Haberler ve ToplumKültür

Moskova'da kaç tane anıt var? Moskova'nın meşhur ve bilinmeyen anıtları

Moskova tarihi 1147'de başlıyor. Bu şehirde yaşanan tüm olayları öğrenmek yıllar alacaktır. Moskova anıtlarının incelenmesi ile bilginizi tamamlamaya başlayın, çünkü çok şey anlatabilir: hem gelişme dönemleri hem de kahramanlar hakkında. Moskova'da kaç tane anıt var? Şu anda, başkentin yaklaşık üç bin anıt var. Bu figür tam değil, zira genç heykeltraşların günümüzdeki birçok eseri dikkate alınmıyor. Başkentin vatandaşı bile Moskova'da kaç tane anıt bulunduğu sorusuna cevap veremez. Uzmanlar bile bunu yapamaz; bu nedenle en ikonik manzaraları göz önünde bulundurun.

Herkesin görmesi gereken Moskova'nın ana anıtları

 1. İlk etapta, elbette, Kremlin. Bu yalnızca Moskova'nın değil, tüm Rusya'nın sembolüdür. Bina şehrin kalbinde yer almaktadır. Neredeyse her tur onunla başlar. Bunun, en fazla bir düzine efsanenin bulunduğu en eski anıt olduğunu da belirtmek gerekir.
 2. Moskova ziyaret kartıyla tanışmanızdan hemen sonra Kızıl Meydan boyunca yürüyüşe çıkmalısın. Eskiden, yakınlardaki yerleşim yerlerinden yolların geçilmesi olarak görev yapıyordu. Burası en zengin insanları yaşıyordu, bu nedenle her ev soyluluk ve tüccar sınıfının kapsamını ve zenginliğini gösteren mimari bir değere sahiptir.
 3. Bir listesi mutlaka belirtilmesi gereken Moskova'nın anıtları şöyledir:
 • Grand Kremlin Sarayı ;
 • Senato Sarayı;
 • Spassky Kulesi.

Bu arada, Spassky Kulesi'ndeki saat, atomik bir mekanizma ile donatıldıkları için en doğru zamanı gösterir.

Kültürel Aktiviteler

Moskova'nın kültür anıtları, kentin gelişimine paha biçilmez bir katkıda bulunan büyük kişilere yönelik bir dizi anıt ile temsil edilmektedir. En önemlileri arasında:

 1. Tverskaya Meydanı'nda kurulan Yuri Dolgoruky'nin muazzam heykeli. Bu prens, ahşap evler ve küçük bir kilise ile birkaç yıl Rusya İmparatorluğunun başkenti haline küçük bir yerleşim kurdu.
 2. Tverskaya Meydanı'ndaki Cyril ve Methodius anıtı. Modern yazı sistemini tanıtan ve Rus halkının gelişimini büyük ölçüde hızlandıran bu aydınlatıcılardı.
 3. Suvorov Meydanı'ndaki Alexander Suvorov anıtı. Kazanımlarla, Sezar, Büyük İskender ve Sultan Süleyman ile kıyaslanabilir olan bu büyük general, Rusya toprak ve otoritesine mecburdur.
 4. Mihail Kutuzov'un Fransız işgalcileri karşısında kazandığı zafer şerefine kurulan zafer kapıları. Bu anıtın yerini üç kez değiştirdiğini çok az kimse biliyor. Başlangıçta Tverskaya Meydanı'nda, daha sonra Kutuzovsky Prospekt'te kuruldu ve şimdi Zafer Meydanı ile süslendi.
 5. GUM, Sovyet döneminin ana anıtıdır. Bu, Birliğin ilk hipermarketidir ve o günlerde kesinlikle herhangi bir ürünü satın almak mümkün olan tek yerdir. Kızıl Meydan'da yer almaktadır.
 6. Son dini yapı Vladimir Vysotsky'nin anıtıdır. Strastnoy Bulvarı üzerinde ayarlanır.

Listesi elbette eksik olan Moskova'nın kültür anıtları, yalnızca tarihin seyrini etkileyen kişilikleri değil, aynı zamanda Anavatanızın büyüklüğünü de canlandırıyor.

Moskova'nın ünlü anıtları

Başkentte sadece Rusya'da değil tüm dünyada ünlü anıtlar da var.

