BilgisayarlarYazılım

Nasıl bilgisayar ve dizüstü BIOS yapılandırmak için?

Şüphesiz hemen her kullanıcı BIOS karşı karşıya, bir kısaltma (Rusça konuşan dünyada kurulu bir sembol, bilgisayar - BIOS). Ama burada BIOS yapılandırma olduğunu ve hangi işlevleri herkese değil bilinen sistem tarafından yapılmaktadır budur. temel kavram ve konular ayarlarını anlamaya çalış.

BIOS nedir?

Rus İngilizce'den kısaltmasını tercüme eğer Genellikle terim BIOS kendisi değil bilgi kendisi ile böyle eylemlerin anlamda bir temel giriş / çıkış sistemidir. BIOS sistemi ve arabirim oluşturmak için bir tabaka olarak hizmet eder uygulama yazılımı , bir bilgisayar "demir" den.

Eğer bakarsanız, Windows ayrıca bilgisayar ve kullanıcının (programlar kümesi) arasında iletişim kuran bir kompleks programa bağlanabilir. Ama şimdi bu programların kazandık ki biz aygıt sürücülerini, aynı zamanda işletim sisteminin tamamen bütün demir aksamı başlatmak için ve doğru olarak "işletim sistemleri" çalışmak parametrelerin gereklerine onları uzlaştırmak için başlamadan önce bile verir BIOS sistemini sadece gerekir.

işlevlerle önce aşinalık

bilgisayarınıza düzgün veya dizüstü BIOS yapılandırma hakkında konuşmak, biz temel fonksiyonların gündeme olamaz. Yukarıda yanı sıra, sistemin başlamadan önce ekipmanın düşük seviyeli test dikkat edilmelidir. Sorun algılanırsa, kontrol demir parçaları "işletim sistemleri" aktarılır.

Aksi takdirde, ekranda bir bildirim verilir. Ama belki de bu tür durumlarla pek karşılaştı. Örneğin, herhangi bir nedenle bir bilgisayar üzerinde, klavyeyi çıkarın. En kısa sürede onu yokluğunun mesajı olarak. Ya da diyelim ki, sabit disk çalışmalarında bir başarısızlık olduğunu BIOS üzerinde meydana geldi anında tepki verir.

Daha az önemli, kendi hafıza BIOS 1 MB düzenin tek şey olmasına rağmen, bir bilgisayar veya dizüstü donanım özelliklerine yani cihaz parametrelerinin korunması fonksiyonudur. Ama bu tür veriler sabit diskinde saklanan ve anakart üzerinde bulunan özel bir çipte değildir. Uygulamada, son kullanıcılar neredeyse bu prosedürlere başvurmak yok, her ne kadar arada, BIOS Setup modunda ayarlara aşina bir kişi, kolayca, herhangi bileşenlerinin performansını optimize edebilirsiniz.

bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için en önemli parametreler

Nasıl anahtar parametreler açısından sizin dizüstü bilgisayar veya BIOS yapılandırma?

Anahtarlar en sık Del, F2, F10 veya F12 kullanılan ayar uzun süre basın girdiğinizde (burada her şey üreticinin BIOS ve güncel sürümü bağlıdır). Her durumda, hemen hemen tüm cihazlarda ana ayarlar penceresi aynı görünüyor. fark sadece kategori ve menüler adlarında olabilir (örneğin, önyükleme Dizi ve Önyükleme öncelik, böylece ilk satır, ikinci yüklü ve belirli bir cihazdan öncelikli ve önyükleme dizisi anlamına gelir. D).

Eğer ana pencerede girişinde dikkat gereken ilk şey - sistem tarihini ve saatini ayarlıyor. Bu kurulum yerine Windows'un standart seçeneklere göre, burada yapılır, unutmayın. Yükleyici başlangıçta değil Windows, içinde BIOS parametreleri üzerinde duruldu çünkü bilmem Birçok kişi, sık sık, yazılım yüklemeden ile sorunlara neden olabilir. Böylece, hatta sistemin sergilendi, bir tarih, (BIOS olarak) birinci mükemmel olduğu zaman, ve bu nedenle, bir çakışma ortaya çıkar.

Nasıl diskten "windose" ayarlamak için BIOS yapılandırmak için?

