FormasyonBilim

Mikoloji - o bilimdir?

Yeryüzündeki yaşam habitatı koşulları ve kökenleri bağlı ölçüde farklıdır bitki ve hayvanların her türlü sayısız tarafından temsil edilmektedir. Ama varlıklar var onlar bitkilere ne de hayvanlara atfedilen edilemez bizim yaşam olağan formları aksine çok. Bunlar şaşırtıcı gibi mantarlar adlı başka gezegen organizmalardan bize geliyorlar. Mikoloji - Onları inceleyen bilim. Mycologists toplamak ve şu anda 100 binden fazla sahip mantar çeşitleri, hakkında bilgi düzenlemek. denizde sadece bir damla - Sadece bilim türler bilinmektedir, aslında mantar kültürünün çeşitli daha geniş olduğuna dair bir algı ve bunlar hakkında güncel bilgi yoktur.

her yerde sömürgeciler

Eğer mantar düşünürsek - bu uzak orman sakinleri, zaman zaman kentte filizlenme, o zaman yanılıyorsunuz. Hava özellikle yaz aylarında, mantar sporları ile enfekte. Bu organizmalar her yerde bizi çevreleyen her yerde vardır, ama bunların varlığı fark etmek kolay değildir. mantar sonra - kendisi miselyum, meyve organları değil, çoğu insan yanlışlıkla inanmak gibidir.

Meyve organları mantar kültürü yaymak için gerekli, böylece onların büyüklüğü ve şekli herhangi bir şarta uyum sağlama organizmaların olağanüstü yetenek gösteren muazzam bir çeşitlilik olduğunu edilir.

ilk adımlar

Nasıl yeni miselium'un yükselen olabilir? Tüm rüzgar tarafından veya hayvanlar tarafından dağıtılır mikroskobik sporlar ile başlar. Onlar çimlenmesi için uygun koşullar kalmayıncaya kadar sönmüş bir devlet olacak kadar uzundur. Sonra, her argüman sonradan miselyum oluşturan, ipliklerin üretmeye başlar. Bu alt-tabakanın, örneğin, mantar tipi için uygun bir besleyici ortam gerektirir. yeme substrat olarak miselyum, büyüdükçe daha fazla toprak öğrenme, eski miselyum giderek ölür. Bazı öğeler birden fazla kilometre uzunluğa sahip olabilir. Bu mantar Dünyadaki en büyük canlının yapar.

meyve

Misel, olursa olsun ne kadar güçlü süresiz büyüyemez. Bu nedenle, bir noktada, o yeni mantar üretecektir sporlarla meyve gövdesi üretir. Mikoloji bu harika organizmaların büyümesi tüm aşamalarını okuyor. Bu sayesinde bu bilime, biz bu inanılmaz yaratıklar hakkında çok şey biliyorum. Yani, mycologists çalışma koşullarının uygun olduğunda, miselyum vücudun dışına meyve üreten, meyve vermeye başlar belirlemek etmemizi sağladı.

Mantarların meyve gövdeleri ciddi şekil ve boyut bakımından farklıdır. Ayrıca, daha da yetiştirme koşullarına bağlı olarak aynı tür içindeki bireyler arasında önemli ölçüde değişebilir. En sonunda, meyve gövdesi tamamen meydana getirildiği zaman, mantar kap yeni misel haline gelebilir, her biri hava, mikroskopik sporların milyonlarca serbest açılır.

mantar çeşidi

Mikoloji - nispeten genç bir bilim olduğunu, ancak veriler sadece göz kamaştırıcı onun çalışkan ustalar tarafından toplanan. Bu organizmalar substratlar çeşitli emebilir çıkıyor. Örneğin, bazı mantar türleri hayvanlar veya bunların dışkı cesetlerin üzerine çok iyi büyür. Diğerleri vejetaryen yemekleri tercih ve bazı türler hiç yırtıcı hayvanlardır.

İkincisi nematodlar denilen mikroskobik solucanlar üzerinde toprak ve av yaşıyor. Onlar o bu şebekelerinden birinin içine düştüğünde güvenli bir kurbanla sabittir miselyum'un küçük halkasını, üretirler. mantar böcekler şeklinde gıda tercih de vardır. Onlar tam anlamıyla, iç diri talihsiz böcekleri yutmaya ardından anlaşmazlıkları kurbanının boş gövdesini atmak. vakalar tarafından Kolorado patates böceğine karşı başarılı mücadele vardır yırtıcı mantarlar.

mikroskobik mantar

Tabii ki, gururla yerden yükselen, büyük, görkemli mantar fark etmemiş zor. Ancak, çoğu türler çok daha mütevazı boyutu var. Herkes kalıp ve minyatür mantar aleminin diğer temsilcileri ile tanıdık. Bunlar mikroskopik sömürgeciler şanslarını kaçırmayın. Sporlar, uygun bir alt-tabaka üzerine düşer sonra, hemen çok büyümesini süreci başlar.

Ama tartışmalara bile Antarktika'da hava bunlardan belirli sayıda içerir, her yerde bizi çevreleyen. Özellikle dikkat mikroskobik mantar Tıp Mikoloji ödenir. Bilindiği gibi, birinci antibiyotik penisilin, çünkü minyatür mantar, yanı sıra çok sayıda daha sonraki antibiyotik ve ilaç elde edilmiştir. Sadece son yıllarda, alerjik reaksiyonların riskini azaltmak ve üretim maliyetlerini azaltmak amacıyla, biz sentetik antibiyotik yaratmaya başladı.

