Entelektüel gelişimiDin

Mesih - O ... Mesih: tanımı, değeri

Modern toplumda, kelime "mesih" sıkıca İkinci İsa ve Deccal fenomenin geliyor, ve bu Apocalypse ve Son Karar aşağıdaki ilişkili.

Bu kavramın tanımının tam resmini oluşturmak için birçok dünya dinlerinin açıları ile Mesih'in tanımına bakmak için gereklidir.

Mesih - Yahudilikte Öğretmen

Rus D. N. Ushakova Sözlüğü, kelime "mesih" göre - bir Kurtarıcı, Yahudilik teori ve Hıristiyan kiliseleri için, günahtan bunu temizlemek için Tanrı tarafından yeryüzüne indirdiği ve kelimenin kendisi anlamıyla (İbranice "madlyashiah" dan gelir - meshetti; Yunanca çeviri - İsa).

Antik çağda, geri tahtına kadar uzanan bütün krallara tabi yağ ile mesh. Kral Davut'un soyundan - Yahudilik, Mesih göre. Tanach çünkü Yahudi halkının kendi özel yararları sözünü "madlyashiah" Yahuda ve İsrail, rahipler, İncil'deki patrik, İsrail halkının, peygamber bütün krallar, ve Pers kralının bazı Cyrus çağırır unutulmamalıdır.

Yahudilikte Mesih kavramı antik İsrail peygamber tanıttı. bu cemaate ana kriter Mesih sosyal ve etnik değişikliklerin dönemin dünya olacağını belirten Yeşaya'nın kehanet olarak kabul edilir. savaşı sona erdirecek Moshiach çağında genel yeryüzünde esenlik ve Tevrat yasalarına göre insanlar Tanrı'ya maneviyat ve servise çevirdiler ve Yahudiler yaşayacak gelir.

Midraş öğretilere göre - ağız Tevrat - bize geri eski zamanlarda Mesih fikrinin doğduğu hakkında konuşmak için izin verir "ilk Kurtarıcının" Musa ve Mesih "Halaskar ikinci" gelişi ilk arasında bir paralellik, çizilmiş.

İslam'da Mesih

Mesih - - İslam'da, Mehdi, bu dünyanın sonu arifesinde dünyada görünecektir Muhammed, son halefi olduğunu. Kur'anda Mesih belirtilmeyen, ancak yaygın başlangıçta kiyamata tahminini açıklayacak Hz İsa (İsa), ile özdeşleşmiş Muhammed'in hadislerinde, bilinen - kıyamete.

Antik çağda Mehdi İslam'ın orijinal saflığı geri yükler gelecek cetvel suretinde görüldü. Bu nedenle Mesih fikirler hep Müslüman dini ve ilham sosyal hareketler.

Ayrıca belirli koşullar, özellikle akivno çünkü Mehdi içinde dogmatik inanç o "İmam Mehdi" nin karşılığında inancı ile birleşerek Şii İslam'a, yakalandığı söylemek gerekir.

Hristiyanlıkta Mesih doktrininin temeli

T. F. Ephraim, Mesih tarafından düzenlenen Rus Dili, yeni bir sözlüğe göre - şudur:

  • günahtan kurtarıcı ve tüm insanlığın Kurtarıcısı olarak İsa'nın adının sıfat;
  • kehanetlerden Yahudi halkının beklenen kurtarıcı.

Mesih'in fenomen Hıristiyan dünyanın inancıyla Dünya'ya İsa'nın dönüşü en yaygın yayılır olarak. In Ortodoks Kilisesi bu Doomsday erdirmek için tekrar Tanrı'nın insanlara gönderilecektir Nasıralı İsa, bir - Mesih bir fikir birliği yoktur.

Hıristiyanlık ve yerel pagan geleneklerinin sayısız iç içe trendleri dayalı Avrupa folklor, içinde, eşeğe Kudüs'e girmek için Advent başında olmak Mesih'in ortak standartlaştırılmış görüntü, olduğu unutulmamalıdır. İsa kendisi kelime "Mesih" kullanımı konusunda çok dikkatli olacağını, bu nedenle seçenekler neredeyse onun kendini bildiri ortadan kaldırılmıştır.

Rus milli bilincinde Antimessiya

Rus Ortodoks dini gelenek de yaygın dünyada Mesih karşı ağırlık onun tam karşısındaki doğmayı inancını yayılır. Bu durumda, onun etkileri bilinmeyen tarihi Mesih İncil'de efsanesi ilişkin sabit inançlar, Dark Messiah eğer - Trishka, Antihristos - inananlar hemen her yaş bekliyordu. Bugüne kadar, bazı Ortodoks meydana değilse bu iki fenomen, görüşünde son zamanlarda, daha sonra yakın gelecekte gerçekleşecek emin olun.

meslekten ve Mesih Karanlık Mesih zihninde son derece karizmatik bir kişiliğe görünür. Onlar da anında dünya için kişiye sevgi duygusu sunmak için yeteneği ile yatırılır ve insanların kötülük hissediyorum ve bazı diğer kalite.

