FormasyonBilim

Nasıl yenmez mantar yenilebilir ayırt etmek?

ayırt etmek, büyümüş genç kesim Kayın korusuyla, çam ormanı ve çalılar tarafından sunulan tüm hediyeler arasında: Yeni başlayanlar fanlar, toplama bir sepet, genellikle şaşkınlık gelip ormanda girmeden yenilebilir mantar ve yenmez ve hatta zehirli? Burada ölçüt hangi bir tip birbirinden ayırt edilebilir olan? Orada meyve veren kuruluşlar, bu da besin tamamen elverişsiz görünmektedir: siyah, buruşuk. Sen kendi tarafında dolaşmak ve ardından lezzetli morels oldu bulmak. Ve bir sepet içinde eve getirdi o lezzetli görünüşte dinç mantarlar, deneyimli kullanıcılar zehirli şeytani Borovik çağırarak, reddedilir.

Ne yazık ki, herhangi bir örneği yenebilir sağlamaktadır tek kriter, hayır. çok benzer görünüyor böyle lezzetli mantar şemsiye olarak türü bulunmaktadır soluk şapkalı mantar, ve yanlış mantar olarak kanıtlamak güdük çürüyen ile noktalı koloniler vardır. Genellikle tamamen yenmez mantar gizleme orman hediyeler, resimler oldukça, her zamanki çocukluktan bize tanıdık olarak gizlenmiş. İsimleri kendileri için konuşuyoruz: lozhnodozhdevik, sahte mantar, russula kusmuk, blewits kaplan (zehirli). Pink (ayrıca gri-pembe ya da yüz kızarır denir) mantar çok lezzetli: zehirli bitki - Ama adı "mantar" her zaman önünüzde demektir değildir.

Aynı zamanda, bu tür meyve organı olarak bazı yenilebilir türler, yaşla birlikte yenmez mantar içine "dışkı" dönüş oldukça iştah açıcı adı değil. Gıda tüketilen sadece genç tesislerde hangi kapağının kenarları mavi döndü değil. hamur hala beyaz elastik olduğu toplama ve kaygan spinosum (sedef), aynı ilke, mukus ya da toz (spor) dönüştürülmüştür değildir. meyve organlarının dış belirtileri ile ilgili olarak, mantarcı dikkate almak gerektiğini olmayan bazı yenilebilir ( "yanlış" bal kalıtımla ilgili olduğu gibi) masa çeşitleri altında "mimik", ama onların rengine veya doğal olmayan parlak tipleri veya yeşil (yerin yanlış tahminler kükürt sarısı).

Adam diğer görüntülemek ek olarak, olan duyumları türlü ve hepsi imrenilen kupa olmayan yenilebilir mantar ayırt etmek için yer almalıdır. meyve vücut tadı da çok söylenebilir koleksiyoncu. Burada rezervasyon yaptırmak gereklidir: gerçi, mantar acı bir tat var, ama onlar yenilebilir, düzgün hazırlamak için, tamircilik gerekir. En zehirli bitkiler acı bir tadı var. Çarpıcı bir örneği - safra mantar. beyaz çörek mantarı - - deneyimsiz bir kişi en imrenilen kupa için kabul edebilirsiniz bu türler benzer. Ve genç yaşta, bu mantar çörek ile benzerlikler göstermektedir. Ve aynı yerde büyüyen ve yenilebilir türler denir. Bu acı bir tat sinek mantarı verir. , Bıçak şapka Trim eti yalamak ve kendiniz görün!

Koku - yenmez mantar "kafa" üreten başka bir özelliği. Bazı yemiyorum sadece zehirli veya meyve badem zayıf ya da zengin bir aromaya sahip (bunlar asit senil içerdiğinden) ve bazı - kumarin kokusu gibi gri-pembe mlechnik olarak. Bu mantarlar (çayır, alan, orman) anason hatırlatmaktadır kasvetli kokuya sahip, ama zehirli muadili - Agaricus Xanthodermus - Shiba burun kokusu karbolik asit.

Dokunsal hisler - orman meyveleri ayırt başka bir yolu. Yenmez mantarlar genellikle lezzetli akrabaları daha sert bir dokuya sahiptir. Örneğin, sahte chanterelle odun gibi sert hissediyor. yenilebilir podvishen benzer bir elmanın iki yarısı gibi bir zehirli beyaz Clitocybe. Zehirli mantar onun odunsu yapısını verir ve erişkinlikte podvishnya ederken o beyaz bir tabak sütlü olduğu gerçeği - pembe soluk. Eğer dikkatlice her koku, tat ve doku için kontrol mantar bulduk incelerseniz, yakında gerekli deneyim geliştirmek zorunda kalacak ve siz doğru çembere ya da değil bir keşif alarak değer belirleriz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.