Gıda endüstrisinde Uygulama

Mantarlar herhangi tablo için dekorasyon olabilir. Hatta en Sofistike gurmeler olursa olsun tadı sevmiyorum ne kendi özel için mantarların meyve gövdeleri için teşekkür ederiz. organizmaların bir çok çeşitli mutfak yaratıcılık için geniş bir ufuk açmaktadır. Ama yiyecek endüstrisinde mantarların kullanılması banal onların meyve gövdeleri yeme sınırlı değildir.

İşin tuhafı, süpermarketler tarafından sunulan ürünlerin çoğu mantarları içerirler. Örneğin, mayayı saymıyorum - Gıda endüstrisinde en popüler içeriklerden birisinin. ambalaj yazıt varsa bile meyve suları, mikroskobik mantarların belirli miktarda içerirler "beyazlatılmış." Bu yüzden bu organizmalar çok sıkıca bize değil çoğunluğu bilgilendirmek için rahatsız, hayatımıza yerleşmiştir ki güvenle söyleyebiliriz. Dolayısıyla mikolojisi - bu dünya hala güzel keşifler bir sürü verebilir modern bilimin en önemli dallarından biridir.

Endüstriyel ekimi

Mantar insanlar için çok yararlıdır kez, neden her yerde onları büyümek gibi görünüyor? Ama bütün o kadar basit değil. mantar büyük çoğunluğu büyümeye reddediyor mantar çiftlikleri. Aslında doğal ortamda, bu organizmaların varlıklarını imkansızdır onsuz simbiyotik ilişkiler bir kitle, olması. Bu nedenle, kasaba halkı evet zamanki istiridye mantar yetinmek zorunda. Daha fazla çeşit için umduğu edenler, ormana gidip kendinize lezzetli bir mantar meyve toplamak zorunda.

Ancak, seralarda yetişebilen bile bu mantarlar, o kadar basit değil büyür. Mantar dünya rekabetinin dolu olması - kanatlarında beklerken sporlarının milyonlarca havada yüzer. Mikoloji - Maksimum steriliteyi gerektiren bir sektör. besleyici bir substratı bulaşmasını mantar hakkını itiraz önce nedenle, odadaki havanın steril olduğundan emin olmak gerekir. Buna ek olarak, bu süreçte yer alan araçların ve hatta insan giysi ayrıntılı bir sterilizasyon gerektiren, iletken kirlilik iyice sterilize edilmelidir. tek yolu filiz tam olarak neye ihtiyacınız olduğundan emin olabilirsiniz.

Mycology'nin Araştırma Enstitüsü. Kashkina

Bu etkileyici kompleks mantar bilimi derinlemesine çalışma için tasarlanmıştır, bu Rusya'nın tamamının türünün tek kurumudur. Bu etkili bir mantar enfeksiyonu teşhis ve sonra onu yüzleşmeye son ekipman kullanır. Kashkina Pavel Nikolayevich - Modern Mikolojiye çok şey borçludur insanın onuruna, Araştırma Merkezi Named. O 1982 yılında ilk mikolojik merkezini kurdu kim olduğunu.

Bu ilk bakış ile ilişkili değildir, mikroskopik mantarlar, birçok hastalığın nedensel maddeleri olduğu ortaya çıktı. Bilim Merkezi'nde mycologists ek olarak. Kashkina immunologlar, gastroenterolog, endokrinolog, ürologlar ve diğer uzmanların çalışma ekibi. sağlık çalışanlarının ortak çaba ve hastalıkların tedavisinde etkinliği sayesinde harika mikolojisi. bu harika kurumun örnek üzerinde toplum mantarbilim için ne kadar yararlı anlayabiliriz. Santiago de Cuba, 28/01 - Araştırma Enstitüsü adresi. Petersburg Kashkina.

gelecekteki Mikoloji

Tabii ki, büyük bir gelecek için bekleyen mantarları inceleyen bilim. Bu organizmalar her gezegen yayılmış olduğundan, yüzeyinin neredeyse tüm kolonize. Mutlu gelecek sadece bu inanılmaz yaratıklar ile işbirliği içinde inşa edilebilir. Sadece insanlar mantar bağlıdır, çoğu bitki onların yardımı olmadan hayatta kalamaz. Yeryüzünde bitki örtüsü yaklaşık% 80'i nedeniyle mikorizanın var - simbiyozunu mantarlar ile. Gezegenimiz biz bu umutsuz sömürgecilerin çabalarına teşekkürler bildiklerini oldu.

İnsanlar ne kadar önemli mantarlar iyi bilmektedirler. Bu nedenle, yeni Mikoloji Araştırma Enstitüsü, sanayinin çalışmanın üzerinde çalışan bilim adamlarına binlerce yaratır. Tıpta Katkı mantar bilimi ve gıda sanayi ölçülemez. Mantar şamanlar, büyücüler gizemli ritüeller ve şifacılar hastalıklarının yardımıyla iyileşmek tutun yardımcı olur. işbirliği mantarların ve insanların yüzyıllardır sonuçları bilimsel bir disiplin dönüştü - Mikoloji. Bu genç bir bilim parlak bir geleceği bekliyor inanmak için her türlü neden yoktur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.