Şimdi diskten orijinal ayarı "işletim sistemleri" ile ilgili aynı derecede önemli sorunu dokunun. Nasıl bu durumda BIOS yapılandırmak için? Ana nokta yukarıdaki indirmenin önceliğini ayarlamaktır.

Başka bir deyişle, burada kullanıcı sabit disk üzerinde yer almadı işlemini başlatmak için gerekli ve çıkarılabilir bir CD / DVD medya edilir. Çoğu durumda bu burada indirme bölümünden gelen yapılır optik sürücü birinci cihaza (1-st Boot Device) olarak belirtmek gerekir. Önyükleme aygıtını değiştirme, herhangi bir klavyede bulunan standart tuşlarına PgUp ve PgDn kullanabilirsiniz. Sonra, sonra, değişiklikleri (genellikle F10 tuşuna veya Kaydet ve Çık komutu) kurtarmak otomatik yeniden başlatma izleyin ve birlikte üretilecek başlamak bir optik disk.

flash sürücüden "windose" yüklemek için BIOS Yapılandırma

Şimdi sistem kurulumu çıkarılabilir USB sürücüden yapılacaktır düzgün BIOS nasıl yapılandırılacağı ile ilgili birkaç kelime. netbook yok sadece sürücü bu gibi durumlar sıklıkla olur.

Prensip olarak, orada soru öncelik cihazını ayarlamak için, aşağı kaynar da, ancak sürücü ve flash sürücü olmaz. aksi takdirde sadece tarafından belirlenecek, USB çubuğu bilgisayarınıza veya dizüstü açmadan önce uygun USB portuna takıldığında gerektiğini unutmayın.

kurulumdan sonra BIOS ( "windose 7") nasıl yapılandırılır

Windows 7 aynı tesisatın başlangıç aşaması tamamlandıktan sonra, ancak, bu ailenin başka bir sistem gibi, her zaman terminali yeniden yapılır. Öncelikli cihazın parametrelerini değiştirmek yoksa, kullanıcı kurulum yeniden açılacak olmasından sadece karşı karşıyadır.

En basit bir sonuç: Eğer yeniden başlattığınızda, giriş ve birincil (ilk) sabit disk cihazı gibi ayarları ayarlayın. İlk sürücü değerinde ve ikinci ise Prensip olarak, - sabit disk, sadece sürücüden yükleyici CD'sini çıkarın. Ama ayarlarını değiştirmek daha iyidir. Orijinal diskin varlığını gerektiren bir oyun oynuyoruz Aniden, o çekilmek ve bilgisayarınızı kapatmaya unutma! mesajı ekranda tahrik sistemi değildir ve ayarları yine değişti gerektiğini.

Daha sonra, düzgün farklı üreticilerin dizüstü bilgisayarlar bazı modellerde BIOS yapılandırma sorusuna dikkat. Temelde ayar neredeyse aynıdır, ancak değer ayrı kaldıkları hangi bazı noktalar vardır.

ASUS'tan BIOS'u Yapılandırma

Peki, nasıl düzgün indirme önceliği bakımından ASUS dizüstü BIOS yapılandırmak için? İlk F2 veya Del tuşlarına basarak program girin, ardından Güvenlik bölümüne (Güvenlik) gidin, bir bölüm Güvenli Önyükleme Menüsü orada bulmak ve onu (Devre Dışı maruz) Güvenli Önyükleme Kontrolü seçeneği devre dışı bırakın.

Geri Boot gidin ve çizgi dağıtmak başlatın CSM görünür. Değişiklikleri kaydet laptop yeniden başlatın ve tekrar BIOS gidin. Şimdi, öncelikli cihazı olarak bölüm Boot sürücü veya flash sürücü yükleyebilirsiniz. sorusu, BIOS (ASUS) nasıl yapılandırılacağı, özel zorluklar neden olmamalıdır edilir. Bu arada, bu ayarlar bu üreticiden neredeyse tüm cihazlarda varsayılan olarak etkin.

Acer dizüstü bilgisayarlarda BIOS yapılandırma

Şimdi Acer dizüstü BIOS yapılandırma görelim. Prensip olarak, her şey standart görünüyor, ama en önemli şey kayda değer birkaç ek seçenek vardır. Bu F12 Önyükleme Menüsü. seçenekte kullanıcı el belirterek önceliklerinin kullanıcıyı kazandırır, onu üretmek için hangi cihazı seçmek istenecektir sistem boot.

