OtomobilMotosiklet

Motosiklet M-72. Sovyet motosikleti. Retro Motosiklet M-72

Sovyet döneminin M-72 motosikleti, 1940'tan 1960'a kadar birçok fabrikada büyük partiler halinde üretildi. O, Kiev'de (KMZ), Leningrad'da, Krasny Oktyabr'da, Gorki'de (GMZ), Irbit'de (IMZ), Moskova Motosiklet Fabrikasında (MMZ) yapıldı. Başlangıçta ağır motosiklet M-72, silahlı kuvvetler için yapılan teslimatlar için üretildi. Makine, pusetin önüne monte edilmiş hafif bir makineli tüfekle donatılmıştır. Motosiklet sivil ticaret sektörüne girmedi ve M-72'de bir kişi göründüğünde durdu ve araba açıklama yapılmadan alındı.

Askeri Hedef

Motosiklet M-72 zırhlı olmasa da "zırhlı araçlar" terimi kullanılarak sınıflandırıldı. Motorlu tüfek ordu birimine teslim edildi ve düzlükte savaşmak için piyadenin temel aracıydı. İkinci Dünya Savaşı'ndaki savaşlarda belirleyici önemi olan motosiklet yoktu, zira düşman kabuklarından ve mermilerden korunmadı. Madenin küçük bir parçası motora girmek için yeterliydi ve durdu, askerler korumasız kaldı ve yok oldu. M-72'yi, yalnızca şaşkınlık atmosferinde, şimşek saldırısı durumunda, düşman karıştığında ve direnemediğinde kullanmanız etkili oldu.

Üretim startı

M-72'nin prototipi Wehrmacht'ın yapılarında en yaygın model olan Alman motosiklet BMW R71'di. Bu beş motosiklet İsveç'te gizlice satın alındı, Moskova'ya taşındı, sökülüp incelendi. Mart 1941'de Moskova motosiklet fabrikası Rus versiyonunun üretimine başladı. Sovyet motosikletinin , Alman mevkidaşından daha kötü olmadığı ortaya çıktı, ancak otomobilin montaj hattından düzensizce çıkmadı. Motosikletin ana üniteleri ve meclisleri farklı fabrikalarda üretildi: motor Stalin otomobil fabrikasında, şanzıman AZLK (Lenin Komsomol tesisi), şaryo ve kardan mili Gork'ta GAZ'da üretildi. Böylece, ilk başta, M-72 motosikletinin planlanan üretimi, tedarikçilerin tutarsızlığı nedeniyle engellendi.

Savaş sonrası zaman

Savaş yıllarında, M-72 motosikleti Sibirya tahliye bölgesinde bulunan fabrikalarda üretildi. Daha sonra "Ural" ismi endekse eklendi. Savaş sona erdiğinde, SSCB bir ihracat patlaması yaşarken, hükümet yurtdışına mal satarak mümkün olduğunca fazla para kazanmaya çalıştı. Sovyet motosikleti olan M-72, 1950'lerde büyük miktarlarda dış ülkelere ihraç edildi. M-72 Ural isteyerek Avrupa'da satın alındı. Basit tasarım ve güvenilirlik, modelin lehine olan temel tartışmalardı.

1955 yılından bu yana motosiklet "Ural" M-72 ülkedeki nüfusa satış yapmaya başladı. Medikal versiyon gelişmiş motor özellikleri, güçlü bir çerçeve, bir pusetin tekerleğine motor dönüşünün burulma iletimiyle karakterize edildi. Benzin deposu "Irbit" yazısıyla süslendi. Nominal olarak üç tekerlekli araçlar sahiplerine ait, ancak barış zamanında kabul edildi. Savaş halinde her motosiklet "Ural" M-72 istendi ve öne gönderildi.

Teknik özellikler

M-72'nin tasarımı konveyör montajı sürecine çok uygundu ve bu sayede nispeten kısa bir sürede çok sayıda makinenin üretilmesini mümkün kıldı. Motosikletlerin üretimi, tasarımcıların bireysel mekanizmaların teknik parametrelerini iyileştirme isteği ile engellendi. Alman motosiklet BMW R21, Sovyet sürümünün montajında kullanılan teknolojik süreçte yer almayan bir takım teknik yenilikler içeriyordu. Bu nedenle, mühendisler yetişmek ve Alman uzmanlarının tüm yararlı başarılarını üretime tanıtmak istediler.

