ÇirkinlikBahçıvanlık

Ne bir serada bitki ne gider? Uyumlu ve uyumsuz sebzeler. salatalık için sera

acemi bahçıvanlar için heyecan verici sorulardan biri şudur: "Bir serada bitki ne nesi var?" Ve büyütecek ne var? Henüz bahçe işleri karşı karşıya almamış olanlar için, soru saçma geliyor. bir buket çiçek gibi sebzeler "arkadaşlar" veya birbirleriyle "değil arkadaşlar" olabilir, bu nedenle zengin bir hasat edilmiş istiyorsanız, hesaba onların uyumluluğunu almak gereklidir: Aslında öyle değil.

bitkisel uyumluluk

Eğer ekim başlamadan önce, uyumlu ve uyumsuz sebze belirlemelidir. , Yan yana barış içinde büyüyebilir bir kültür verimliliği artırır çeşitli zararlılar ve hastalıklar, dayanıklı olması için: ne için. mahalle bitkiler savaşan olacak Tersine, hasat küçük olacaktır.

O halde, mahsulün miktarı bitkilerin kendileri bağlıdır? onlar toprağa nüfuz ve bahçe bitkileri bunları emer ve zarar veya fayda alabilirsiniz yakınında hava ortamı dolayısıyla bulunduğu özel maddeler salgılar gerçeği. Bu nedenle, uygun dikim ile daha az gübre kullanmanızı sağlayacak zengin, zengin maddeler gerekli ortam olacak.

uyumluluk kriterleri

bilmek için bitki ne olduğunu bir serada, bir sebze ulus ne kadar etkin olacağına dikkate almak temel kriterleri takip etmek gerekir:

 1. Bitki boyu. Biz bodur mahalle ve uzun boylu bitkileri izin veremez.
 2. nem için aynı gerekir. Diğerleri iyi havalandırma gerekir iken biri sıcak bir ortam gereklidir.
 3. aydınlatma talebi. ışık çok ihtiyacımız Bitkiler, serada güney kesiminde yer ayrılması gerekmektedir.
 4. bitkileri Bazı türleri müteakip fide için mükemmel öncülerdir. Özellikle karışık dikimleri için, ürün rotasyonu uymak önemlidir.

Ürün rotasyonu - Farklı sebzelerde bulunan bu münavebe. aynı yerde tek bir tür Dikim toprak tükenmesi neden olabilir. Bu alternatif yataklara her üç yılda bir önerilir.

karışık ekim

Karışık dikimleri - En bahçıvanlar basit yöntemi "Bir serada bitki ne ne gider" ikilemi çözmek. Daha yüksek verimler katkı ve bitki büyümesini teşvik etmek için inanılmaktadır. Buna ek olarak, bu mahalle sera hayatı kolaylaştırır: Eğer zararlılara karşı gübre ve korunması konusunda tasarruf edebilirsiniz. şey yararlı elemanları diğer kültürleri, zararlılara karşı koruma için diğer salma maddeleri gerekli olan bazı sebzeler toprak zenginleştirmek olmasıdır.

Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır - bu çapraz tozlaşma ve kalınlaşır sebze olduğunu. Tozlaşma olumsuz ürünün tadı etkileyebilir, ama bazen de komşu bitkileri zararlıları ile enfekte edilebilir olur. yetiştiricisi karışık ekim kullanır, bu nedenle, daha yakından gelecek hasat izlemelidir. açıklanan yöntem iyi sonuçlar getirdi Ve biz bir serada ne bitki unutmamalıyız.

Bu en sık bir hıyar ya da domates olduğunu bir sebze üssü seçmek en iyisidir. Ve bu temel ürüne diğer bitkileri seçilir.

Temel ilkeler karışık ekim

bu yöntem etkili olduğu için bazı kuralları bilmek gerekir:

 • yatak genişliği 1 m geçmemelidir - işlem saçmak için daha uygun olacaktır.
 • ekim önce, zihinsel birkaç parçaya bir yatak bölmek gerekir. Tohumlama aynı dönemde sürekli büyümesi ve olgunlaşması ile ekilir kültür merkezi kısmı ile başlar. Bunlar lahana, domates, biber sayılabilir. Hasat zamanında onlar seranın büyük bir kısmını işgal edecek.
 • otlar her türlü - yatak kenarlarında olgunlaşma kısa bir süre ile bitkiler dikilmelidir.

serada sebze yetiştirme teknolojisi

Onların uyumu açısından sebze dikmek istiyoruz ek olarak, onları büyümeye nasıl bilmek gerekir. dikkate mahalle almak bile, gerekli sera koşulları oluşturmak yoksa, her şeyi bozabilir. Neden bir sera gerekiyor? Ve o sebzelerin büyümesi için gerekli ortamı yaratmak gerekiyordu.

