FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Zulüm - one gücüdür

Modern dilinde "tiranlık" kavramı vatandaşların hak ve özgürlüklerini ayaklar altına, yüce hükümdarın keyfi ile ilişkili bir çok olumsuz bir değere sahiptir. XLX sosyal bilimlerde kullanılan. Ancak, uzun vadede, içinde o diktatörlük yerine. Eğer tiranlık sorununun bu görünümü - hükümetin çeşitli totaliter formlarının bir öncüsü, XX yüzyılda zengindir.

terimin kökeni tarihçesi

Bugün, zorbalığı varsayılır - Bu hükümetin en kötü biçimlerinden biridir. Ancak, her zaman değildi. Orada da bir terim ve hükümet tiranlık formu ve çok olumlu bir rol oynamıştır Eski Yunan'da, içinde.

çatışan çıkarlar çarpışması tarafından oluşturulan Sözde eski zulüm asaletini ve zanaatkarları indi. çatışma uyandırma passionary kişiliğini iktidara geldi ise, insanların çıkarlarının korunması iddia ediyor. Tam güce sahip tek kişi, daha sonra bir demokraside haline polis'in yeni oluşan sistem, koruyabilen varsayılmaktadır.

Bir versiyona göre, terim Anadolu göründü Yunan şehirlerde ve öncelikle bu zorbalığı inanılan şair Arhilohos, tarafından fark edildi - Güç zalim gaspçı olduğu praleniya formu.

Yunan ve çağdaş değerler arasındaki farklar

modern insan tiranlık için - cezasız zulüm eşliğinde her gemide yukarıda vardır. Modern anlamda bir zorba yasal demokratik bir devlet başkanı seçildi edilebilir aynı zamanda meşruiyet sorununun cetvel amaçlanmamıştır.

Yunanlılar için, tiran tüm yasadışı cetvel üzerinde, bir gaspçı, iktidarı ele geçirmesi, oldu. Ve bu durumda, bu belirleyici değildi, o insanlar için çok iyi veya kendi vatandaşlarına karşı denedim. Hep bir tiran oldu. Bu faktör bu kısımda daha sonra Roma Kayzerciliğe hükümetin Yunan formunu eşit hale getirir. (тюраннис) переводится как "произвол". Kendinden Yunan süreli τυραννίς (tyurannis) "keyfi" olarak çevirir. Böylece, zulüm - hükümet biçimidir, Yunanlılara göre, tamamen makul değil, Rum kentsel topluluklar için uygun değildir.

Özel dağıtım zulümle doğal kaynaklar ve olumlu iklim deniz ticaret dahil bireylerin hızla zenginleşmesi ve ortak hazine yönetimi için gerekli koşulları yarattı Magna Grecia, kolonilerini aldı. Servet silahlı vatandaşlarını kazanmak ve böylece kentte üstün güce gasp etmeye izin verdi.

Hükümetin böyle bir formu özellikle Sicilya gelişmeye olduğunu. Eh kısa süre sonra vakıf kuralları ve acımasız Falaris on altı yıl devraldı sonra Akragas (şimdi Agrigento), zengin bir şehrin hikayesidir da bilinir. Yunan edebiyatı onun uzlaşmaz vahşeti hakkında hikayeler dolu: o düzenli işkence ve büyük bir bakır tencerede onları kızarmış, onun kural memnun vatandaşlarını öldürdü. O gaspçı karşı komplo açtı Telemakus'um, deviren Ancak, aynı tankta ve o, nefesini verdi.

tiranlık sonra: insanlar güç alır

onun vahşet rağmen çok iyi Yunanlılar tarafından üstesinden oldu, antik Yunan, devlet sisteminin gelişiminde aşamasında bir tür - O zorbalığı kabul edilmelidir. baskı yönetiminin ve sonsuz savaşların birkaç asır mezhusobnyh sonra Yunan demolar hala kültürün ve ekonominin gelişmesi üzerinde oldukça olumlu bir etkisi olan kendi ellerinde kumanda politikaları aldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.