Arka süspansiyonun yaylı amortisörleri, teleskopik tasarımın ön çatalı, dizüstü gelişmeler: dubleks çerçeve, çift vardiya - ayak ve kaldıraç (binici seçeneğinde). Sovyet motosikletlerinin özelliği olan zincir iletim yerine kardan takıldı. Silindirlerin ayrı ayrı beslenmesi uygulandı, bu durumda motosikletin üzerine iki karbüratörler yerleştirildi.

Motor Yapısı

Silindirlerin muhallebi düzeni, 592 mm'lik bir yükseklikte bulunan düşük bir ağırlık merkezi ile kombinasyon halinde motorun iyi bir dengesini sağlamıştır. Yardımcı çalışma üniteleri - jeneratör, yağ pompası, tramvay - vites sürücüleriyle döndürüldü. Döküm silindirler, ısıya dayanıklı özelliklere sahip özel bir siyah vernik ile kaplandı. Krank mili krank mili iğne yatakları üzerinde çalışıyordu. Bağlantı çubukları ayrıldı ve her biri krank mili boynuna oturdu. Bu, silindirlerin birbirine göre 39.2 mm'lik bir değere yatay bir eksenel yer değiştirmesi olduğunu varsaydı. İki tekerli krank mili, kök ve krank pimleri arasındaki yanaklardaki (18 mm'ye kadar) inceltme nedeniyle motorun krank karterinin uzunluğunu azaltmaya izin verir.

Askeri aksesuarlar

Sivil sürümdeki motosiklet M-72'de, mühimmat ve yedek parçalar için hücreler ve Degtyarev'in makine tabancası için bir döner tertibat kurulu halde kurulmuştu. Aynı zamanda yeni sahibinin ordu silahlarını sökme hakkı da yoktu. Fotoğrafı sayfaya yerleştirilen M-72 - bir motosiklet - Sovyet döneminin canlı bir örneğidir.

iyileştirmeler

1956'dan başlayarak, Irbit motorlu araç fabrikası önceki iyileştirmelerden farklı olan M-72M modeline taşındı. Fren kampanaları , yapışkan kirden daha etkili bir şekilde temizlenmesi için arka kanadın optimum konumunda farklı olan, direklerin sabitlenmesini geliştiren özel damgalı disklerle takviye edildi. Ön kanat kaldırıldı ve ön çatalın sabit kısmına sabitlendi. Gezginci yapılandırmasını değiştirdi.

Spor modifikasyonu

Sayı M-72M uzun sürmedi, "IMZ" kısa süre sonra M-61 modelinin üretimine geçti. Standart motosikletlere ek olarak, Irbit'teki fabrikada 30 litrelik bir motora sahip hafif tasarımlı M-72K'nın spor versiyonu da geliştirildi. Ile., Gaz dağıtımı fazlarını değiştirmek için bir cihazla donatılmıştır.

Çapraz müsabakalar için tasarlanan M-72K, gaz tankının üst panelinden hava kitleleri alan özel bir hava kanalı ile tedarik edildi. Bir motosikletin tekerlekleri, koruyucu bir desenli lastik kapaklarda "eğitildi". Farlar kaldırılmış, ağırlık hafif bir yan römorkla azaltılmıştır.

Motosiklet M-72, yedek parçalar

Sovyetler Birliği'nde planlı ekonomi sayesinde yedek parça üretimi mümkün olan en üst düzeye yükseltildi. Teknik ekipmanın onarım aksesuarlarıyla birlikte temin edildiği garantilidir. Bu nedenle depolarda yıllarca toz toplayan stoklar oluşturuldu. Sovyet döneminin tüm motosikletleri gibi, M-72'ye on yıllardır yedek parçalar verildi. Şu anda, İkinci Dünya Savaşı'ndan ağır bir motosiklet için tamir seti sıkıntısı çekilmemektedir.

Motosiklet M-72, fiyat

Şu anda, kullanılan araçların pazarında bir çok teklif var. M-72 Ural da istisna değildir. 1957 baskısının retro motosikletleri olan nadir örnekler de var. Maliyet doğrudan durumlarına bağlıdır - eğer sadece paslı bir üç tekerlekli araba, 10 bin ruble'ye mal olabilir. Ancak motosiklet canlandırıldığında, uygun teknolojileri kullanarak restore edildikten sonra kusursuz bir sunum gerçekleştirirse, bu miktar artık bir motosiklet olmaktan ötürü 399 bin ruble'ye kadar büyüyebilir, ancak özel bir retro olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.