OtomobilArabalar

Neden ve onarım: - VAZ-2114 motoru ısıtır. Termostat VAZ-2114

yakıt yakma işlemi silindiri içinde meydana çünkü içten yanmalı motor böyle adlandırılmıştır. Bu mekanik enerjiye dönüştürülür bağlı krank mekanizması ısı enerjisinin, çok büyük bir miktarını serbest bırakmasıdır. Sıcaklık 2000 derece daha sık büyüktür. Hiçbir metal olursa olsun, o sağlam ve istikrarlı nasıl olması yaşayamaz uzun süre böyle bir yük olabilir. Bu ısıl yükü düşürmek amacıyla motorun çalışması için bir normal sıcaklık durumuna ve bir soğutma sistemi olarak görev yapar. Araç güç ünitesinin arıza durumunda motor parçaları sonuçlanan aşırı ısınmasına genişletmeye başlar, yağ, kaynatın conta içinden yakmaya başlar. Bu işlemin sonucu, piston elemanı ve silindir kafasının zarar yetmezliği olabilir. böyle bir sonucu önlemek için, olası nedenlerini bilmek önemlidir motorun aşırı ısınmasına ve hemen onları ortadan kaldırmak için hazır olun.

Motor hararet belirten işaretler

onun çalışma sıcaklığı normunu aştığında VAZ-2114 powerplant davranır nasıl düşünün. soğutma sistemi aracın tasarım ve kaypaklık basitliği sürece, diğer makinalara kıyasla çok farklı değildir. "On dördüncü" motor hararet olduğunda Yani, aşağıdaki özellikler bunu bilmek verir:

 • Soğutucu sıcaklık sensörü kırmızı bölgeye kadar uzanan ok;
 • soğutma fanı radyatör sürekli olarak çalışır;
 • İç antifriz (su) köpüren özgü bir koku görünür;
 • Soğutucu kaynama kanıtlar - başlık altında kalınlığında keskin kokulu bir buhar bulutu vardır.

Aşırı ısınma durumunda ne yapmalı

Bu işaretler sayesinde, size bir VAZ-2114 motor norm daha ısınır fark, varsa, aşağıdaki adımları izleyin:

 • hemen motorun kapatın;
 • (Yoldayken ise) yolun kenarına daha yakın araba geri almak;
 • kontağı ve sıcaklık sensörü yeniden kontrol;
 • soğutucu kaçağı kurulması yer motor bölmesini kontrol kaputu kaldırın;
 • genleşme tankında antifriz (soğutucu) miktarına dikkat edin, ancak her durumda, sıvı sıcak kadar sakın açma;
 • Aşırı ısınma nedenini belirlemek için deneyin.

Bu durumda, araba daha iyi (istasyonunda veya garajda) çekme yoluyla tamir yerine teslim, ama burası 1-2 km öteye bulunuyorsa, bir tutam, sen riski alabilir ve kendi başlarına gidin. Doğal olarak, periyodik olarak sensör iğne üzerinde 90 derece olduğunda motoru soğumasını sağlayarak gerçekleştirilir.

Neden motoru ısıtır VAZ-2114 için

Yeterince basit soğutma sistemi "on dördüncü" büyük ihtimalle kendinizi çalışma durumuna getirmek ve bu Verilen. Ama önce, motorun aşırı ısınmasına başlıca nedenleri bakalım. Bunlar gibi hizmet edebilir:

 • sisteminde soğutucu yetersiz bir miktarı;
 • Arızalı sıvı pompası (pompa);
 • arızalı sensör radyatör fanı;
 • Fan bir sigorta darbeler;
 • Kırık fan kendini;
 • tıkanmış Radyatör soğutma çıtaları;
 • Arızalı bir termostat;
 • Bozuk dengeleme deposu kapağı.

daha ayrıntılı olarak bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Yetersiz soğutma suyu

Eğer VAZ-2114 o Soğutucu seviyesi normaldi dün ve bugün hatırlamak emin misin motoru ısıtır ve genleşme tankı boş? Bu sistem sızıntısı kesildi anlamına gelir. Ve de, keşke motorun dışarıdan. Bu durumda en kötü şey - burn-out silindir kapağı contası. Bu hata soğutma ceketi sıvı kanalı silindir, hem de yağ kanalları içine almak olabilir sinsi bir. Bu nedenle, sık sık VAZ-2114 üzerinde motor ve araba tezgahlarda ısıtır. Motor çalışma mavimsi egzoz karakteristik koku ile eşlik eder. Burada silindir kapağı çıkarın ve yağlama ve soğutma sistemi yıkamak için gereklidir. En kötü durumda, ihtiyaç büyük motor onarım.

En çok soğutma memeleri (soğutma ve soba), termostat, genleşme tankı, bir motor ile eklem radyatör hortumlar aracılığıyla sistemi terk eder. VAZ-2114 motor ve soğutucu sızıntısı, belirgin tüm ilkidir ısınırsa, bu yerleri kontrol edin! Bu soğutma sisteminde sıvı kelepçeler çekme ve eklenmesi, bu sorunu çözer.

