FormasyonOrta öğretim ve okullar

Khabarovsk ne nehirde? Habarovsk, Amur Nehri

Habarovsk Uzakdoğu'nun en büyük şehirlerinden biridir. Orta Amur Ovasında bulunur. Khabarovsk ne nehirde? Elbette, büyük nehirde - Amur. Kısmen iki eyalet sınırında ilerleyen Khabarovsk Bölgesi'ndeki bu nehir binlerce kilometre uzanıyor ve havzası üç devlet topraklarında bulunuyor.

Habarovsk

Khabarovsk Uzakdoğu'nun en büyük şehridir. Buna ek olarak, Uzak Doğu Federal Bölgesi'nin idari merkezi. Habarovsk şehrinde (Amur) nehir onu Çin Halk Cumhuriyeti'nden ayırır. Orta Krallık'a ulaşmak için, nehir taşımacılığını kullanabilirsiniz. Gemi sizi Çin'deki en yakın şehre götürecek.

Amur Nehri'nin menşei

Nehrin adı Tunguska "amor" dan geliyordu, çeviri "iyi dünya" demektir. Ya "büyük nehir" anlamına gelen Nivkh "damour" sözcüğünden. İsminin çözülmesi, kısmen Habarovsk'taki nehrin aktığı sorusuna cevap verir. Cupid gerçekten çok geniş. Nehir kıyısında yaşayan diğer insanlar bunu farklı olarak ifade ediyor. Mesela Moğolca adı olan "Hara Mourin", "kara sular" anlamına gelir ve Çin'de Amur'a "Siyah Nehir" veya "Siyah Ejder Nehri" anlamına gelen "Heihe" veya "Heilongjiang" adı verilir.

Soyadı iyi bir siyah ejderha kötü bir beyaz kazanır (Çin için, siyah beyaz tercih edilir) göre güzel bir Çin efsanesi ile ilişkilidir. Beyaz ejder, tekneleri boğdu ve birçok canlıyı öldürdü, bunun için cezalandırıldı. O zamandan beri Kara Ejder efsaneye göre Khingan yanaklarında yerleşti.

Khabarovsk ne tür nehir akıyor

Amur Uzakdoğudaki en büyük nehirdir. Bu nehir, Khabarovsk, Blagoveshchensk ve Amsol Komsomolsk'ta akıyor. En büyük dalları Bureya, Zeya'dır ve Çin Ussuri ve Sungari topraklarını kısmen akmaktadır. Buna ek olarak, ana kollar Anyuy, Gorin, Amgun, Gur, Argun ve diğerlerini içerir. Bu güçlü Uzakdoğu nehri toplama alanı iki milyon kilometreden fazla. Bir drenaj 11 bin metreküp. Saniyede M. Rusya Federasyonu'nun en büyük su akıntıları arasında bulunan Amur (Habarovsk Bölgesi'ndeki nehir), onurlu bir dördüncü sırada yer alır ve avuç içine yalnızca Lena, Yenisei ve Ob gibi devler katılır.

Bu nehir, Shilka ve Argun'un birleşmesinden oluşur ve Uzakdoğu bölgesinin topraklarını Sakhalin Körfezi'nin birleştiği noktaya akar. Eğer nehrin uzunluğunu ağızdan birleşmeye kadar düşünürseniz, 2.8000 km olacaktır. Shilka ile birlikte bu uzunluk 4.5 bin km olacak. Amur Nehri'nin yaklaşık üç bin kilometresinin Rusya ile Çin arasındaki devlet sınırı olması gerçeğine rağmen.

Nehrin maksimum genişliği Troitskoe köyü (5 kilometre) yakınında, en derinliği ise Tyrsky Burnu (56 metre) yakınlarındaki nehir bölümündedir.

imar

Nehrin ortalama eğimi% 0.11'dir. Aynı zamanda, akışın doğası, akışın bulunduğu bölgeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Cupid'in üç ana bölümü var: üst, orta ve alt.

Üst kısım, iki nehrin (Shilki ve Arguni) Blagoveshchensk'e olan kavşak noktasından gelmektedir. Nyukha sırtlarının kayaları ile Great Khingan'ın atraksiyonları arasında kalan 900 kilometre uzunluğundaki nehrin akış hızı yüksektir.

Orta kısım Blagoveshchensk'den Habarovsk'a bin kilometre uzunluğunda bir esneme olarak kabul edilir, Ortalama Papa, sularını yavaş yavaş geniş bir vadide yorar. Kanalı bölümlere göre birkaç kanala ayrılmıştır (soygun olarak da bilinir). Bu kısımda Amur'un bankaları düşük, bazen de bataklıklı. Küçük Khingan'ın arkasında, nehrin suları tek bir güçlü kanala toplanır.

Yaklaşık 950 kilometre uzunluğundaki Amur'un alt kısmı, Habarovsk'tan ağza akar. Habarovsk'ın bittiği yerde, Amur Nehri, birçok eski şehir ve gölün bulunduğu geniş Alt-Amur ovasına geçer. Bu esnada nehir kanallarla birkaç büyük göl ile bağlantılıdır. Aşağıda Amur'un son derece genişletilmiş bir kuytu alanı olan Amur haliçi bulunmaktadır.