Esasen, sera - minyatür tropik Ancak, önemli bir şeyi unutmayın: sıcaklığı çok yüksek veya çok düşük olmamalıdır. Bu nedenle, çok sıcak havalarda, havalandırma yaptığınızdan emin olun. Sera güçlü buharlaşma olduğu için Sulama sera bitkileri, bahçe yetişen bu ürünlerden çok daha bol olmalıdır.

Karışık ekim aynı anda tüm kültürleri dikilmiş edilemediğinde - bilge kademeli dikim için, dikkate olgunlaşma meyvelerin zaman ayırdığınız.

Yıl boyu sera yetiştiriciliği

Her zaman masada taze sebze olması arzu edilmektedir ve sadece sıcak mevsimlerde olur. O bir seraya tüm yıl boyunca büyümeye mümkündür çıkıyor. Bu kadar yüksek dayanımlı, düşük ısı iletkenliği ve iyi bir ışık geçirgenliğine sahiptir, çünkü polikarbonattan yapılmış en uygun seradır.

Ama soğuk mevsimlerde yaz koşulları oluşturmak amacıyla, ek aydınlatma, yalıtım ve havalandırma bakmak gerekir. toprak ve hava kalitesi besinlerin doygunluk katkı sağlayacak süs bitkileri, büyümek yanlarında yıl boyunca dikim kalitesini iyileştirmek.

Daha bakım toprağın humus, saman ek "ısınma" konulu alınmalıdır. Sadece humus çok sayıda çeşitli böceklerin neden olabileceğini akılda tutmak, bu yüzden onlarla başa çıkmak için zaman zaman gerek. Tüm sebzeler yıl boyunca dikim için uygundur. maliyetlerin aşağıdaki türden tercih ediniz:

 • Çin lahanası;
 • turp;
 • salatalık;
 • domates;
 • tatlı biber.

ekinlerin çok sayıda peşinde, kimi yetiştiriciler büyümesi ve olgunlaşması hızlandırmak için farklı kimyasallar kullanmayın. Ama sebze sonucu tatsız ve sulu elde edilir. Nedenle kimyasal katkı süreçlerini ve bitkilerin titiz bakım uyarmak için daha iyi değil.

serada dikim temel kurallarını dikkate alarak, bir serada bitki ne ile ne gider sorusuna dönmek için gereklidir. Aşağıdaki sebze dikkate alınır: salatalık, domates, patlıcan, biber.

sebzeli uyumluluk domates

Domates - oldukça kaprisli sebze, böylece dikkatle onlara komşu bitkilerin seçimine yaklaşmak gerekir. Genellikle bahçıvanlar salatalık ve domates ekili, ama bu yanlış. İlk bakışta bu onlar görünüyor - mükemmel komşular, ama bu bir yanılgıdır. Onlar büyüme koşulları için kendi gereksinimleri ile benzer olmasına rağmen, domates ve salatalık araya anlaşamıyoruz.

Domates çok fazla nem sevmiyorum çünkü, ısı ve sık havalandırma orta gerekir. Sulama sadece kökün altında olmalıdır. Onlar için yer seçme iniş kapıları veya hava delikleri yanında olmak.

Serada domates Ne dikmek? onlar da taze bir sürü gerektiğinden ile domates, patlıcan ve biber yetiştirilmelidir. onlar da soğan, maydanoz, otlar, havuç ve turp iyi gelecek büyür. Ama lahana, kabak ve çilek domates ile birlikte alamadım.

Biber ve diğer sebzeler

biberin Yakın akrabaları - domates, patlıcan ve patates. Sonuç olarak, bu bitkileri ile, o güvenle aynı toprakları paylaşabilir. benzerliğinden dolayı aynı zararlıların ilgisini çekebileceği çünkü rağmen. Bazı bahçıvanlar arasında akraba türler besin için rekabet ve küçük bir hasat yol açacaktır ışık miktarı olabileceğini düşünüyoruz.

