FormasyonBilim

Bir komut ekonominin bir işareti ... komuta ekonomisinin ana özelliği

Sovyetler Birliği, Doğu Avrupa ve Asya ve Afrika ülkelerinde bir dizi popüler olan komuta ekonomisi tarım sistemi denir.

genel bilgiler

Biz komutunu ekonomisini karakterize ediyorsa, bunu bir dizi özellik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu çeşitliliğin ortasında kendi özelliği vardır. Yani, komut ekonomisinin en önemli özelliği herkese açıktır (pratikte durum) emir (emir) aracılığıyla gerçekleştirilen üretimde ve kaynaklar araçlarının mülkiyeti. Buna ek olarak, belirli şekillerde tekelleşme ve ekonomik yaşamın bürokratikleşmesi vardır. Ve merkezi ekonomik planlama ilişkileri mekanizmasının temel olarak kullanılır.

Gibi modern yaşamda çevrimiçi oyunlara geçirebilirsiniz. Yani bir işareti nedir komuta ekonomisi nedir? "Avatar" veya herhangi bir diğer benzeri eğlence mekanizmalarının iyi anlaşılması kullanılan vermek - benzeri ve eylem özgürlüğüne sahip, ancak ciddi sınırlıdır. Orada bir oda, ama kendinizi evlerin birkaç inşa edemeyiz. Ama şimdi en fazla ciddiye bu konu hakkında konuşalım.

Nasıl çalıştı?

en etkileşimin şemasını ele alalım. Komut ekonomisinin ana özelliği ilerleme onların oranları hakkında teşebbüslerin talimat veren merkezi varlığıdır. Bu yaklaşım konularında bağımsızlığını en aza indirir. Buna ek olarak, bireysel çiftlikler arasındaki serbest piyasa ilişkileri önlemek için tamamen üretim ve dağıtım süreci ile kontrol edilir. Ve bu idari amaçla ve yönetim bileşeni olarak yönetsel (kesikli) yöntemleri için. Bu, bu yaklaşımın diğer özellikleri için bir temel oluşturur. Komut ekonomisinin ana özelliği kaynak ve önemli avantajları ve dezavantajları hem de. Önce Ama her şey.

uygulanmasının temel özellikleri

Böylece, komut ekonominin işareti (biz düşünen bu sorunun cevabı) Kamu mülkiyeti, kontrol komutları olduğunu. Doğrudan tek merkezden tüm işletmeler üzerinde yönetim sağlar. amaca ulaşmada harcanır mevcut tüm kaynakları orada kayıtlı olarak ülke, önemli bir zorlukla karşı karşıya bu yaklaşım büyük sınav zamanlarında, içinde değerlidir.

devlet üretim süreci ve sonuç dağılımı üzerinde tam kontrole sahip olduğundan, belirli görevleri gerçekleştirmek için sermaye, işgücü bilimsel personelin bir kısmını atabilir. Sonuç olarak, komuta kontrol yöntemlerine bağlı enflasyonun yokluğunu (veya büyümenin sıfır düzeyine onun küçük kapanış), yoksul toplumsal tabakalaşma, asgari işsizlik ve kapitalist krizin yokluğunu ve ürünlerin imalatında rekabeti gözlemlenebilir. Bu faydalar atfedilebilir. Ama aynı zamanda olumsuz yanları vardır - bu yüzden o olabilir neden toplumun, ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmek için çok zordur malların bir açığı talep ve hizmetler. Buna ek olarak, çoğu kez yatırımları hakkında yanlış kararlar yaptı. Buna ek olarak, çoğu kez her şey üreticileri ürün yelpazesini genişletmek ve yenilik, daha etkin kaynak kullanımı niyetleri olmadığını şekilde inşa edilmiştir.

uygulama özelliklerini

İnsan Kaynakları Yöneticisi - bize Dikkat çok önemli bir noktayı ödeme edelim. dağıtılmış ve herkes tarafından tüketilen olarak yapılacaktır Tamamen itibari kararları, devlettir. Aslında, bu görev bürokrasilere emanet edilmiştir. Kaçınılmaz bu durumda, hata, çok sayıda tutarsızlıklar oluşturmak. Bu eklenti önemli yetenekleri yöneticileri ve sınıf sınırlamaları profesyonellik eksikliği büyük ölçüde bağlıdır. Buna ek olarak, karmaşıklık önemli sorunlar ve iletişimi sağlar. Teorik olarak ne yazık ki, şu ana kadar kimse uygulamaya koymak mümkün olmuştur olduğunu olumsuz tarafı en aza indirebilir sürecin görevlerin kontrolü ve optimizasyonu için yüksek nitelikli uzmanlar ve çok sayıda teknikleri çeken, ama en.

idari yöntemlerin özelliği

Bu yaklaşım mal ve hizmetlerin değeri devlet tarafından atanan ve onlar için geçerli talep ve mevcut teklifler bağlı değildir gerektirir. kar ve ücretlerin hacmi önceden ayarlanır.

Durumda, çok az inisiyatif ve çalışanların yaratıcılık bağlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, etkin çalışması ve yenilikçi faaliyetlerini yürütmek için bir teşvik yoktur. Sonuç olarak, teknolojik ilerleme yavaşlatma eylemlerinin, sonucu ilgilenmiyor çalışanların inisiyatif eksikliği gibi olumsuz yönleri vardır, ekonominin bir eksiklik ve üretici emirlerini yoktur.

üretim araçlarına tüm haklara devlete ait olduğundan, vatandaşların mülkiyet kendi kişisel mülkiyet ve küçük çiftlikler ile sınırlıdır.

Aynı zamanda idari yöntemlerin kullanımının bazı olumlu yönlerini belirtmek gerekir. Başlangıçta, dikkat dış etkilere ekonomi karşı daha dirençli oluşturulur ne ödenmesi gerekmektedir. Bu durumda, insanlar gelecekte nispeten eminiz ve toplumda hayati malların bile dağılımı daha az eşitsizlik elde ederek onun güvenirliği katkıda bulunur. Buna ek olarak, istihdam ile herhangi bir sorun vardır.

Sonuç

Nasıl böyle harika bir kombinasyonudur? Genel olarak, komuta ve kontrol yaklaşımının özellikleri bir sayı daha fazla verimlilik ile kaldırılma olasılığı. Yani, çoğu zaman nedeniyle (merkez tüm bilgileri işlemek için zamanı yoktur çünkü bu gerçekleşir) bilimsel ve teknik süreçte gecikmelere İki kişi başarıyla yalnız başa başardı görevi, seslendirdi. Komut ekonomisinin ana özelliği böyle alışılmadık bir durum olmasına rağmen nedenle, mükemmel olmaktan uzak hala. Ve biz güvenle planlanan ekonomik sistem birden fazla iyi çözüm sunacak söyleyebiliriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.