 1. Bu listedeki ilk yer, Kırmızı Meydan'a kurulmuş olan Minin ve Pozharsky'ye birer anıt koymalıdır. Kasaba halkı ve köylülerden oluşan halkın milisleri Polonyalı tarikatın rengini parçaladı.
 2. Heykelin "İşçi ve Kollektif Çiftlik Kız" ı daha az ünlü değil. Komünist düşünceyi sembolize eder ve yalnızca Rusya'nın değil, Karl Marx ve Friedrich Engels'in öğretilerini paylaşmış veya hala buna bağlı olan tüm ülkelerin kültürel mirasıdır.
 3. Ortodoks dünyasının başlıca özelliklerinden biri Archangel, Blagoveshchensky ve Kazan Katedralidir.
 4. Anıtlar, gücümüzün büyüklüğünü ve gücünü sembolize ediyor - Çar Çanı ve Çar Topu.
 5. Alman faşist işgalcilere karşı kazanılan zaferin 50. yıldönümü nedeniyle, Manezhnaya Meydanı'nda bir başka ünlü anıt ortaya çıktı. Georgy Zhukov'un anıtıyla ilgili. Yeteneği sayesinde, stratejist "kahverengi veba" yu durdurmayı başardı.

Liderlere Anıtlar

Başkentteki devlet liderleri ve politikacılar için anıtlar her yerde kurulmuştur. Özellikle IV Stalin, VI Lenin ve eşi NK Krupskaya. Moskova'da Lenin'e kaç adet anıt var? Çeşitli kaynaklara göre, başkentte yaklaşık 80-100 eser kaldı. En ünlüleri Oktyabrskaya Meydanı'nda, Oktyabrskaya metro istasyonunun yanında, Ploshchad Ilyicha İstasyonu yakınında, Yaroslavsky İstasyonu yakınında, Tverskaya Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ulyanov-öğrenci abidesi, Krupskaya ve Leninsky Prospekt kavşağında, Öncü Sarayı, Nadezhda Krupskaya ve Vladimir Lenin'in önüne kuruldu. Moskova'da kaç tane Lenin anıtının sorusunu cevaplarsak, bunların ana hatlarını - lider Mozolesi'ni unutamayız.

Granitte ölümsüzleşen şairler ve yazarlar

Moskova'da kaç eser şair ve yazarlara ithaf edilmiştir? Resmi ve ev yapımı heykeller olduğu için kesin rakamın belirtilmesi çok zordur. Büyük klasiklerin büstleri arasında, Vozdvizhenie Caddesi'ndeki Fyodor Mikhailovich Dostoevsky, Gogol Bulvarı'ndaki Nikolai Vasilyevich Gogol, Yesenin Bulvarı'ndaki Sergei Aleksandrovich Yesenin'in anıtları dikkat çekiyor.

Listeye uzun süre devam edilebilir, fakat Moskova'da kaç Puşkin anıtının sorusu üzerine cevap ne olabilir? En azından beş tanesi var. Genç bir şair 353 numaralı okulun yanında tasvir edilmiştir ve adı 353'tür. Tam büyümedeki bir başka anıt Puşkin Meydanı'nda belirlenmiştir. Sevgili ile birlikte, dahiyane, eski ailenin yaşadığı Eski Arbat'ta daire önünde ölümsüzleştirildi. 112 no'lu kütüphanenin avlusunda küçük bir gövde bulunmaktadır. Şairin tam boyutlu anıtı Spasospeskovskaya Meydanı'nda da bulunmaktadır.

Moskova'da kaç tane Pushkin eserinden bahsediyorsak, şehrin hızla genişlemesini unutmamalıyız. Artık Zelenograd sekizinci mikrodistri sayılıyor ve kendi "bronz Puşkin" var. Sorunu daha ayrıntılı olarak anlarsanız, iki düzineden fazla anıt sayabilirsiniz.

Mimarların az bilinen yapıtları

Moskova'nın ilginç ve bilinmeyen anıtları:

 1. Conan Doyle - Sherlock Holmes ve arkadaşı Dr. Watson'un kahramanlarını tasvir eden bir anıt modern bir çalışmadır. 2007'de seyircilere sunuldu.
 2. "Stepa Amca Amcası", ünlü çocuk şiirinin kahramanının Sergei Mikhalkov'un bir heykeli.
 3. Buda Anıtı, Sri Lanka elçiliğinde.
 4. Füzyon peynirine adanmış anıt "Dostluk".
 5. Baron Munchausen anıtı.

Anıt "Frivno istirahat Puşkin", sokakta. M. Molchanovka, kuşkusuz, belirsizlik yüzünden izleyicinin dikkatini çekecektir çünkü bu kompozisyonda büyük şair çok alışılmadık biçimde sunulmuştur.

