SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Nefrotik Sendrom Nasıl Başa Çıkılır?

Nefrotik sendrom, çeşitli sistemik, pürülan, enfeksiyöz, ürolojik ve metabolik hastalıkların arka planına karşı gelişen bir durumdur. Bu patoloji, vakaların yaklaşık% 20'sinde böbrek hastalığının sürecini zorlaştırmaktadır. Sendrom genellikle yetişkinlikte, genellikle otuz ila kırk yaş arasında görülür İnsan hayatının yılları. Çocuklukta ve ileri insanda daha sık görülür.

Bu hastalık durumunda klasik semptomlar gözlenir: proteinüri seviyesi 3.5 g / günün üstündedir, hipoproteinemi ve albuminemi 50 g / l'nin altında, kolestrolün miktarı 6.5 mol / l'den fazladır, ödem. Birinci ve ikinci bulgular olmadığında, duruma azaltılmış (tamamlanmamış) nefrotik sendrom denir.

Patolojinin gelişimine katkıda bulunan faktörler

Nefrotik sendrom, menşe yöntemi ile bağımsız böbrek hastalıklarının seyrini zorlaştıran birincil sendroma bölünmüştür ve ikincil süreç, süreçte bahsedilen organları da içeren rahatsızlıkların sonucudur. İlk patoloji tipi hamilelerde piyelonefrit, amiloidoz, hiperenemi ve bazı başka rahatsızlıklarla sıklıkla gözlenir. İkincil bir nefrotik sendrom patolojidir, bu durum çeşitli koşullara bağlı olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

- romatizmal lezyonlar ve kollajenozlar;

- nodüler periarterit ;

- kanamalı vaskülit ;

- skleroderma;

- romatizma;

- süpürasyon işlemleri;

- lenfatik sistem hastalıkları;

- Parazit ve bulaşıcı rahatsızlıklar.

Nefrotik Sendrom: Tanı

Bazen, patoloji, ilaçlara karşı alerjik bir reaksiyon, zehirli cıva buharı, böcek ısırıkları veya sürüngenlerin arka planına karşı gelişir. Bazen, hastalığın nedeni belirlenemez (çoğunlukla çocuklarda), bu nedenle idiyopatik bir hastalık şekli tanımlanır.

Patolojiyi belirlemenin başlıca yolları; idrar, kanın klinik ve laboratuar çalışmalarıyla elde edilen verilerdir (genel ve biyokimyasal analiz). Nefrotik sendrom bir doktor tarafından objektif muayene ile saptanabilir. Bu durumda, cildin dokunma bölgelerine solgun, paleontolojik olarak soluk, kuru ve soğuk, dilin pıhtılaşması, şişkinlik, şişme ve karaciğer boyutunun büyümesi ortaya çıkar.

terapi

Nefrotik sendrom tedavisi (çocuklarda dahil) sadece bir doktorun sıkı gözetiminde bir hastanede yapılır. Bu davadaki ana tıbbi önlemler - sıvı alımı, tuzsuz diyet, yatak istirahatı, ilaçların kullanımı kısıtlaması.

Nefrotik sendromdan muzdarip kişilere antibiyotikler, heparin, potasyum ve diüretikler, antihistaminikler ve kalp maddeleri, vitaminler gibi ilaçlar verilir. Patolojinin açıklanamayan bir nedeni olması durumunda, steroid tedavisi (prednizolon) önerilir. Bu, antikor oluşumunu bastırmayı ve böbreklerdeki kan akışını ve filtrasyonu geliştirmeyi mümkün kılar. Enfeksiyon durumunda antibiyotikler reçete edilir. Hastalığın hafifletilmesi sırasında, iklim uzmanlık alanlarında tedavi öngörülür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.