SeyahatYol tarifi

Moğolistan (Cumhuriyeti): Sermaye konumlar

ülke Asya'nın kalbinde yer almaktadır. Bu geniş bozkırlarında, kum tepeleri, engin dağlar, sonsuz mavi gök ve sıcak güneş bölgesidir. Muhteşem Moğolistan muhteşem doğal zenginliğe sahiptir.

bu güzel ülkeye ilişkin birçok soruların yanıtları bu makalede bulunabilir. onu biz politik sistem (Moğolistan - bir cumhuriyet veya monarşi) hakkında söyleyecektir; coğrafi konumu, nüfusu ve çok daha fazlası.

Birçok ilginç şeyler Moğolistan uzun tarihi söyleyebilir. Antik gelenek ve göreneklerin Özellikleri meraklı ve çeşitlidir.

genel bilgiler

Moğolistan güneşli 250 gün yılda bir toplam vardır.

sıklıkla "mavi gökyüzünün kara" olarak adlandırılan bu gizemli ülke, büyük doğduğu yerdir fatihi Genghis Khan. Kayalık dağlar, mavi gölleri, sonsuz step ve Gobi çölünün altın kumları - tüm büyük Moğol doğa manzarası. Birçok Budist tapınakları eşsiz ve kendine özgü kültürü ile oldukça misafirperver halk, vardır vardır.

hükümet şekli

Moğolistan - bir cumhuriyet ya da devlet?

Moğolistan en yüksek yasama yetkisi - Büyük Hural (Parlamento). kamaralı parlamento dört yıl için yetki ile (Anayasa) 76 üyesi vardır. Parlamento halk oylamasıyla seçilir, 2/3 veya tüm üyelerinin daha varken sadece oturup oturumu olan etkinliğin ana formu.

Parlamentonun yetkileri - Moğolistan (Başbakan'ın başkanlığında hükümet) 'de Yüce İcra otoritenin oluşumu. Devlet başkanı 4 yıl (- son 5 yıl evde ikamet kalıcı bir yer koşulu) bir süre boyunca 45 yaşına gelmiş Moğol vatandaşlardan seçilebilirler başkanı olduğunu.

Bir parlamenter cumhuriyet - 1992 yılından bu yana yürürlükte olan Anayasa'nın, Moğolistan göre. Ana siyasi partiler: Halkın Devrimci Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Parti ve dini Yeşiller.

1992 yılına kadar ülke Moğol Halk Cumhuriyeti olarak da bilinir.

1991 yılında barışçıl devrimi sırasında, iktidara Demokrat Parti geldi. 2009 yılından bu yana, ülke birçok reformlar gerçekleştirildi.

coğrafi konumu

Bu ülke Orta Asya'nın bir bölümünü kaplar.

Moğolistan - Denize hiçbir çıkış cumhuriyet. Çin ile - Sınır kuzey, güney, batı ve doğuda Rusya olduğunu. Moğolistan sınırları tüm uzunluğu (t. H. 3485 km Rusya cinsinden) 8162 kilometre.

Devletin alan - 1 566 000 kilometre kare.

Somoni - Coğrafi Cumhuriyeti, Moğolistan 21 alanlar (AIMAG), daha küçük idari birimlerden oluşan ayrılmıştır. Ayrıca, her Somonisi (toplam 342) ile hata (birliği) bölünmesiyle elde edilir. 1539 toplam.

Erdenet, Darkhan ve Choyr 3 Moğol şehir özerk birimlerin durumunu bulunmaktadır.

Gobi çöl Çin ile sınırındaki güney Moğolistan'da uzanır. Moğol Altay dağ silsilesi güney-batıda devlet batıdan uzanır. zirve Khüiten Tepe (4374 metre) - En yüksek tepesi.

Birkaç büyük nehirler vb Moğolistan, Onon, Selenga, Tesiyn Gol Kerulen, Khalkhin Hedef topraklarında akar

sermaye

tarihin anıtlar dolu harika bir antik kent, Moğolistan (Cumhuriyeti'ni) sahiptir. Ulan Bator (yerel yazılı Ulaanbaatar) başkenti fazla 1,3 milyon nüfusu vardır. Cumhuriyetin birkaç kez sermaye değiştirildi ve taşındı unutulmamalıdır.

Ulaanbaatar XVII yüzyılda (1639) 'de oluşturulan. Daha önce olmuştur sermaye: URGO (1639-1706 yıl), onların Khuree (1706-1911 yıl), (1911 1923) Niyslel Khuree Ve Ulan Batur (1924).

Daha önce şehrin sitede bir Budist manastırı oldu.

