Haber ve ToplumDoğa

Parlak yıldız: ücretsiz boşluk

O gökyüzüne bakmak yeterlidir, bu kolay, en parlak olduğu yıldızlı belirlemek için, görünüyor. Ama bütün o kadar basit değil. Gerçekten müdahale ve parlak yıldızlarından engin mesafeleri ve yıldızlararası toz ve belirlemek için ölçüm hatası. Hatta yıldız zamanla parlaklığını değiştirmek. Ama yine de ... Biz denilen şanlı başlık için en olası yarışmacının düşünün "parlak yıldız."

teleskopla geçen yüzyılın sonunda "Hubble" olarak adlandırılan bir yıldız, bulmayı başardı "Silahın Yıldız." Tabanca yıldızın içeriden maddenin ejeksiyon sonucu oluşmuş bir bulutsu vardır. astrofizikçiler hesaplamalarına göre, parlak yıldız güneşten daha on milyon kat daha parlak, ama öncelikle, çok uzakta bizden bulunduğu, ve ikinci olarak, onun parlaklık "silahı" gizlidir çünkü Dünya'dan silahlı bakışta, görünür değil. Ancak, birkaç yıl sonra yıldız rütbe parlaklık düştü ve şimdi güneşten daha "sadece" 1,7 milyon kat daha parlak olduğu düşünülmektedir. yeni açıklama izlemeniz mümkün olsa.

başlık için bir başka yarışmacı 8000 bulunan bu takımyıldızı Carina yıldızı olduğu ışık yılı Dünya'dan. zamanla parlaklık değişikliklerle yıldızla, antik astronomi gözlemevi eserlerini okuyan, bulmayı başardılar. "Silah" bir yıldız olarak aynı şekilde Eta Karina, Homunculus lakaplı kendi üretiminin bir nebula, çevrilidir. O 5000000 zamanlarda güneşten daha parlak olan.

Başka yarışmacı - yıldızı Yay takımyıldızı, LBV 1806-20 - sadece sayı olarak da bilinir. O daha doğrusu şimdiye kadar başarısız tanımlamak için, 5-40.000.000 zamanlarda güneşten daha parlak olan.

Gördüğümüz gibi, başlığı "parlak yıldız" daha layık diğer astronomik nesnelerin mümkün değildir olduğunu öğrenmek için. Üç büyük olasılıkla adayların her biri olabilecek kadar okudu En en ... soru, evrenin en parlak yıldızdır ne açık kalır.

Şimdi geri yıldız uzaklıkları ve bir Dünya yıldızı en parlak olduğu görülebilir olduğunu görmek. İlk astronom görünür parlaklığına göre yıldızlı sınıflandırmak, İsa'nın doğumundan önce iki yüzyıl yaşamış bir Rum İparhos oldu. O ilk dönem "büyüklüğünü" icat tanıtıldı. sekiz yüz bin yıl sonra, Alman astronom Bayer yıldızlı parlaklığını tayin karar Yunan harflerinin alfabedeki.

Modern araç ve araştırma yöntemlerinin yardımı ile yıldızın görünür parlaklık belirlemek kolaydır. Bu is parlak yıldız içinde gök arasında Toprak - bu is Deneb içinde takımyıldızı Kuğu. İkinci sırayı içinde Rigel gider takımyıldızı Orion, ve üçüncü - da Orion takımyıldızı bulunur Beter Böcek,.

Çinli gökbilimciler gözlemler 1054 yılında bile gökyüzünde gündüz görülebilir böylece parlak bir yıldız olduğunu biliyoruz. Belki de tüm zamanların en parlak yıldızı oldu! Ama çok çabuk kaybolmuştu ve onun yerine ünlü Yengeç Bulutsusu geldi. gökbilimciler tarafından kurulan gibi, yıldız kurdu nötron titreşen yıldızın noktası, galaksimizde en güçlü olduğu bir sonucu olarak bir Süpernova patlamasının oldu. en fazla otuz kilometrelik - mikroskobik uzay standartlarda titreşen yıldızın çapı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.