Hayvan ve bitki ömrü

Amur'un faunası olağanüstü derecede çeşitlidir. Sular ve kıyısal bataklıklar, bölgede bir takım kuş türleri için önemli bir göç alanının yanı sıra çok sayıda balık türünün çoğaltılması için en önemli bölge. Örneğin, beyaz leyleklerin yaklaşık% 95'i, Japonların% 65'i ve Daurian vinçlerinin% 50'si nehrin çevresinde yuvalamaktadır.

Yakıt alanında 400 kuş türü yuva, yaklaşık 70 memeli türü, 130 tatlı su balığı türü ve beş binden fazla bitki türü. Amur'un endemik türleri, ünlü Amur kaplanı ve kaluga (ağırlığı bir tonu aşan tatlısu balığı) gibi türler göz ardı edilemez.

Uzak Doğu'nun en büyük nehirinin gezegenin biyolojik çeşitliliğine katkısı büyüktür. Bunun, gezegenin barajlar tarafından engellenmeyen üç büyük nehirden biri olduğunu söylemek yeterli.

Çevre sorunları

Khabarovsk ve Doğu Sibirya'nın diğer birçok şehri ne nehirde? Bu dünyaca ünlü Amur Nehri. Bununla birlikte, bölgenin ekolojik durumu büyük ölçüde kirliliğinin derecesine bağlıdır. Son on yıllarda, Amur ciddi çevre sorunları ile karşı karşıya kaldı. Ana sebep, Ussuri ve Sungari Nehirleri boyunca yoğun nüfuslu Çin toprakları. Bu bölgede balık ve hayvan nüfusundaki azalmayı etkileyebilecek ve yaşam alanlarının azaltılmasını etkileyebilecek yaklaşık 100 milyon sakin bulunmaktadır. Çevresel durum üzerinde büyük bir etki, hem Rusya'dan, hem de özellikle Çin tarafından atılan endüstriyel atıklar tarafından sağlanmaktadır. Zeya, Bureya ve Sungari üzerindeki hidrolojik istasyonlar bu su gövdesinin hidrolojik rejimi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Elbette, eğer Habarovsk nehrini ve Uzak Doğu'nun diğer şehirlerini göz önüne alırsak, problem mutlaka bir şekilde çözülmelidir.

Su rejimi

Nehir su dengesine ana katkısı, yaz yağmurları sırasında yağmur suyu ile yapılır. Yağmur suyunun oranı% 70'e ulaşırken, kar beslemesine verilen katkı çok daha mütevazı. Bunun nedeni, bölge için tipik olarak kar yağmayan kışlardır. Bu iklim parametreleri aynı zamanda kış mevsiminde yaz mevsimi ve düşük yaylı yüksek su gibi su rejiminin özelliklerini ve düşük su seviyesini (nehrin en düşük seviyesi) belirlemektedir.

Küpler Kasım ayı başında dondurularak nehrin açılması ancak Nisan ayının sonunda gerçekleşir. Böylece, 170 günden fazla buzla kaplıdır.

Seviyedeki dalgalanmalar

En yüksek su seviyesi, Temmuz'dan Ağustos'a kadar olan dönemde görülüyor ve en gerçek sel felaketinin doğasını elde ediyordu (Amal selinin ülkenin ekonomisine büyük zarara neden olduğu 1928'de en büyük felaket kaydedildi). Uzakdoğu nehrinin orta ve alt bölümlerinde akıntılar 25 kilometreye ulaşıyor!

Üst ve orta kısımlardaki Amur seviyesindeki dalgalanmalar 15 metreye, alt kısımda - 7 metreye kadar ulaşmaktadır. Haliç alanındaki seviye dalgalanmaları çok daha düşüktür ve 2,6 m'ye ulaşır, ancak tıkanıklığa bağlı buz kayması sırasında dalgalanmalar 15 metreye ulaşabilir.

Hidroternik savaş

Geçen yüzyılda Uzak Doğu nehrinin doğal bir geçiş süreci yeni bir kanala başladı. Bu bağlamda, 21. yüzyılın başında, Çinli uzmanlar Rus tarafına önemli ölçüde zarar veren harekete geçti. Çinli üreticiler, Amur'un sağ kıyısını güçlendiren çok sayıda baraj inşa ettiler. Bu nedenle korumasız sol banka erozyona uğramış, birkaç köyün yıkımını ve hatta Habarovsk köprüsünün kısmen tahrip edilmesini tehdit ediyor. Bu nedenle nehrin üzerinde bulunan Habarovsk Nehri üzerinde düşünülmesi gereken bir sorun çözülmelidir. Ve bu harika ve öngörülemeyen.

Bu açıdan Rus hidrolojistleri alarm çalıyorlar. Bölgesel Rus-Çin anlaşmaları sonucunda Rusya Federasyonu'ndan bir dizi hidrolik yapı Çin'e taşındı ve Çin tarafı onları yok etmeye karar verirse sel baskını süreci yoğunlaşacaktı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.