Nüfus, diller

Kazak fazla% 4.5 - - Durwood ve% 3'ten fazla - farklı etnik grupların temsilcilerini Moğollar toplam nüfusun% 85'ini,% 7 oluşturmaktadır. Ve Moğolistan Moğol uyruklu 4 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

yaklaşık 2,7 milyon kişinin - 2009 yılı başında toplam nüfus.

resmi dil Moğol (Ural ailesi) 'dir.

Biraz tarih

kimin gelenek ve görenekler kez Orta Asya toprakları yaşadığı antik halkının nüfus köklü cumhuriyet - Moğolistan.

Birçok gümrük zamanla dini bir amaç ve içerik kesildi sahip antik Budist ve Şaman ritüelleri yankısı olduğunu. Ancak, bazı ritüel eylemler hala halk tarafından saygı görüyor.

ortak Orta Asya kökleri birçok batıl ve tabular vardır. Bu nedenle, aynı ve Buryatlar ve Moğollar.

Buna ek olarak, birçok Moğollar hala emek yönetimi geçimlik tarım pahasına orada tutmak ve göçebe yaşamın antik adet saygı ve şimdi onlar keçe çadırlarda yaşıyor ve unutulmamalıdır.

Genellikle, Moğol topraklarında insanlar önce, çok uzun zaman önce binlerce yıl ortaya çıktı. En erken tarih öncesi zamanlardan, periyodik devlet konfederasyon çeşitli oluşturan göçebe yerleşir. Çinli çünkü çok eski Moğolların ünlü Seddi inşa etti.

Her şey nasıl başladı?

1206 yılında Temudjin adlı Moğol chieftain başlığını Genghis Khan edinilen ve ülke ve halkları bir dizi fethetti. Yani orada Moğol İmparatorluğu. Genghis Khan ölümünden sonra, dört Hanlığı bölündü. zamanda, imparatorluk kuzeyde Sibirya'ya, güneyde Polonya'ya Kore ve Vietnam'dan bölgelerde bulunuyordu.

Moğolistan XVI yüzyıl gücü ve Çin'in işgali kuvvetleri için sık internecine savaşlar sonrasında Budizmi yaymak için başladığından beri.

Moğolistan 1911 yılına kadar Çin Qing hanedanı tarafından kontrol ediliyordu.

Yani, Moğolistan - cumhuriyet ya da değil?

MPR ve SSCB dost, 1924 yılında kuruldu.

Ve 1992 yılından bu yana, resmen Moğol Halk Cumhuriyeti Moğolistan denirdi.

din

Moğolistan - batıda - Mahayana Budizm (% 94) kuzey ve İslam (% 4) üzerinde şamanlığa hakimdir cumhuriyet. Sadece yirminci yüzyılda ülke birçok Budist manastırları vardı - bir kaç yüz ve erkek nüfusunun yaklaşık% 30'u keşişler idi.

Moğolistan, din karşıtı kampanyada, neredeyse sistemin büyük bir manastır aynı yüzyılın otuzlu beri dağıtıldıktan yok etti. Birçok kapatıldı ve bazı yağmalanmış ve yok edildi. Ancak, belli bir demokratik reformlar (90) sonra, din özgürlüğü ilan edildi. Manastırlar kez daha faaliyetlerine başlamıştır. Ulan Bator bugün bile Ortodoks Kilisesi vardır. Moğolistan dini Cumhuriyeti açısından Belirgin.

manzaraları

Büyük antik yılında Moğolistan eşsiz arkeolojik ve tarihi-mimari eserlerin çok çeşitli atlattı. Nehir civarında. Chultyn Gol UNESCO koruması altındadır en eski neolitik resimleri bulunmaktadır.

Ayrıca ilk 10 en iyi Moğol konumlar içinde şunları içerebilir:

- Ulaanbaatar bulunan Barış ünlü Bell;

- (aynı zamanda başkentte) Sukhbaatar Büyük Türbesi;

- içinde Tara (tanrıça) güzel heykellerle Han'ın sarayı Moğolistan başkenti ;

- Gandan Manastırı.

kültür

Moğolistan - cumhuriyet, gelenek ve zengin ve çeşitlidir kültürü. Yüzyıllardır Nomads çöller ve Orta Asya steplerinde dolaştığı ve değişmeden bazı gümrük tuttu. Moğolistan Her Temmuz at yarışı, okçuluk ve savaşta geleneksel Moğol yarışmalarla Nadd bayram kutladı; Ayrıca rekabet - kış ve yeni yıl varış zamanı sonunu kutladı.

Çeşitli festivaller Moğolistan düzenlenmektedir: Av kartallar; Yak ve deve.

Sonuç olarak, ekonomi

Moğolistan ekonomik olarak dinamik gelişme ve Kuzeydoğu Asya'daki en umut verici pazarlarından biri ve neredeyse tüm Asya-Pasifik bölgesi üzerindedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.