Bir başka ilginç bir seçenek - D2D Kurtarma, sistem geri yükleme etkinleştirmek için izin. Ama Acer Kurtarma Yönetimi özel programı ile sadece kullanmak arzu edilir.

Son olarak, üçüncü seçenek bir dizüstü harici bir monitöre bağlıysa Ekran kontrolü üzerinde Güç, açma ve ana ekranın dışına verir.

Hewlett Packard dizüstü bilgisayarlarda BIOS yapılandırma

Başka düzgün HP dizüstü BIOS nasıl yapılandırılacağı ile ilgili birkaç söz söylemek etmektir. Burada da ilginç anlar vardır.

Ekran Başlangıç Menüsü belirir üzerine hemen cihazda açtıktan sonra seçip Esc tuşuna basın ve olmalıdır. Ne ilginçtir? F9 Önyükleme Aygıtı Seçenekleri ve F10 BIOS Setup: Aslında bu iki noktayı sahip olduğunu.

İlk seçenek, BIOS için doğrudan ikinci giriş üretilmesi için bir seçim cihazı ile tek bir başlangıç için seçilir. İşte Sistem Yapılandırma bölümünde, sergileyen öncelik (Boot Order) kullanılması gereken parametrelerin Önyükleme Seçenekleri, gitmek gerekir. Sadece yukarı kaydırın ve aşağı cihazlar F5 / F6 tuşları üretti. optik medya BIOS doğrudan öncelik seçeneğini koymak için daha iyidir dan Ancak, önyükleme için. yöneticisi ayrıca flash sürücüden başlayarak seçimine bırakılmalı.

Acil durumlar için BIOS ayarlarında bazı özellikler

Tabii ki, bu işlevler ve ayarlar BIOS sınırlı değildir. Örneğin, sabit diskler ile sorunlar var bir durumda, sen tanı yüzeyini içeren, doğrulama işlemini tamamlamak gerekebilir.

Ne olursa olsun (Windows kendi aracını veya üçüncü taraf yazılım), tam tarama kullanılacak hangi aracı, IDE moduna AHCI ile bir değişiklik SATA-denetleyici parametresi yapmak istenmektedir.

Diğer şeylerin yanı sıra, bilse bilse, BIOS fazla kontrol ve örneğin bazı diğer parametreleri, CPU sıcaklığını, sabit disk mili hızı, bellek boyutu cihazlarını tanır. Bu program ile IRQ-kesme eğer bakarsanız, sıradan kullanıcı ayarları pratik (birkaç istisna dışında, dışında) bu tür ihtiyacı yoktur, olsa da .. vb etkinleştirmek veya aygıtı devre dışı, ağ üzerinden sistem önyükleme ve ve gerek kalmaksızın için farklı parametrelerini ayarlayabilirsiniz dedikleri gibi özel bilgi olmadan BIOS, daha iyi ve yer almak olmaz.

Sonuç

Yani düzgün BIOS yapılandırma sorununa ilişkin hepsi bu. açıkça görüldüğü gibi, acil durumlarda gerekli olabilecek özel ayarlar bu malzemenin ele alınmamaktadır. Ama burada bazı ilginç seçenekler hala etkilendi edilir. Birisi BIOS ayarlarını öğrenmek için bir arzusu varsa sanki Ancak, daha büyük ölçüde, bu iş olmayacak. En azından genellikle belirli bir menüye girişinde ekranın sağ tarafında gösterilir teknik dokümantasyon veya kullanım ipuçlarını okuyabilir. Ama hemen hemen her zaman yapılandırmayı otomatik ve varsayılan değerler en iyi kullanımı üzerine monte edilmiştir.

adımlar hatta farklı üreticilerin cihazlarında aynıdır çünkü tarih ve saati indirmek için cihazların öncelik belirleme sorunu, öyle görünüyor ki, herhangi zorluklar, neden olmayacaktır. İşte en önemli şey - ilgili bölümü bulmak ve adları İngilizce minimum bilgi gerektiren anlamak için için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.