Sanayi

Metal malzemeler ve teknoloji önleyici tedavisi

metal ürünlerin dayanıklılığını sağlamak için, metal yapıların korozyon önleyici tedavisinde kullanılır. Bu prosedür, korozyon ve çökeltme yapıyı korumayı amaçlar. metal yüzeyinin kaplanması ile estetik de dahil olmak üzere, özgün özellikleri korur.

işlemin esası

Korozyon - Metal oksitlenmiş ve tahrip hangi nedeniyle çevre, metal ile elektrokimyasal veya kimyasal etkileşim proses. Uzmanlar herhangi bir ülkenin gayri safi yurtiçi hasıla% 4'e sanayi sektörü up korozyondan hasar söyledi. Korozyon metal korozyon hızlı bir tedavi gerektiren olarak, metal, oksijen, suya maruz oluşur. Teknoloji metal, metal alaşımları ya da metalik bileşiklerin ince bir tabaka ile yüzeylerin işlenmesini içerir.

işleme Özellikleri

Nedeniyle, metal gücü ve metal ürünleri fizikokimyasal özelliklerinin değiştirilmesi, agresif çevre etkisiyle bozunmaya başlar olmasından kaynaklanmaktadır. Ve bu onların işlevsellik ve dayanıklılık azalma etkiler. Bu ekipman ve araçların korozyon hatası teşvik etmektedir. çelik yapıların korozyona karşı tedavi oynadığı önemli rol, teknoloji olan sürekli yükseltilmiş ve geliştirilmektedir nedeni budur.

İşleme dışında

En çok metal ürünlerin aşındırıcı etkenler dış yüzeylerine maruz bırakılmıştır. Yapısal koruma yöntemleri onları korumak için uygulanır. Onlar metal öğeleri aktif çalışmasını başlamadan önce bile Onlar tasarımı ve ürünlerin imalatında kullanılır. İnşaat yöntemleri çevre etkilerine dayanabilir bir malzemenin seçimini içerir. Bu amaçlar da katı ince, yüksek polimer malzemeler, seramikler ve camı olmak için uygundur için. Buna ek olarak, metal korozyon tedavi ürünlerinin rasyonel yararlanılmasının yöntemleri eşlik:

 • yarıklar, çatlaklar, içine girebilir üründe ve nemin boyunca kalabilir boşluklar ortadan;
 • Nem durgun hangi bölgelerin ortadan kaldırılması;
 • su yüzeyinin korunması;
 • agresif bir ortamda inhibitörlerinin giriş.

pasif koruma

metal temasını ya da metal ve oksijen ve nem girmesini engellemek için - pasif koruma yöntemlerinin uygulamasında metal yüzey görevi herhangi bir kaplama ile işleme tabi tutulur. Bu amaçla, bir metal korozyon tedavisi için. malzemeler gelişmiş performans özellikleri ile, bugün bu amaç için kullanılır. Bu tür kaplamalar çeşitli işlevlere sahiptir:

 • bariyer;
 • sırt;
 • dönüştürülmesi;
 • passivatornuyu.

Bariyer koruma, özellikle metal yüzeyin mekanik bir yalıtım içerir. En sık demir veya çelik işleme tür araçlar kullanılır. Filmin bütünlüğü bozulur Ama eğer podplenochnaya korozyona altında oluşabilir.

Hangi malzemeler?

Çelik yapıların korozyon önleyici tedavi olduğu zaman, aracı çok dikkatli bir şekilde seçilir. Aşındırıcı süreçleri yavaşlatmak bir fosfat asidi veya kromat pigmentler içeren yüzeylerin pasivasyon kullanılan boya için. pasifleştirme primerler uygularken nebülizatör kullanılır. Bu bileşimlerde kaç bileşenlere bağlı olarak, işlem ve demir ve demir dışı metaller için de kullanılabilir.

