Yiyecek ve içecekAna yemek

Neden yumurtalar diyetinizde olmalıdır: 12 iyi sebep

Yumurta sadece günlük olarak tüketdiğiniz protein miktarını anında artırmakla kalmaz (bu faydalı maddenin yedi gramı için seksen beş kalorilik her bir yumurtayı hesaplar) aynı zamanda sağlığı geliştirir. Birçok amino asit, antioksidan ve demir içerirler. Kendinizi sadece sarısı ile sınırlamayın - proteinler yağ yakmaya yardımcı olan bir besin olan kolin içeriyor. İşte bu ürünün diyetinizde olması gerekenin oniki nedeni.

Bağışıklığını güçlendireceksin

Sürekli enfeksiyon, virüs ve çeşitli hastalıklardan muzdarip olmak istemiyorsanız, diyetinize bir yumurta veya hatta birkaç tane ilave edin. Büyük bir yumurta, bağışıklığı destekleyen ve tiroit hormonlarını düzenleyen bir besin olan günlük selenyum normunun dörtte birini içerir. Çocuklar için yumurta yemeniz özellikle önemlidir. Çocuklar ve yetişkinler yeterli selenyum almazlarsa kalp, eklemler ve kemiklerde sorunlar yaşayabilirler.

Kolestrol seviyesini artıracaksın

Neredeyse herkes, yüksek kolesterolün kötü olduğunu, iki çeşit kolestrolün olduğunu ve içinde çok miktarda yumurta bulunduğunu bilir. Genellikle, doktorlar iyi kolestrolün kötü kök oranıyla ilgilenirler. Kolesterol yumurtaları çoktur, ancak bu, vücuda bir tehlike oluşturduğu anlamına gelmez - vücut tek başına kolesterol üretir. Yumurtaların kolestrol seviyesini iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığını azaltarsınız

Zararlı kolestrol arter duvarlarında bulunur ve onları engeller. Faydalı olan, aksine arterleri temizleyebilir. İyi düzeyde iyi kolesterol bulunan insanlar kalp hastalığı tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar.

Daha fazla enerjiniz olacak

Bir yumurta, günlük olarak riboflavin olarak da bilinen B 2 vitamininin yaklaşık yüzde on beşini içerir. Bu, vücudun gıda maddelerini yakıt olarak artırmasına yardımcı olan ve enerji düzeylerini artıran sekiz B vitamininden biridir.

Cildiniz ve saçlarınız daha iyi olacak

B vitaminleri cildin, saçın, gözlerin ve karaciğerin sağlığı için gereklidir. B 2 vitamininin yanı sıra yumurta da B 5 ve B 12 içerir . Buna ek olarak, sinir sisteminin çalışmalarını güçlendirmeye yardımcı olurlar ve bu da çok önemlidir.

Beynini koruyacaksın

Yumurta bey için çok faydalıdır, hepsi de kolin adı verilen bir besin sayesinde. Bu, hücre zarlarının bir bileşeni olup, nörotransmitterlerin sentezi için gereklidir. Çalışmalar, kolin eksikliğinin nörolojik bozukluklara ve bilişsel yeteneklerde bozulmaya neden olduğunu göstermiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, pek çok kişi yeterince kolin almıyor. Bu durumu düzeltmek için yumurtaları daha sık yiyin.

Hayatını uzatacaksın

Vücudunuz, sağlıklı bir yaşam için gerekli on bir gerekli amino asidi üretir ve yirmi amino asit gerektirir. Kalan 9'u nereden bulabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, doğru düşünmüştünüz - yumurtalarda. Bu amino asitlerin olmaması, kasların tahrip edilmesine, bağışıklığın bozulmasına, halsizliğin, yorgunluğun, deri ve saç dokusunun bozulmasına neden olur.

Daha az stres ve endişe olacak

Dokuz asal amino asitten yoksundur, zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. 2004'te yapılan bir araştırma, yumurta gibi lisin bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin kaygı ve stresini büyük oranda azalttığını, muhtemelen sinir sistemi tarafından serotonin üretimini uyararak keşfetti.

Gözlerinizi koruyacaksınız

Yumurtalarda, gözlerin sağlığını koruyan antioksidanlar vardır. Bunlar sadece sarısında bulunurlar. Bu antioksidanlar, göz kası tahribatı ve katarakt gelişimi riskini önemli ölçüde azaltır - bu iki problem yaşlılıkta görme bozukluğu ve körlüğün en yaygın nedenidir. Araştırmaya göre, düzenli olarak yumurta yiyen insanlar, göz sağlığını önemli ölçüde iyileştiriyor.

Kemikleri ve dişleri güçlendireceksin

Yumurta, kemiklerin ve dişlerin sağlığı ve gücü için büyük önem taşıyan doğal D vitamini kaynakları arasında yer alır. Kalsiyum emilimine yardımcı olur. Kalsiyuma sadece kemikler için değil aynı zamanda normal bir metabolizma seviyesi için kalbin sağlığı için de ihtiyaç duyulur.

Tokluk hissedeceksin ve daha az yemek yersin

Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır. Birçok çalışma, protein açısından zengin gıdaların iştah üzerindeki olumlu etkisini göstermektedir. Basitçe, azaltın. Yumurtanın en tatmin edici gıdalardan biri olduğunu öğrendiğinizde belki de şaşıracaksınızdır. Ek olarak, yumurta proteinleri insan vücudu tarafından yüzde yüz asimile edilir - bu rekor bir sonuçtur.

Aşırı yağ kaybedeceksin

Tatlı özellikleri nedeniyle, yumurtalar doğrudan kilo verme süreciyle ilgilidir. Çalışmalar olağanüstü sonuçlar ortaya koyuyor: sekiz hafta boyunca kahvaltı yumurtası yapan insanlar aynı kaloriyi yiyenlere göre daha fazla kilo verdi, ancak pişmiş malları yedi. Özü açıktır - fazla kilo almayı deneyen her kişi için yumurta ideal bir üründür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.