Sanat ve EğlenceLiteratür

Mikhail Zoshchenko: hayat, yaratıcılık. Çocuklar için Hikayeler

Zoshchenko Mikhail Mihayloviç, ünlü Rus yazar ve oyun yazarı, St. Petersburg, (1895 yılında, bazı kaynaklara göre), 1894 yılında Temmuz 29 doğmuştur. Aktris - Babası gezgin sanatçı ve annesi oldu. Önce bir yazar, Mikhail Zoshchenko hayatı ortada ne bahsedeceğiz. Biyografi aşağıda verilmiştir hayatının ana olayları anlatmaktadır. onlar hakkında konuşun, biz Mikhail Mihayloviç'le açıklamasına açın.

spor salonunda ve St. Petersburg Enstitüsü Eğitim

Ebeveynler 1903 yılında, kimin biyografi o yıllarda anlatan kendi anıları ve işlerin temelinde dahil yeniden oluşturulabilir Petersburg okul numarası 8. Michael Zoshchenko, eğitim oğlunu verdi o oldukça kötü öğrenilen kaydetti özellikle Rus dilinde. sınav yazılı, o bir tane var. Ancak, Mikhail bile o anda yazar olmak istediğini belirtiyor. Oysa sadece kendisi için Mikhail Zoshchenko hikaye ve şiirlerini oluştururken.

Hayat bazen paradoksal. dokuz yıl beste başladı, ileride ünlü yazar - Rus dilinin sınıf öğrencisi en haylaz! Underachievement ona garip gelmişti. Zoschenko Mihail Mihaylovich şu anda bile intihar etmek istediğini belirtiyor. Ancak, bunun kaderi saklanır.

1913 yılında mezun olduktan sonra, gelecekteki yazar Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi okudu. eğitim ücretleri ödenmemesi bir yıl sonra, orada atıldı. Zoshchenko işe gitmek zorunda kaldı. O Kafkas demiryolu karayolu amiri üzerinde çalışmaya başladı.

savaş zamanı

Rutin hayat Birinci Dünya Savaşı ile kesintiye uğradı. Michael askeri askere karar verdi. Önce bir Harbiyeli askere ve Pavlovsk Askeri Okulu'na gitti sonra dört aylık yoğun kurslar mezun cepheye gitti haline geldi.

Zoshchenko hiçbir vatansever duyguları vardı o, sadece tek bir yerde uzun oturmak olamayacağını kaydetti. Hizmetinizdeyim Ancak Mikhail attı. Birçok savaşlarda katılımcı oldu, o yaralı, gazı alınmıştır. Sancağı rütbesiyle kavgaları katılmaya başladı, Zoshchenko zaten kaptan rezervi (- Gaz zehirlenmesi etkileri nedeni) için görevden alındı. Buna ek olarak, o Askeri Merit 4 madalya ile ödüllendirildi.

Petrograd dön

Mikhail, Petrograd döndü VV-Kerbits Kerbitskoy, onun gelecekteki eşi ile bir araya geldi. Şubat Devrimi Zoshchenko telgraf ve posta başını yanı sıra Main Post Office komutanı olarak atandı sonra. Sonraki Arkhangelsk, iş adjutant tugayı bir gezi, hem de Mikhail Mihayloviç sekreterler alay mahkemenin seçim oldu.

Kızıl Ordu'da hizmet

Ancak, huzurlu hayat yeniden kesilir - devrim ve ardından gelen iç savaş bu kez. Mikhail Mihayloviç cepheye gönderdi. Bir gönüllü olarak, (Ocak 1919'da) Kızıl Ordu'yu girdi. Bu kırsal yoksulların alayın bir alay emir subayı olarak hizmet vermektedir. Zoshchenko Yamburg Bulak-Balakhovich karşı Narva'nın savaşlarda içeriyordu. Kalp krizi sonrasında Mikhail Mihayloviç terhis ve Petrograd dönmek zorunda kaldı.

1921 için 1918 döneminde Zoshchenko faaliyetlerinin çok sayıda değiştirildi. Daha sonra, o yaklaşık 10-12 esnaf elini çalıştı yazdı. O bir polis ve marangoz ve ayakkabıcıyı ve Suç Soruşturma Dairesi ajanı çalıştı.