Aktörler için anıtlar

Moskova'daki ünlü aktörlerin heykelleri ve büstleri çoktur. Yuri Nikulin anıtı ünlü palyaçosunun çalıştığı Tsvetnoy Bulvarı'ndaki sirklerin yanında durur ve ölümüne kadar yönetmenlik yapar. Evgeny Anıtı Leonov stüdyo binasının yakınında "Mosfilm" in yapıldı. Aktör, "Fortune Bayları" adlı filmin tanınmış kahramanının imajında temsil edilmektedir.

Moskova aktörlerinde kaç tanesi saymak zor, çünkü Sovyet sinemasının tüm ikonik figürleri şehrin sokaklarında ölümsüzleştiriliyor ve bazıları birkaç kez bile olsa.

Büyük bilim adamlarının "Allaha şan"

Unutulmayan ve sonsuza kadar şehir manzarası içinde yazılmış olan büyük bilim insanları, mucitler, tasarım mühendisleri. Bunun için Moskova Devlet Üniversitesi Vorobyovy Gory üzerine Bilim Adamları Sokağı'ydı. Burada NE Zhukovsky, MV Lomonosov, DI Mendeleyev, LI Lobachevsky, NG Chernyshevsky, VV Dokuchaev, AS Popov, IV Michurin, IP Pavlov ve diğer seçkin kişilikleri.

Moskova Anıtlar-Devler

Büyükşehir devleri de aralarında dikkat çekiyorlar:

 1. Peter I'in Moskova Nehri yapay adasındaki yüksekliği 98 m olan anıt.
 2. Yurtseverlik Savaşı'ndaki Büyük Zafer Anıtı'na anıtı, Poklonnaya Tepesi'nde, yüksekliği 141 metredir. Üstü bayonet olarak temsil edilmekte, üstünde zafer tanrıçası Nika bulunmaktadır.
 3. Leninsky Prospekt'teki ilk kozmonot Yuri Gagarin'in anıtı, 42 metre yüksekliğindeki.

Anıtlar olayların simgeleridir

Trajik olaylara ve savaşlara adanmış anıtlar sizi düşündürür. Örneğin, 1963 yılında inşa edilen "Rizhskaya" metro istasyonundaki "İlk Uydu" sembolik anıtı. Uzayın araştırılması için çalışıyor.

Bir diğer önemli yer ise anavatanları topluluğu Alexander Garden'da bulunan "Anatomik Topluluk" adlı anıt topluluktur. Anavatanları vatanları için hayatlarını feda eden ve toplama kamplarındaki yaşlıları, kadınları ve çocukları faşist istilacılar tarafından imha edilmesine izin vermeyen askerlere şerefine kurulmuştur.

Modern Moskova anıtları

Moskova, hemen hemen her gün yeni heykeller ile doldurulur, örneğin:

 • Heykel "Moskova-Petuşki" (2000) savaş alanında;
 • Mimari kompozisyon-yansıma "Bolotnaya Meydanı'ndaki 2001 Çocuklara - Yetişkin Kötülük Mağdurlarına";
 • Eski Arbat hakkında efsanevi Bulat Okudzhava'nın gövdesi;
 • 2003 yılında Fyodor Chaliapin'in kaidesi Novinsky Bulvarı'ndaki şarkıcının ev müzesine yakın;
 • 2010'da "Bütün Faşizme Karşı Mücadelede" anıtı açıldı ve tüm Birlik Cumhuriyetlerine ithaf edildi;
 • 2014'te sanatçı ve yazar Taras Shevchenko'ya bir anıt restore edildi ve Dışişleri Bakanlığı'nın karşısında yer aldı.

Başkentin mimari, tarihi ve kültürel mirasının yalnızca küçük bir kısmı anlatılmaktadır. Her anıt, büst, heykelin, kentin ve ülkenin hayatındaki simgesel olaylarla ilişkili kendi özgün, şaşırtıcı, ilginç hikayesi var. Moskova'da kaç eser hakkında konuşursanız, sonsuza kadar kullanabilirsiniz, çünkü her birini yeterince ortaya koymak için bir tez hazırlamanız gerekir.

Öte yandan, bütün mekanlarla tanışmak için gıyaben varsa, yanlış bir düşünce olabilir ve bu görkemine bakmaya gerek yoktur. Aslında, herhangi bir rehberde ya da yerli herhangi bir makalede bulunmayan bu gibi olguları anlatabilir. Buna ek olarak, Moskova'nın ünlü anıtları gerçek şaheserlerdir, güzelliği tek bir fotoğrafı geçmeyecek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.