SağlıkKadın sağlığı

Ne zaman DHT kadınlar ve erkekler yükselir?

Dihidrotestosteron (5a-DHT) ve testosteron androstenedion benzer etkisi olarak, güçlü bir steroiddir. testosteron - kadınlarda DHT erkeklerde androstenediona üretilir. hormon sentezinde rol oynayan ve 5-alfa-redüktaz gibi önemli bir enzimdir.

DHT'ye testosteronun metabolik dönüşümü prostatta, testislere, inter alia dokularda meydana gelir. Hormon prostat bezinin hücreleri oluşumunu kontrol eder ve onun epitel büyüme ve olgunlaşma Erkek vücudunun ve onun cinsel aktivite sırasında kas kütlesinin oluşumunda önemli rol oynar. testosteron ve dihidrotestosteron Azaltılmış seviyeleri erkeklerde iktidarsızlık ifadesini uyarır.

o hale geldikçe açık DHT erkek seks hormonlarının aittir. Ve soru hemen neden doğar erkek hormonları bir kadın vücudu gerekli? Yine de bir kadının hayatında son derece önemli bir rol oynamaktadır.

Kadınlarda DHT

erkek ve içeren hormon üretimi için - Vücut kadınlarda androjenlerin adrenal bezleri karşılar. androjenlerin kadın vücudunda her beş vardır - dehidroepiandrosteron sülfat, androstenedion, DHEA, testosteron ve dihidrotestosteron. Bu durumda, sadece testosteron dişi organlar ve dokular üzerinde doğrudan bir etkiye sahip yapabiliyor. İlk üç onların bir etkinlik olabilir, böylece sadece testosteron dönüm yanlısı hormonlardır. aksine dihidrotestesteron testosteron metabolizmasının bir ürünüdür.

Hayatı boyunca dişi vücuttaki androjenlerin her seviyeleri değişiyor. Biz dihidrotestosteron hakkında konuşursak kızlar sekonder seks karakteristikleri görünmeye başladığında, onun endeksi en yüksek, ergenlik döneminde gözlenen - göğüs büyütme, kasık saç görünümünü, vb Dolayısıyla, androjen aslında tüm diğer "araya". kadın vücudunun cinsel bir gelişiminden sorumlu.

hirsutizm (tüm vücut ya da ayrı bölümlerindeki saç büyümesini), Clitoromegaly (klitoral genişleme), akne: dihidrotestesteron kadınlarda yükselmiş ise, yaşına, pochvlyaetsya Hiperandrojenizm belirtilerinin olasılık bağlı. kızlarda ergenlik döneminde dihidrotestosteron Artış ses ve erkek tipi iskelet gelişiminin derinleşen, nokta cevapsız neden olabilir. saç dökülmesi, kısırlık ve diğer birçok sorun varsa İlerleyen yıllarda kadınlarda yükselmiş dihidrotestesteron olabilir. Bununla birlikte, DHT düzeylerinin yükselmesi daha az sıklıkta ortaya çıkabilir - sadece kadınlar% 5-8 '.

Erkeklerde DHT

Erkeklerde ise kan DHT bir artış neden olabilir prostat hiperplazisi ve kanser görünümünü. endojen testosteron artışı bırakma deri üzerinde hızlandırılmış kas büyümesi, kellik ve akne teşvik etmektedir. Bunun nedeni erken ergenlik ve ergenlerde adrenal hiperplazi. Aynı zamanda, testosteron farklı olarak, dihidrotestosteron androjen reseptör dokular ile yakın bir bağlantı vardır. Cinsel organlara ve saç foliküllerinin ciltte bulunan en yüksek konsantrasyon. Bu nedenle, dihidrotestosteron seviyesi vücuda kellik veya karşı aşırı saç gelişimini ortaya çıkabilir.

erkeklerde hormonların seviyesi, doğumdan sonraki ilk hafta içinde azaldı yaşamın ikinci ayın sonunda artar ve daha sonra tekrar yavaşça azalır. Onun artış açıkça kan testlerinde, aynı zamanda cildin durumuna sadece görülebilir bir çocuk ergenliğe erişme üzerine zaten. kızlar yavaş yavaş hayatın ve prepubertal ilk aydan başlayarak, hormon seviyelerini azalan ve sonra artmaya başlar. Hamilelik sırasında, bir kural olarak, dihidrotestosteron düzeyi azalır. Bu dönemde kadınlarda DHT artan olursa, tromboflebit ve adrenoblastomy vuku bulma ihtimali yüksek.

DHT hormonu Amacı

DHT kadınlarda indirilir durumlarda, onun desteğinin bir yere sahiptir. dihydrotestosterone endikasyonları (DHT) onun doğuştan eksikliği, hirsutizm, böylece erkeklerde libido, iktidarsızlık azalmış ve olduğunu. İlacın sıkı kontrol ile iyi huylu prostat tümörünün tedavisinde kullanılabilir.

Hormon DHT, merkezi sinir sisteminin oluşumuna önemli olan, sinir hücreleri androjenik reseptörler ile sağlanır. DHT testosteron daha onları daha güçlü etkiler. Bu hormon alma, 24 saat süreyle sinir hücresi reseptörlerinin gelişimini destekler. Bazı bilim adamlarına göre, fenomen DNA zincirinde genlerin kopyalanması kaynaklanmaktadır.

Merkezi sinir sistemi ve iskelet kaslarında DHT etkisi sporcular, vücut eğitimi arttırarak uyum sporda başarıları artırmak ve kas kütlesini oluşturmanıza olanak verir. Bu ilaçları alırken Genellikle sporcular tarafından yavaş kas büyümesi ile ilgili şikayetleri duyabiliyorum. Bu durumda, kendini savunma vücut ve azaltarak testosteron eylem tarafından üretilen diğer hormonların sürecinde katılımı ile ilişkili olabilir. Her durumda, DHT yan etkileri neden olan bir hormon olarak düşünülmemelidir.

24-450 pg / ml - yetişkin bir erkek gövdesinde DHT norm kadınlar için bir gösterge 250-990 ug / ml olarak kabul edilir. DHT kadınlarda ve kan sabiti erkeklerde yükselmiş edildiği hastalıklar vardır. Bunlar arasında:

  • hirsutizm, adrenal korteks, bazı tümör türleri;
  • Hamilelik sırasında adrenoblastoma ve eğitim tromboflebit;
  • tümör ve erkeklerde yumurtalık tümörü virilize ekstragonadnoe;
  • testiküler feminizasyon.

kandaki DHT seviyesini düşürerek, bu tür hastalıklar ortaya çıkabilir:

  • jinekomasti;
  • Down sendromu;
  • karaciğer yetmezliği;
  • iktidarsızlık;
  • Myotonik müsküler distrofi ve diğer birçok hastalıklar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.