Huzurlu yıllarda Yaşam

Yazar, 1920 yılında, annenin ölümünü kurtulur. Aynı yıl, evliliğini Kerbits-Kerbitskoy dahil etmek. bununla birlikte, o sokakta hareket eder. B. Zelenin. aile Zoschenko oğul Valery Mayıs 1922 yılında doğdu. Mikhail Mihayloviç 1930 yılında Baltık Tersanesi için yazarlar oluşan bir ekip ile birlikte geçici olarak.

Dünya Savaşı sırasında

Savaşın başında Mikhail Zoshchenko Kızılordu'da katabilmek istendi hangi bir bildiri yazdı. Ancak, engellendi - bu askerliğe elverişli olmadığı olarak kabul edilmektedir. Zoshchenko bir anti-faşist faaliyetler savaş alanında değil taşımak zorunda. Bu bir savaş karşıtı satirik makaleler oluşturur ve Radyo göndermek, gazetede yayınlamak. 1941 yılında, Ekim ayında, o Alma-Ata tahliye ve bir ay sonra da atölye senaryo bölümde çalışan, "MOSFILM" bir çalışanı haline geldi.

zulüm

1943 yılında Zoshchenko Moskova'ya çağrıldı. Orada "timsah" editörün pozisyon almak teklif etti. Ancak, Mikhail teklifini reddeder. Yine de, o "Timsah" yayın kurulu üyesidir. Dıştan, her şey iyi görünüyor. Ama Mikhail başının üzerinde bir süre sonra bulutları kalınlaştırmak için giderek başlar: o, yayın kurulu kaldırılır gıda rasyon yoksun, oteller tahliye ediliyor. zulüm devam ediliyor. Tikhonov N. SSP plenum S. hatta "Before Sunrise". Zoshchenko hikaye saldırır Yazar pratik olarak yazdırmıyor, ama yine de yayın kurulu tarafından 1946 yılında tanıtılan "yıldızlı".

14 Ağustos 1946 - tüm virajlarla tanrılaştırma. Daha sonra dergi "Leningrad" ve "Star" SBKP (b) Merkez Komitesi kararını bırakır. Bu Zoshchenko Yazarlar Birliği ihraç yanı sıra gıda kartlarının mahrum sonra. Şu anda saldırılar için neden oldukça önemsiz oldu - çocuk hikayesi Zoshchenko sözde "bir maymunun Adventures." kararname sonrasında tüm dergiler, yayınevleri ve tiyatrolar ödenen avans dönmek için talep daha önce onlar tarafından sonucuna sözleşme iptal eder. Aile Zoschenko afetler. O kişisel eşyalar para satışından elde edilen gelirin yaşamak zorunda kalır. yazar çete ayakkabıcılar yapmaya çalışır. Rasyon kart o sonunda döndü. Buna ek olarak, Michael Zoshchenko hikayeleri ve taşlamalarıyla (kesinlikle hepsi değil) yayınlar. Ancak, şu anda yaşam ana çeviri çalışmalarında gerekli olduğundan emin olmak için.

Mikhail Zoshchenko sonra ancak Yazarlar Birliği geri kazanmayı başardı Stalin'in ölümünden. Önemli bir olay 23 Haziran 1953 gerçekleşir - yazar Birliği'ne yeniden kabul etti. Ancak, bu son değil. Mikhail Mihayloviç kısaca Üye kalmak için bu kez başarılı oldu.

May 5, 1954 bir kader olaydı. Anna Akhmatova ve o İngiliz bir grup öğrenci ile bir toplantı olması gerekiyordu yazar, Meclisi'nde bu güne davet edildi. Üzerinde Yazar alenen kendisine karşı başlatılan suçlamalar yaptıkları itirazı belirtti. taciz için yeni bir dönem bundan sonra gelir. Tüm bu sorunların yaptığı başarısız sağlığı etkilemiştir. 7 Eylül Yayın 1953 makale "gerçekler gerçeği ortaya" bardağı taşıran son damla oldu. yazarın adı daha sonra artık söz yok. Yaklaşık iki ay o oblivion sürdü. Ancak, Mikhail Mihayloviç Kasım ayında teklif işbirliği iki şarjörü - "Leningrad Almanak" ve "timsah". Chukovsky, Kaverin, Güneş'ten: yazarlar bir bütün grup savunmasını yükselir Ivanov, Tikhonov. 1957 yılında, Aralık ayında, o "Seçili hikaye ve roman 1923-1956 gg." Yayınladı. Ancak, yazarın fiziksel ve zihinsel durumu kötüye gidiyor. İlkbahar 1958 Zoshchenko olacak güçlerinden hızlı düşüş hayatında ilgisini kaybeder.