Daha sonra, hortumları kendileri kontrol edin. Genellikle sadece sistemin dışına basınç akışı altında kalan zaman zaman ve antifriz veya antifriz için patlama. Benzer bir sorun, belli bir hortum değiştirerek çözülmüştür.

Sıvı pompasının kırılması

Soğutma sisteminin pompa rolü - bir basınç ile soğutucu dolaştığı oluşturmaktır. sistemden Onun çıkış VAZ-2114 motor ısınır nedeni değil, aynı zamanda işin zamanlaması ihlali sadece olabilir. sıvı pompası bir zamanlama kemeri dişli vasıtasıyla tahrik edilmesine neden olmuştur. Pompa başarısız olursa nedenle, hemen tüm sürücü verimliliğini etkiler. Bu durumda, ihtiyaç sıvı pompasını ve muhtemelen zamanlama kayışı değiştirmek için.

fanın içerme ölçer Arıza

sensör üzerinde fan dönüş Başarısızlık yavaş kullanıyorsanız radyatör hiçbir zorla havalandırma aldığı gerçeğine yol açar. Diğer bir deyişle, fan, sadece açık değildir ve sıvı soğutulmaz. Sensör kolaydır edin. Benzinli motorlarda bir "on dördüncü" için kontak edecek ve radyatör üzerine yerleştirilmiş sensör terminalleri ayırın ve bunları birbirine yakın. Fan çalışıyorsa, sen sensörünü değiştirmek gerekir. Motor ısıtıldı VAZ-2114 (8 enjektör supap) ise, kontak sadece gelen terminalleri kaldırmak soğutucu sıcaklık sensörü, silindir bloğunun sağ tarafında bulunur. elektronik kontrol ünitesi, acil modunda çalışmasını motora komutunu verecektir ve fan dâhil olmak zorunda olacak. Böyle bir durumda, sensörü değiştirin.

Sigorta - Ama başka bir nüans var. yakar ederse, fan, tabii ki, açılmıyor. kaputun altında montaj bloğu sigorta F4 veya F8 bulabilirsiniz. Bir pervane - O bir sembol ile belirtilir. prizinden çıkarın ve test edin. Gerekirse - değiştirin.

Fan arızası

Fan yapmazsa Eh, sorun tam olarak olabilir. Neyse ki, o da kontrol etmek kolaydır. Bunun için akü kutup doğrudan paneli bağlanabilir. kutuplarını karıştırmayın. Kazanın - daha fazla sorun olup olmadığına bakın. İşe yaramayacak - fan onarımı veya değiştirilmesi için.

arızalı termostat

Termostat VAZ-2114 - soğutucu akımının dağılımında ana öğesi. Bu motor soğukken ve ısındığında onun hareketin yönünü kontrol eden onun kim olduğunu. Bu, belirli bir sıcaklığa ulaştığında termostat özü büyük daire için küçük soğutucunun akışı geçiyor. O deli gitmek başlarsa, motorlu ya çok uzun bir süre çok çabuk başka ısınmak veya etmek.

Aşağıdaki yöntem olabilir VAZ-2114 termostat kontrol edin. motor ve 90-95 dereceye sıcaklığını başlatın. kontağı kapatmadan olmadan, alt radyatör hortumunu dokunun. Bu (sıcak) sıcak ise, her sırayla olduğu anlamına gelir: Soğutucu büyük bir daire içinde sirküle nedeniyle termostata ısınma kaldırılır. Boru soğuksa kısmını değiştirmek için hazırlar.

durdurucu tankı

Diğer nedeni tüp genleşme tankını aşırı ısınmasını olabilir. Bu atmosfer basıncının üzerinde parametreleri üzerinde belirli bir basınç, sistem tutabilmek için bu şekilde düzenlenmiştir. Bu antifriz veya antifriz su, 100 santigrat derecede kaynamaya yok olmasını sağlamaktır. Fiş arızalıdır ve gerekli basıncı tutmaz ise soğutucu zamanından önce kaynatın. Bu özel bir motorun aşırı ısınması neden olmaz, ancak sistemin çalışması bozuklukları neden olabilir.

soğutma soğutucu

Sen isteyebilir fan ek olarak soğutma sisteminin tüm ana unsurları ne görev yapması durumunda, ancak bir VAZ-2114 motor ortalama hız pervaneyi yerine bile hava akımı nedeniyle, sürüş esnasında ısınır? tıkanmış radyatör soğutma kaburgalar - tek bir nedeni olabilir. Kir, toz, yapraklar, dallar, böcekler - bir gün sonra bu gün, tabakalar, hava üfleme kaburgalar izin vermeden yatırılır.

Bu tür bir durumu önlemek için, radyatör periyodik kirliliği çıkarılması, su jeti ile yıkanmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.