Bir serada bitki biber daha iyi nedir:

 • fasulye ve baklagiller;
 • soğan;
 • patlıcan;
 • havuç;
 • otlar;
 • domates.

Ne serada patlıcan bitki daha iyidir

Patlıcan - oldukça zorlu sebze ve onlar biber ile birlikte alabilirsiniz, ama onlara son derece istenmeyen bir çevrede diğer sebzeli pay alan sevmiyorum çünkü başka kültürünü yerleştirmeye rağmen.

Bir serada az yer ve mor sebze büyümek tercih edilecektir Ama eğer, iyi bir komşu fasulye yardımcı olacaktır. Ayrıca, patlıcan iyi, tatlı biber patates yan yana büyürler. Bir patates Kolorado patates böceği görünürse, yardımcı olmak ve patlıcan zorunda: Sadece dikkatli olmamız gerekmektedir. Bu nedenle, hala birlikte dikilmiş olmamalıdır.

iyi komşular be:

 • soğan;
 • havuç;
 • lahana.

salatalık ile Mahalle

Salatalık ısı, yüksek nem sever, bu yüzden sık sık sera havalandırmak yoktur. sulama sulama sadece kökleri ihtiyacı var, ancak esnasında da başında yer alıyor. sulama için ılık su kullanın. Bu sebzelerin bir başka özelliği de, gübre ihtiyaç azot ihtiva sadece ihtiyaç kalmamasıdır. Salatalık serada çok sıcak bir yer yapılmalıdır.

Serada salatalık en iyisi ne bitki? En rahat onlar biber olacak - iyi bir hasat olsun. güçlü bir istek ya da küçük bir sera alanına sahip salatalık ve biber patlıcan eklenebilir. fasulye Büyük kombinasyon elde edersiniz: beraberce Salatalık iyi büyüme için gerekli olan azot ile toprağı zenginleştirmek.

Seralarda Salatalık

Bu ısı seven sebze, böylece dikkatle salatalık için uygun seraların oluşturulmasını yaklaşmak gerekir. O sıcak yerde olmak ve günün en kapalı olmalıdır. Konu yapısı, düz hariç herhangi bir eğimli veya çukurlar varlığı gerekir. daha hızlı ısıtır böylece - salatalık için sera çok büyük olmamalıdır. Bir temiz hava gece ve soğuk girmesine izin havalandırma delikleri olmalıdır. Kaplama dayanıklı ve şeffaftır.

Bir seranın basitleştirilmiş versiyonu - Sen bir sera yapabilirsiniz. O sulama sistemleri, ek aydınlatma, ısıtma montajı için sağlamaz. Seranın temeli - ahşap veya metal bir katı çerçeve. kutu üzerine sabit ve kaplama yarı saydamdır.

Daha pahalı fakat polikarbonattan yapılmış bir sera veya serada, etkili. Neden sadece, aynı zamanda tüm bitkileri, salatalık ekimi için en kabul edilir?

 1. Hava (yağmur, dolu, kar) tüm kaprislerine Dayanıklı, bu nedenle seçebilir ve yıl boyunca ekimi için.
 2. Isı özel hava boşluğu pahasına içeride kalır.
 3. Yavaşça soğur.
 4. Frost.
 5. Malzeme çok dayanıklıdır.

To sera polikarbonat uzun süre görev yaptı, birkaç nüansları hakkında unutmamak gerekir:

 • kalınlığında 4-6 mm almalıdır yaprak;
 • delikleri olmalıdır;
 • materyal kolayca çizilebilir ve temizlik maddeleri kullanıldığında hava bulutlu olur ve onun ışık geçirgenliği kötüleşir, bu nedenle dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Sebze uyumluluk - Bu bahçe çok önemli bir yönüdür. Sonuçta, herkes iyi hasat için umut ediyor ve sebze bitkileri symbioses bilgisi dışında iyi bir sonuç elde etmek çok zor olacaktır. Tüm bitkiler bakımında basit, bu yüzden onların nüansları hepsini dikkate almak önemlidir.

Neden böyle sera gibi bahçıvanlar mı? yıl büyüyen olasılığı yanı sıra, sera sebze tat bakımından hızlı ve daha iyi büyür. Ama zengin hasat ana teminat hala kalır sebze ve bahçe girişme gerçek bir arzu önemsiyorum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.