler sadece haritalar ve Planlı çalışmanın temel ilkelerini bilmek gerekir. Coğrafi belirlenmesi enlem - yolculuk gerçek sevgilisi ve öğrenilen Ona sahip olmalıdır zorunlu bir beceri.

küre

coğrafi değişkenleri belirleme algoritması geçmeden önce, dünya ve harita hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir. Onlara üzerindedir ve yeteneklerinizi eğitmek zorunda kalacak çünkü. Globe - Dünyamızın, bu tasvir edildiği yüzeyin daha küçük bir modelidir. M. Martin Behaim kabul ilk modelin yazarı - 15. yüzyılda ünlü "Dünya elma" yaratıcısı. Bilgi haritası gelişim tarihinin diğer ünlü küreler hakkında bilgi vardır.

 • Multitouch. Bu interaktif modeli - modern buluş, zaman ve çaba harcamadan dünyanın herhangi bir yerinde "git" sağlar!
 • Göksel. Ayna - Bu küre kozmik ışığın yerini gösterir. Biz güzel bir gece gökyüzü hayran zaman Sonuçta, biz kubbe "içeride", ve dünya dışında bakmak zorunda kalıyor!
 • Sh.Missine - - kollektörleri biri Globe tuttu , Kuzey Amerika devekuşu yumurtaları oyulmuş. Bu kıtanın en erken haritaların biridir.

dünya üzerinde, doğru çünkü üzerinde en az bozulma, enlem belirleyebilir. Ama, daha yüksek güvenilirlik özel esnek hat kullanmak gereklidir.

kart

Globe bir yolculuğa yanınızda için çok uygun değildir, dahası, o işe yaramaz, daha küçük boyut haline gelir. Ve zamanla, insanlar kartı kullanmaya başladı. Bir kağıt parçası güvenilir Dünya'nın dışbükey şekli tasvir etmek çok zordur, ama daha uygun ve kullanımı kolay gibi o, tabii ki, daha fazla hata var. Haritalar çeşitli sınıflandırmalar var, ama koordinatlarını belirlemek için becerilerin kazanılması beri biz kapsamında farklılıklarına üzerinde durulacak.

 • Büyük ölçekli. Böylece ölçek (M) ile 1 çizim adı: 100 000 kartı 1 bir ölçek varsa 000 ila 1:10: 5000 ve daha büyük, daha önce çağırılır.
 • Mesoscale. 1 000 000 ile 1: 200 000 Yani Çizimler 1'den bir MW olan dünya yüzeyine sokacağı belirtildi.
 • Küçük ölçekli. Bu 1 ile çizim: 1 000 000 ve daha az, örneğin, - AA 1: 2 000 000 1:50 000 000 ve diğerleri.

daha ayrıntılı olarak görüntüye uygulanmıştır olarak, büyük ölçekli olarak harita, en kolay enlem ile tanımlanır. derece ızgara çizgileri kısa bir mesafede düzenlenir, çünkü bu durum ortaya çıkar.

coğrafi enlem

Bu yüzden, belirli bir noktada paralel ve dikey hat arasında sıfır açı denilen. Elde edilen değer, yalnızca 90 derece aralığında olabilir. Ekvator güney ve gezegenimizi böler hatırlamak önemlidir kuzey yarımkürede. Bu nedenle yukarıda bulunan Dünya'nın tüm noktaların, genişliği en uzun paralelleri kuzey olacak ve aşağıda - Güney. Nasıl bir nesnenin enlem belirlemek için? O paralel ne olduğuna yakından bakmak gerekir. o işaretli değilse, gerekli paralel derecesini belirlemek için bitişik çizgileri arasındaki mesafe ne olduğunu anlamaya ihtiyacımız var.

coğrafi boylam

Bu meridyen düzleminde toprak ve belirli bir nokta arasındaki açıdır sıfır meridyen, adı Greenwich sahiptir. Batı - onun sağındaki tüm nesneler doğu olarak kabul ve bırakılır. Boylam istenen nesne nedir meridyen üzerinde yer almaktadır gösterir. tanımlı nokta harita üzerinde meridyen üzerinde belirtilmemişse, o zaman biz gerekli paralellikler belirlenmesinde olduğu gibi aynı şekilde devam edin.

coğrafi adres

O yeryüzündeki herhangi bir nesneye mevcuttur. bir harita veya ızgara (derece) olarak adlandırılan bir küre üzerinde meridyenler ve paralel kesişme üzerinde istenen noktanın belirlenen koordinatlar. Onları bilerek, sadece obje bulunduğu, aynı zamanda başkaları ile yaptığı durum ilişkilendirmek yer belirleyemez. Belirli bir noktanın coğrafi adresini sahip olmak, düzgün kontur haritalarında sınır bölgeleri uygulamak mümkündür.

Beş ana enlemler

hiçbir haritada koordinatlara belirlenmesini kolaylaştırmak ana paralellikler vurgulamaktadır. Ana enine çizgi arasında yer alan Alanı yere bağlı olarak, aşağıdaki alanları dahil edilebilir: kutup bölgesi, tropikal ekvatoral ve ılıman.

 • Ekvator - En uzun paraleldir. üstünde veya altında bulunan hatların uzunluğu, kutuplara doğru küçülür. ekvatorun enlem nedir? kuzey ve güney bir referans noktası, paralel olarak kabul edildiğinden, 0 dereceye eşittir. toprakları ekvatoral bölge olarak adlandırılan, uzak tropik ekvatordan yer almaktadır.

 • Kuzey Tropic - hep Dünya'nın dünya haritası üzerinde işaretlenmiş ana paralel. Bu 23 derece 26 dakika kuzey ekvatorun 16 saniye yer almaktadır. Bu paralel bir diğer adı - Yengeç Dönencesi.
 • Oğlak burcu - paralel 23 derece 26 dakika ve güney ekvator 16 saniye bulunmaktadır. Oğlak Dönencesi - Aynı zamanda ikinci bir adı vardır. toprakları, bu hat ve tropikal bölgeler olarak da bilinen ekvator arasında yer almaktadır.
 • Arktik daire 66 derece, 33 dakika ve 44 saniye ekvator yer alan. Bu daha yakın direğe, gece boyunca artar hangi bölgeyi sınırlayan, bu 40 gün ulaşır.

 • Güney Kutup Dairesi. Bu enlem 66 derece, 33 dakika ve 44 saniye eşittir. Bu paralel de kutup gece ve gündüz gibi fenomenler tane olan ötesinde bir sınır vardır. toprakları bu çizgileri ve ılıman bölgeler olarak adlandırılan tropik arasında yer alan ve arkalarında olan - kutup.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.