SeyahatYol tarifi

Moskova metrosu nasıl kullanılır? Moskova metrosundaki seyahat ve bagaj taşıma masrafları

Moskova metrosu başkentin sembollerinden biridir. Rusya'nın birçok şehrinde bu tür ulaşım mevcut değildir. Yerli Muskovitler, tüm ziyaretçilerin metropoldeki kalabalığın derhal görülebileceği konusunda şaka yapıyor. Ve bu gerçeğin şakasında yeterince fazlasıyla. Moskova'da metro nasıl kullanılır, turist rehberlerinde yazılmayan seyahat kuralları nelerdir?

Metro şeması - yeraltı dünyasındaki haritanız

Uygulamada Moskova'nın metropolüyle ilk tanışması, genellikle ikamet etmeyen herkesi korkutuyor. Çok renkli branşlar, çok sayıda istasyon, çıkışlar ve geçişler için karmaşık bir sistem. Ancak panik yapma. Uygulamada, başkentin yeraltı krallığında iyi yönlendirmeye başlamak için, en azından bir veya iki hafta düzenli olarak inmesi yeterlidir. Kişisel bir şema hazırladığınızdan emin olun. İstasyonda veya araçta bir harita bulunan bir poster aramaktan çok daha kullanışlı.

Şahsi bir şema olmadan metroda kendinizi bulmaya devam ederseniz, bir bilgi köşk arayınız. Bu, metroyu Moskova'da nasıl kullanacağınızı anlatan modern bir elektronik cihazdır ve seyahat için en uygun rotayı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Modern aygıtları kullanıyorsanız, telefonunuza veya tabletinize özel bir program indirebilirsiniz. Etkileşimli metro şemaları, güzergahları otomatik olarak "A" noktasından "B" bitiş noktasına yönlendirir ve en iyi seçeneğin seçimini ister. Başkentte ilk kez olanlar için, metro girişini nasıl bulacağınız arasında popüler bir soru. Herhangi bir haritada Moskova metro istasyonlarının adresleri var. Sokakta geleneksel işaret "M" ile işaretler ve tabelalar bulabilirsiniz, ancak en kolay yol herhangi bir yoldan geçenini sormaktır.

Rotayı serme

Metroyu güvenle kullanmayı öğrenene kadar yolu düşünmeye vakit ayırın. Gezmeden önce haritaya bakın, ulaşmanız gereken istasyonu bulun. Amaçlanan rotayı yerleştirin. Seyahatinizin son noktasının adını ve önceki istasyonun adını hatırlamaya çalışın. Nakil yaptırmanız gerekiyorsa, nereye gideceğinizi unutmayın.

Önemli bir nokta: her istasyonun, kentten birkaç uzaklığı var, bunlar birbirinden oldukça uzaktadır. Ulaşmanız gereken caddenin adını ezberlemeye veya kaydetmeye çalışın.

Moskova'daki metroyu nasıl kullanıp kaybolmuyorsun? Her şey ilk bakışta göründüğü kadar zor değildir: tabletleri öğrenmek tembel olmayın. Metrodaki her adımda, yolcular için kısa ipuçları ve talimatlar asmak. Metroda genellikle yeni başlayanlar yönü karıştırmaktadır. Bu şekilde yanlış yapılmamak için terminal istasyonunun adını veya nakil için gerekli olan adını hatırlayın.

Trenin bekleme yerinin tam karşısındaki platformda, tren hareketinin düzenini görebilirsiniz. Ya hâlâ yanlış gidebilseydiniz ya da istasyonunuzu sürdüyseniz? Önemli olan panik yaratmak değil. Bir sonraki istasyondan ayrılın, platformun karşı tarafına gidin ve trenin gelmesini bekleyin, böylece sizi geri alacaktır.