ölüm Zoschenko

22 Temmuz 1958 Mikhail Zoshchenko öldü. Hatta ölümünden sonra bedeni rezalet tabi tutuldu: Bu Leningrad Onu gömmek için izin verilmemiştir. yazarın külleri Sestroretsk yatıyor.

Mikhail Zoshchenko Hayatı bu makalenin birinci bölümünde ayrılmıştı hikaye, büyük bir yaratıcı miras bırakmıştır. Bir yazar olarak O'nun yolu kolay değildi. Biz yaratıcı kaderini gelişti nasıl tanıma sunuyoruz. Ayrıca, çocuklar için Michael Zoshchenko hikayeleri yapılmış ve özellikleri nelerdir neler öğreneceksiniz.

yaratıcı bir şekilde

Zoshchenko aktif o 1919 yılında terhis edildikten sonra yazmaya başladı. İlk deneyler edebi kritik eşyalar vardı. "Petersburg Almanak" ilk öykü 1921 yılında görünür.

Serapion kardeşler

denilen grup "Serapion Brothers" Zoshchenko 1921 yılında profesyonel bir yazar olma arzusunu açtı. "En güçlü" figürü - eleştiri ihtiyatlı tutumun Bu grup, ancak, o aralarında Zoshchenko dikkat çekti. Lermontov, Gogol, Pushkin'i - Mikhail Slonimsky Rus geleneğinden öğrenmelidir inançlara, merkezi fraksiyonun, hizmet verdi. Zoshchenko literatürde korkulan "asil restorasyon," Alexander Blok "Hüzünlü çehreli Şövalye" diyor ve kahramanca pathos sahip literatürde umutlarını yerleştirilir. Mayıs 1922 yılında "Alcon" olarak, Mikhail Mihayloviç'le tarafından bir haber yayınladı ilk almanak Serapions geldi. Bir "Hikayeler Nazar İlyiç, Bay Bluebelly" - onun ilk bağımsız yayın haline gelen bir kitap.

Erken yaratıcılık özellikleri

Okul A. P. Chehova Zoshchenko erken eserlerinde hissedilir oldu. Bu, örneğin, "Balık kadın", "Savaş", "Love" ve diğerleri. Itibariyle haberleri Ancak kısa süre reddetti. Zoshchenko Modern okuyucunun ihtiyaçlarına Çehov'un kısa öykülerinden büyük bir formu tutarsız düşündü. O dil çalmak istiyordu "sözdizimi sokaklarda ... insanlar." Zoshchenko kendim geçici proleter yazar değiştirir bir kişi olarak kabul.

1927 yılında yazar büyük bir grup kolektif bir deklarasyon yarattı. ona yeni edebi ve estetik pozisyonda vurgulandı. Zoshchenko imzalayan edenler arasındaydı. O, bu dergilerde anda yayınlanan (özellikle hiciv dergisi "laughers" in, "Hippo", "Ucube", "Buzoter", "Amanita", "Genel Müfettiş" ve diğerleri.). Ancak, her şey sorunsuz gitti. Çünkü kısa öykünün "tatsız hikaye" M.Zoshchenko sözde "siyasi zararlı" dergisi "Hippo" sayısının Haziran 1927 yılında el koydu. Yavaş yavaş o yayınların bu tip tasfiye gerçekleştirdi. Leningrad 1930 yılında kapatıldı ve "Müfettiş", ikincisi bir hiciv dergisi oldu. Ancak, Mikhail vazgeçip çalışmaya devam etmeye karar vermedi.

