SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Migren nedir?

Muhtemelen, modern dünyada, migren gibi böyle bir olayı daha önce hiç duymamış olan insanlarla artık buluşmayacaksınız. Bu acıdan kaçmayı başardınız, ancak akrabalarınız, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız veya sadece arkadaşlarınız arasında hiç şüphe yok ki, migrendeki acılardan şikayet edenler var. Peki migren nedir? Doğası nedir? Hangi sebeple ortaya çıkıyor? Tüm bu sorularınız için, bu makaledeki materyalleri okuyarak bir cevap alabilirsiniz.

Başlamak için, güçlü bir baş ağrısı olan migrene uzun süre bilinir. İlk hatıraları 5000 yıl önce gezegenimizde var olan eski Sümer uygarlığının kayıtlarında bulunur. Daha sonra bu hastalık Paracelsus ve Hipokrat'ın tezlerinde bulabilirsiniz.

"Migren" kelimesi, bir zamanlar "eski Yunan" hemikrania "dan geliyordu, bu da" başın yarısı "anlamına geliyordu.

Peki, doktorların tanımına göre migren nedir? Bunlar, başın sadece yarısında çoğunlukla lokalize edilen en güçlü baş ağrılarıdır . Hastalık, seslere ve kokulara, kusmaya ve mide bulantısına karşı çok akut bir duyarlılıkla eşlik eder. Aynı zamanda hastalar bir migren, bir beyin tümörü, felç veya ciddi bir kafa travması nedeniyle diğer ciddi hastalıklardan şüphelenmeye başlarlar . Ancak doktorlar böyle teşhis koymazlar. Benzer şekilde, migren intrakranyal basınç artışı veya glokom ile ve kan basıncında genel dalgalanmalarla ilişkili değildir.

Sonra soru ortaya çıkıyor: "Peki migren nedir?" - Bu bir travma değil, tümör değil, baskının artması sonucu değil. Bu ne

Bu hastalık, vasküler tip bir baş ağrısı türü olarak sınıflandırılır. Migrenin tabanında, kan besleyen kan damarlarının duvarlarının genişlemesi söz konusudur ve bu kan damarları çevrelerindeki sinir hücrelerine baskı yapmaya başlar.

Dünya nüfusunun yaklaşık% 11'inde migren, düzenli olarak ve çoğunlukla kadınlara yakalanıyor.

Uzmanlar iki tip hastalık ayırt eder: genel ve klasik.

Hastalığın klasik seyri tüm hastaların yaklaşık% 10'unda görülür. Güçlü bir baş ağrısı öncesinde migren harbingçileri içeren sözde bir aura bulunur. Her hastada, aura kendini tamamen farklı şekillerde gösterebilir. Örneğin, bazılarında görme bozuklukları, örneğin tuhaf bir "peçe" veya "sinek" veya hatta sadece parlak patlamalar olabilir. Diğerleri koku, işitme veya konuşma ihlali ve bazen hareket koordinasyonundan şikayetçidir. Bunun nedeni, bir migren sırasında beynin belli bir bölgesinde uğrar ve kan dolaşımı dengesizliğinin olmasıdır.

Genel seyrinde migren nedir? - Bu durumda, aura gözlenmez ve hasta hemen baş ağrısı atağı geçirmeye başlar.

Bu baş ağrısı birkaç saatten 3 güne kadar sürebilir. Kafanın yarısında ortaya çıkan ağrı giderek büyür. Gelecekte, kural olarak, kulak, göz, alın veya tapınakta, bazen de omuz veya boyun bölgesinde lokalize. Çoğu zaman ağrı o kadar şiddlidir ki hasta hemen tüm vücuda hissetmeye başlar. Bu durum, baş dönmesi, kusma, sık idrara çıkma, ishal veya titreme ile birlikte olup, çok parlak ışıktan veya yüksek seslerden yoğunlaşmaktadır. Sona erdikten sonra, hastalar sıklıkla zihinsel ve fiziksel güçlerin tamamen tükenmesinden yakınırlar.

Migren nedenleri:

• belirli bir gıdaya duyarlılık artar;

• hava değişikliği;

• uykusuzluk;

• fiziksel aşırılık;

• Işık çok parlak veya yanıp sönüyor;

• tahriş edici koku;

• psikolojik travma;

• Adet döngüsüyle ilişkili kadın vücudundaki hormonal değişiklikler.

Sık migren olması durumunda hemen bir doktora danışmak gerekir!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.