SeyahatYol tarifi

Nepal'in başkenti Asya Floransa'dır.

Neredeyse her akla gelebilecek manzara ile, güçlü Çin ve Hindistan arasında sıkı sıkıya sarılı küçük bir krallık, on dört en yüksek doruğun sekizinde, Everest'e ve Annapurna'ya, antik yerleşim yerlerine, dağ köylerine, temiz göllere, yeşil ovalara giden güzel parçalar - yani Nepal budur. Bu küçük devletin başkenti - Katmandu - ikinci adı - Asya Floransa. Bu gerçekten Budist sanatın bir hazinesidir. Nepal'in başkentinin evlerin olduğu kadar tapınak olduğunu söylüyorlar. Katmandu'da, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesine eklediği birçok kültür anıtları var.

Nepal'in başkenti yarım milyonluk bir şehir olmasına rağmen, ilk bakışta çok küçük görünüyor. Şehrin içinde, sadece iki yönlü birkaç sokak, birkaç araba geçiyor. Katmandu'nun geri kalan kısmı, çekçekler ve motosikletçilerin süpürdüğü dar sokak labirentleri.

Gelişmesinin yüzyıllar boyunca, Nepal'in başkenti kendi özgün mimari tarzını bireysel özelliklerle yarattı. Bir çeşit müze haline geldi.

Katmandu'da Asya mimarisinin başyapıtlarından binlerce tapınak ve on binlerce yapı bulunduğunu söylemek yeterlidir. Bunlar ahşapta en güzel oyma ile kaplı eski evlerdir, düzensiz ve harap olan dış cephede, muhteşem tahta çubukları izleyebilir, heykeller cumbalı pencerelerle dekore edilmiştir, lüks bir biçimde kaplanmış kapılar. Bazı eski saraylar ve tapınaklar, Çin etkisini hatırlatan çok katlı pagoda biçiminde inşa edilmiştir.

Nepal'in başkenti Bagmati Nehri boyunca uzanıyor. Sekizinci yüzyılda kuruldu ve aslında Kantipur deniyordu. Büyük bir atın hatırlatılmasıyla şehir dağlık bir kasabada kalabalık. Açık havada, yola çıkmadan gezegen üzerindeki en yüksek dağları gözlemleyebilirsiniz.

Bir zamanlar Katmandu vadisinin yerinde büyük bir göl bulunan bir efsane vardı, ancak bir gün sihirli kılıcıyla yogi suyun üzerinden geçen Chobhar geçidinden geçerek geçti.

Nepal'in başkenti kaotik bir pazara benziyor: Tepsi üzerinde, dar sokaklarda, sokakta, kaldırımlarda, kiliselerin basamaklarında inşa edilen çok katlı evlerin birinci katlarında patlama yaşayan bir ticaret var. Şehrin çeşitli büyük alışveriş merkezleri olmasına rağmen, ana ticaret cirosu özel.

Hindu ve Budist stupalar, tapınaklar ve putperestlerin bolluğu başkent tarafından nitelendirilir. Nepal kelimenin tam anlamıyla çeşitli tapınaklar ile doludur.

Yaklaşık iki bin yıl önce inşa edilmiş, dev kubbe olan Budist tapınak olan Swayambhunath'a Buda'nın "her şeyi gören gözü" de denir. Buna 365 basamak var, bunlar arasında maymunlar atlamak, toplantı yapmak ve çok sayıda turisti görmek gibi.

Katmandu'daki en ünlü heykellerden biri, Vishnu tanrısı heykeli yılan yatağına yaslanmış halde.

Nepal'in başkenti olan saraylar, kutsal alanlar ve tapınaklarla tamamen inşa edilmiş Darbar kare. Altıncı yüzyılın ortasında, maymun kahini Hanuman'ın korunduğu kraliyet sarayıdır.

Şehirdeki en güzel Taledge pagodası ve geleneksel olarak bir ağacın gövdesinden yapılmış olan Kastamandal tapınağı ve Nepal krallığının yaşayan tanrıçası Kumari'nin de bulunduğu saray.

Genel olarak, Nepal'in başkenti, efsanelerin tarihle iç içe geçmiş bir kenttir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.