ün iki yüzü

Dergisi "Timsah" Kimden o 1932 yılından beri işbirliği içindedir. Şu anda, Mikhail Zoshchenko tıp, psikanaliz ve psikolojisi konusunda "gençlik Dönüşü" başlıklı roman, hem de okuyan literatürde için malzeme toplar. Çalışmaları zaten iyi bile Batı'da, bilinmektedir. Ancak, bu ününün olumsuz oldu. 1933 yılında Almanya'da, Zoshchenko kitaplar Hitler'in kamu kara liste otomobiller doğrultusunda teşhir etti.

yeni eserler

SSCB'de, aynı zamanda basılır ve sahne komedi Michael Zoshchenko "Kültürel Miras" yerleştirilir. "Mavi Kitap", onun kitaplarının en ünlü biri 1934 yılında başlayan yayınlanan. Zoshchenko roman, kısa hikaye ek olarak ve oynar da taşlamalarıyla ve tarihsel roman ( "Taras Shevchenko", "Kerensky", "Retribution", "Kara Prens", vs.) yazdı. Buna ek olarak, çocuk ( "Akıllı Hayvanlar", "Büyükanne Hediye", "Noel ağacı", vs.) için hikayeler yaratır.

Çocuk hikayeleri Zoshchenko

Mikhail Zoshchenko sayısız çocuk hikayeleri yazdı. Onlar 1937 ila 1945 döneminde yayınlanmıştır. Başkaları döngülerinde birleşmiş iken Bunlardan bazıları, bireysel çalışmalar vardı. Döngü "Lola ve Minka" büyük ilgi görüyor.

1940 - 1939 yılında. Mikhail Zoshchenko eser bu serisi oluşturdu. "Altın sözler,": Its yapısı hikayeleri dahil şu "büyük gezginler" " "galoşlarını ve dondurma", "Büyükannenin Hediye", "Noel ağacı" "yalan söyleme"," Otuz yıl "" bulun. Değil tesadüfen tek bir döngü, Mikhail Zoshchenko bunları birleştirmek için. Bu ürünlerin bir kısaltılmış versiyonu onlar ana karakterlerin ortak, yani görüntülerdeki şey var sonuca yol açar. Bu küçük Minka ve Lola onun kardeşi.

hikaye anlatıcı yüzünden olduğunu. Onun görüntü hikayeleri Mihaila Zoschenko kahramanları daha az ilginç. Bu onun çocukluk eğitici ve komik bölüm hatırlar bir yetişkindir. yazar ve anlatıcı benzerlikler var arasındaki (hatta adı aynıdır ve yazarın mesleği bir göstergesi vardır) unutmayın. Tam bir tesadüf kadar yine ulaşmaz. anlatıcı o yazarın önemli ölçüde farklıdır. Bu form edebi bir anlatı masalı denir. Sovyetler Birliği'nin 20-30-ler literatürde özellikle ilgili oldu. Şu anda, bütün kültür üslup ve dil deneyler için farklı eğilimi oldu.

S. Ya. Marshak'a tarafından belirtildiği gibi Bu hikayelerde, yazar ahlakını gizler sadece. O metinde açıkçası ile bundan bahsetmiyor, bazen işlerin başlığında ( "yalan söyleme"). Ancak, bu hikâyeleri didaktik olmaz. Onların tasarrufu mizah, her zaman beklenmedik ve özellikle ciddi, doğasında Zoshchenko. Mikhail Mihayloviç'le beklenmedik mizah kalbinde esprili bir parodi.

Bugün en popüler Mikhail Zoshchenko tarafından yazılmış birçok eser bulunmaktadır. Kitapları okulda, onlar çocuklar ve yetişkinler tarafından sevilen edilir. Onun literatür gerçekten, gibi kolay değildi yolu, ve diğer birçok yazar ve Sovyet döneminin şairlerinden kaderi. Twentieth Century - Tarihte zor bir dönem, ancak bu bile savaş yıllarında Rus edebiyatının klasikleri haline gelmiş birçok eser olmuştur. büyük bir yazar Mikhail Zoshchenko, bizim umut özeti, Biyografisi eserinde sen ilgi olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.