Pasif tedavisi de bir koruyucu olarak hareket edebilir, ama bu durumda, mürekkep, muamele edilen yüzey ile karşılaştırıldığında, yüksek kabiliyetini azaltma elemanının metal toz olan fazla% 86 kullanılır. metal korozyon önleyici tedavisi ince çinko tozu doldurmak seçilen boya ile, uygulandığında çoğu durumda,. Bu teknoloji olarak adlandırılır soğuk galvanizleme, servis, bir metal yüzeyin yaşam ve aşınmaya karşı direncini arttırır.

Boyalar ve boyalar

metal konstruksiyonları koruma fon üç tip göre gerçekleştirilir:

 • uygulaması kolay ve basit ve renklerin çeşitli sunulmaktadır Boya kaplamalar. boyalar yardımıyla büyüklüğü ve herhangi bir konfigürasyonda metal yapıların işlenebilir ile.
 • ftorplast, naylon, PVC dayalı plastik korozyon önleyici kaplamalar,. Bu bileşikler, yüksek su, asit ve alkali direnci ile karakterize edilir.
 • korozyon önleyici arıtma tanklarının ve metal iç gerçekleştirildiğinde tabanında kauçuk kaplamalar kullanılır.

Etkin koruma yöntemleri

Eriyen yöntemler kullanılacağı için özel koruma gerektirir. dış etkenlere metal ürünlerin direnci elde edilir:

 • Sıcak galvanizleme parça: bu teknolojinin bir parçası, ilk önce, yağ giderme tabi tutulur - böylece çinko ince bir tabaka ile kaplanmış kumlama ya da asit dağlama. Kimyasal reaksiyon koruyucu film, metal yüzeyi üzerinde oluşturulur gerçeğine yol açar. Bu metal kalkan ve nemden koruma sağlar. Çoğu zaman, sıcak daldırma galvanizleme tankı ve depolarından - Büyük nesnelerin işlenmesi için kullanılır.
 • Elektrokimyasal galvanizleme: Bu yöntem elektrolizi sırasında bir zayıf asidik çözeltiden çinko iyonu difüzyon çıkarma içermektedir. Metal galvanik tedavi metal ürünleri, orta boy parçalar işleme için de kullanılır.
 • bir çinko kaplamanın termo uygulaması: bu tür bir teknolojinin, çinko atomu ısı altında demir yüzeyine nüfuz eder. Kaplama girinti veya kabartma ile bile yüzey katı ve ilk madde tam olarak tekrar edilir burada, dayanıklı elde edilmiştir.

çelik yapılar tedavi korozyon elektrokimyasal korumaya ek olarak gerçekleştirilebilir.

modern yöntemler

Çoğu durumda, onlar daha uygun ve kullanımı kolay olduğu gibi korozyona karşı metal yüzey, kaplamalar uygulanır korumak için. Ama bu katman zaman alıcı ve masraflı olan, her 5-7 yıl güncellenmesi gerekiyor. Ve elektroliz kullanmak ve pas, yaklaşık 50 yıl unutmak rağmen elektrokimyasal yöntemler, çok pahalı için.

Çelik yapıların daha fazla anti-korozyon tedavi "sıvı kauçuk" yardımıyla gerçekleştirilir neden olmasıdır. Bu suretle edebilen ve dış etkilerden yüzeyini korumak için uzun bir süre için, iki-bileşenli malzeme vardır. elastomer Uygulama tabanca uygulanan bir bir membran tabakası, uygulama özelliğine sahiptir. Lastik hızla yüzeyde, herhangi bir serum ya da pürüzler meydana gelmez katılaşır. Ayrıca nemli metal yüzeyi ile çalışmasına bile mümkündür. Böyle fonların Üreticileri böyle bir kaplama orijinal özelliklerini kaybetmeden, yaklaşık 20 yıl sürecek söylüyorlar.

yüzey hazırlama

Yüzey uygun seviyede hazırlanmıştır ise sağlam metal pas koruma, ancak elde edilebilir. kullanımı herhangi bir soruna neden olmaz, böylece metal yapılar korozyon tedavi ekipmanı kendisi karmaşık değildir. Yüzey Hazırlama mekanik ya da kimyasal olarak yapılır. Daha popüler kimyasal yöntemler, mekanik beri koruyucu ekipmanın yeterli düzeyde sağlayamaz. Ama seçilmiş boya ve onların daha da sömürü koşullarına göre teknolojiyi seçmek gerekir.