Seyahat ödemesi

Çağdaşlarımızın çoğu, turnikelerin metro göstergelerini aldığı zamanı hâlâ hatırlıyor. Günümüzde metal ve plastik kruglyashi sadece koleksiyonlarda bulunur. Yani metroyu kullanmak için lobiye inmeniz gerekiyor. Bugün, seyahat için ödeme yapmak için özel kartlar kullanılmaktadır. Hizmet süresiyle veya gezi sayısıyla birlikte çeşitli çeşitler vardır. Tüm bu tür kartların ilkeleri aynı: Bir kerelik biletiniz ne kadar çok olursa, her biri daha pahalıya mal olacaksınız.

Geçerlilik süresine dikkat edin. Tüm gezileri belirli bir süre kullanmazsan hiçbir tazminat ödenmez. Metro ödemeleri için kartları, girişte bulunan bilet gişelerinde veya burada kurulmuş özel terminallerde satın alabilirsiniz. Doğru miktarda gezi seçip ödemeniz durumunda, turnikelere güvenle gidebilirsiniz.

Modern kartlar temassız teknoloji ile çalışır. Biletinizi validatörün hedefine getirin, kartın vaktinde kalan geziler sayısını görebilirsiniz. Turnikeler, ekipmanın durumunu gösteren göstergeler içeren panellerle donatılmıştır - geçiş açık veya kapalı. Metroyu kullanmanın temel kuralları , açılışından bu yana değişmedi. Zamanla, yalnızca ödeme araçlarının türü değişti; bir zamanlar bilet, daha sonra metro simgeleri vardı, bugün kartlar.

Yolcu Kuralları

Metroya ilk girdiğinizde, en azından kocaman bir yeraltı şehrine gittiğiniz anlaşılıyor . Aslında, önünüzde, asıl görevi yolcu taşımaktır. Geniş bir alanı işgal eden büyük bir girişimdir. Buradaki davranış kuralları, diğer toplu taşıma türlerinden çok farklı değildir.

Metroda, yolcular özenli ve nazik olmalı. Metropol bölgesinde çöp, duman ve alkol içemezsiniz. Resmi olarak metro fotoğraflarında ve videolarda yasaklandı. Moskova'da metroyu nasıl kullanacağınızı anlatan resmi kurallar listesi oldukça garip kalemler içeriyor. Bunlardan biri yalınayak istasyonda olmayı yasaklıyor, diğeri yoldaki yabancı nesneleri koymanıza izin vermiyor.

Yolcu, kişisel eşyalar ve bagaj taşımacılığı

Metroda ücretsiz ulaşım, 7 yaşın altındaki çocuklar ve uzunluğu 220 cm'yi geçmeyen bagajlar için mümkündür Metrodaki ulaşım kuralları hayvanların özel kafeslerde taşınmasını ve taşınmasını sağlar. Ancak metroda bir bisikletin olması imkansız. İzin verilen taşıma şekilleri: çocuk ve tekerlekli sandalyeler. Koruyucu durumlarda küçük spor malzemeleri nakletmesine izin verilir.

Büyükşehir, artan bir tehlike oluşturan bir kuruluştur. Yolcular, yanıcı, zehirli ve patlayıcı maddeler taşımanın yanı sıra özel paketlemeden keskin ve kolaylıkla atan nesneleri taşımak yasaktır. Bu kuralların ihlal edildiğine tanık oluyorsanız veya yardıma ihtiyacınız varsa istasyon görevlisine veya polis memuruna başvurun.

Yeraltı Etik Kuralları

Metroyu Moskova'da nasıl kullanacağınızı anlatmanın en iyi yolu, onu düzenli olarak yıllarca süren bir kişidir. Metrodaki kalıcı yolcuların çoğu, kapıların yakınında duran ve dışarı çıkmayı planlamayan yeni gelen kişiler tarafından rahatsız edilir. Yararlı tavsiyeler - arabayı bir sonraki istasyonda bırakmayacaksanız derine inin. Metroda, terk etmeyeceğiniz durumda kapılara bakmak alışılagelmiş değil. Hareketli bir yürüyen merdivende resmi olarak hareket etmek yasaktır. Fakat her zaman sükunet sakinlerini sol taraftan düzenli olarak koşturup koşturdular. Uyumlu yolcuların yürüyen merdivenin sağ tarafını kullanmaları önerilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.