Sanayi

Alüminyum lehimleme

Ev aletleri imalatında alüminyum ve alaşımları: silümin, duralumin - çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemelerden, hem çeşitli ürün kutuları hem de çeşitli cihazlar için teller gerçekleştirilir.

Alüminyum parçanın lehimlenmesine veya düşen telin bu hafif malzemeden lehimlenmesine ihtiyaç duyulursa ne yapmalı? Genel olarak metalleri lehimleme ve özellikle alüminyum, genelde bilgi ve tecrübe gerektiren önemsiz bir görevdir. Hem aliminyum hem de alaşımı kendi katılımıyla tatsız bir özellik taşıyor. Atmosferdeki oksijenin etkisi altında, bu metalin detayları, güçlü bir oksit film ile kaplanır; bu nedenle, alüminyumun lehimlenmesi zor bir görev haline gelir. Sonuçta, oksit lehimlenmiş parçaların güvenilir bağlantısını engeller. Bu malzemede, alüminyumun evdeki lehiminin kurşun içeren lehimle (POS-50, POS-61 ve POS-90) nasıl yapıldığını okumak mümkün olacak.

İlk yol. Alüminyumdan yapılmış bir çift telin birbirine lehimlenmesi gerekiyorsa, önce bunları iyice bronzlaştırmanız gerekir. Lehimli tellerin uçlarında rozin uygulanır, alttan orta numaralı zımpara kağıdı alttan yerleştirilir ve tel bu cilde sıcak bir lehim ile preslenir (ayrıca önceden zaludit olmalıdır). Sürekli olarak rozin eklemeniz gereken süreçte lehim demirini hiçbir durumda metalden çıkarmamalısınız. Bu işlem, tellerin düzgün şekilde topraklanıncaya kadar defalarca tekrarlanır. Sonra lehimlemeye başlayabilirsiniz. Eğer rosin yerine, silah veya mineralleri temizlemek için, dikiş makineleri ile bulaşan alkalin yağı kullanırsanız, sürecin hazırlığı ve alüminyumun kendisinin lehimlenmesi zorluklara neden olmayacaktır. Elbette bu konularda en azından biraz tecrübeniz varsa.

İkinci yol. Yapraklarda alüminyumun lehimlenmesi iyidir. Dikiş yerine, küçük metal filings kesilmiş olan çinko uygulanır, daha sonra dikiş üzerine birkaç kez sıcak demir üfleme ile yürüyerek sürekli lehim eklenmesi gerekir. Bu yöntemin anlamı, keskin köşeleri olan talaşın çizmesi ve oksit filmi sökmesi ve müdahale etmemesi durumunda lehim teneke substrata iyi bağlanmış olması ve alüminyumun lehimlenmesinin basit bir görev olmasıdır.

En önemli şey kuralın hatırlanmasıdır: Alüminyum kalınlığının artması, lehimleme demirinin ne kadar güçlü olmasına bağlıdır. İnce tabakaların lehimlenmesi ile uğraşıyorsanız, 50 W'lık bir lehim tokmağı oldukça yönetilebilir. Tabakanın kalınlığının milimetre veya biraz daha fazla olması durumunda, 90 W havyayla lehime ihtiyacınız olacaktır. Alüminyumun iki milimetre kalınlıkta levhalar halinde lehimlenmesi gerekiyorsa, önce lehimlemeden önce metali önceden ısıtmanız, ardından akı uygulayarak sızdırmazlık işlemini başlatmanız gerekir. İkinci yöntemde, birincisinde olduğu gibi, akı yerine mineral yağ kullanmak mümkündür.

Üçüncü seçenek. Doğrudan lehimlemeye geçmeden önce, çalışmaya götürdüğünüz eleman üzerinde "bakır kaplama" prosedürünü gerçekleştirmeniz gerekir. Bu amaçla bir galvanizleme tesisi uygundur, ancak elinizin altında değilse, bunun olmadan yapabilirsiniz. Konsantre bakır sülfatın lehimlenmiş cildin alanına uygulanması ile başlayın. Ardından, pilin veya pilin negatif kablosunu bu parçaya bağlayın. Pozitif temas, diş fırçasının ucuna sabitlenmiş bir bakır telden geçerek çıkıntılı kıl nedeniyle alüminyumun yüzeyine dokunmamasına yol açar. Belli bir süre sonra, lehim atacağınız bölümde ince bir bakır tabakası çökecektir. Su ile yıkanmalı, kurutulmalı ve sonra standart bir şekilde (bir lehimleme ütüsü kullanarak) zalüd edilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.