Fosfatlama ve kromat

Metal bir yüzeyin hazırlanması metal tipine bağlı olarak gerçekleştirilir. baz metaller her iki yöntem tarafından işlenen demir fosfatlama yüzey hazırlama, kullanılarak gerçekleştirilir. Genel olarak, metal yüzey kimyasal preparasyonu, çeşitli adımlardan oluşur:

 • yüzey yağ alma;
 • içme suyu ile yıkanması;
 • Dönüşüm tabakasının uygulanması;
 • içme suyu ile tekrar yıkanması;
 • demineralize su ile durulanması;
 • pasivasyon.

Kimyasal işlem (düşük bir basınçta püskürtme), metal, daldırma ve buhar jeti fıskiye yöntemleri püskürtülerek gerçekleştirilir. İlk iki yöntem yüzeyinin hazırlanması özel birimler, kullanılmasını gerektirir. yöntemi üretim programı ürünün şekil ve boyutlara ve diğer birçok faktöre uygun olarak seçilir.

boru hattı İşleme

Çelik yapıların ve boru önleyici tedavi durumu standartları şartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. İşleme boru hattının çalışması için, ve rekonstrüksiyon veya onarım sırasında hem gerçekleştirilebilir. borular, aktif ve pasif koruma yöntemi - bu contanın metoda uygun olarak seçilir. borular için, çevre etkilerine karşı dirençli malzemeler kullanılarak, zemin üzerine serilir. Tüm yüzey aktif koruyucu yöntem olup, elektrokimyasal koruyucu kaplama sağlayabilir malzemeler kullanılarak oluşturulan. boru hatlarının korunması birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 1. İlk olarak, boru izolasyon kaplamaları, pas, ölçek ve yabancı maddelerin yok eder.
 2. temizlenmiş yüzey antipas malzemeleri uygulanan üzerinde, çalışma 5 derece arasındaki bir sıcaklıkta ve en fazla% 80 oranında bir rutubet ortamında gerçekleştirilebilir.

Tedaviden sonra dikkatle onlar yüzeyinde ise, hataları tespit etmek boru hattını incelemek gerekir. Özel cihazlar kaplamanın kuru film bağlantısı ve kaplama kalitesi ve kalınlığı yüzey kalitesini tespit edilmiştir.

Aktif ve pasif koruma

kullanılan malzemeler bağlıdır prensibi olan metal korozyona karşı bakımı, yüzeylerin aktif ve pasif koruma ile gerçekleştirilebilir. Her iki alternatif zararlı çevresel faktörlerden metal boruyu korumak için tasarlanmıştır. Elektrik büyük bir derinlikte bulunan eğer, yerle temastan metali korumak için bir ihtiyaç vardır. Teşekkür boya, vernik koruyucu katmanlara, emaye dış ortamın olumsuz etkisinden yüzeyini koruyan sürekli ve çok dayanıklı bir bariyer oluşturur.

Boru hattı işleme genellikle plastik malzeme temelinde toz maddeler ile gerçekleştirilir. Bunlar daha önce, belirli bir sıcaklığa ısıtılan bir boruya uygulanır.

Bu nedenle, anti-korozif işleminin gerçekleştirilmesi - herhangi bir metal yüzeyler üzerindeki pas engellemek mümkündür. Küçük bir metal parçasına boruları ve arabayla - şey koruyabilir teminatı - seçenekler ve tedavi yöntemlerinin çeşitliliği.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.