Gurur için cehennemde devrik Melek Lucifer ilahi yaratıkların en güzel, - Bazı durumlarda, görüntü Koyu Mesih ve Şeytan kombinasyonu da vardır.

Hinduizm bu kavramın bir analog

Hindu dini geleneğinde mesih nedir? Bu kavram doğrudan Öğretmen ve Kurtarıcı kavramı ile bağlantılı ve Lord Vishnu dünyası on avatarlardan uygulamasını gibi görünüyor.

Avatar insan vücudunda mevcut olmak zorunda değildir. Vishnu önceki bedenleniyor bir balık, kaplumbağa, domuz, poluchelovekom-polulvom, cüce Brahman, Brahman Parasurama Rama - Ayodhya'ya, çoban Krishna ve Buda efsanevi kralı. Son zamanlarda, Dünya inananların üzerine Vishnu fenomenin onuncu avatar Kali Yuga, insan tutkularının çağında ve insan tezahürleri en kötü sonunda beklenmektedir.

öğretilerine göre, Kalki - Vishnu son avatar - pırıl pırıl kılıç ve sekiz insan yetenekleri ile donatılmış, bir ata yeryüzüne inecektir. O, "kristal kadar onları açıkça belirttiler.", Adalet geri, hem de dünyada yaşayan insanların zihinlerini geri yükleme haksız ve açgözlü krallar yok edecek Kali Yuga tüm perezhivyuschie ucu, insanlar onun kanunlarına göre Girit, saflık çağının bir çağa taşımak ve canlı varsayılmaktadır.

Budist öğretmen

Budizm'de de Hıristiyan ve Yahudi Mesih benzer ve ölümlü dünyaya döngüsel fiyatının özelliklerine sahip bir kavram vardır.

Açıkçası, Budist dini hükümlere göre, sayısız gerçeği musibetlerin yaratıklar gibi Budalar, ve gezegenin her fenomen vardır - hayır daha yaratılış sonsuz zincirin bir halkası daha. Böylece her Buda - bir aracı kişi ve Tanrı arasında bir bilgi dünyasına ulaşmak için. Buda kavramı üzerinde doğada benzer, ancak bir yabancı Fonksiyon Bodhisattva - ve insanlara dünya çapında gerçeği ulaşma sürecinde öğretmen rolünü almaya karar "uyandırmak eğilimi gösteren bir yaratık". yeniden doğuş sonsuz döngüsü - Bu eylem için Motivasyon acı gelen tüm canlıların bodhisattva kurtulmak için ve samsara'dan serbest bırakmak için arzu olarak kabul edilir.

Bu nedenle, Budist Mesih - kimin kehanet görünüm Satya Yuga sonunda tüm Budist okullar tarafından tanınan Bohisattva Maitreya vardır. Onun adı anlamıyla "Rab, Merhamet lakaplı" anlamına gelir. O - insanlığın yaklaşan Öğretmen, Buda'nın öğretileri taşıyan olmayı yeni öğretim kendini ver. Gözyaşı tutkular ağı, öğrenen insan transa girmek ve iffetli ve kutsal bir hayat sürer.

Maitreya GELİŞİNİ müjdeleyen olayların biri, Bodhisattva'nın için okyanusların alanını azaltmak için onları geçmek için kolay idi.

20. yüzyıl boyunca sahte mesihlerin fenomenler

tarih zenginleştirme amacıyla veya şöhret ve nüfuzunu elde insanları üreten Sahte mesihlerin çok fenomeni bilir. Genellikle bu insanlar büyük beklentilere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Mesih'in kendisi defalarca yanlış mesihlerin olaylarla ilgili takipçilerini uyardı.

Modern psikiyatri, kendilerini peygamberler, tanrı ve insanlığın öğretmenleri dikkate akıl hastası insanlar için geçerli "Kudüs sendromu" ya da "mesih sendromu", bir tanım da var.

Gregory Grabovoj skandal "Beslan çocuklarının diriliş" gürledi hangi ile 20. yüzyılın en ünlü sahte mesih arasında öne; Dzhim Dzhons kilise, "Peoples Temple" kurucusu ve 1978 yılında onun taraftarlarının toplu katliam provoke; Mun Oğlu Mon, Güney Koreli kült "Birleşme Kilisesi" nin kurucusu; 1980 yılında kurulan Virgin Mariey Hristos olarak kendini tespit Marina Tsvigun, mezhep kendi adını ve kendini ilan edilen "Mesih Kova Yaş ve Dünya Anne."

sanatta Mesih'in teması

kültürüne büyük katkı şimdi dünyanın en tanınmış konuşmacılar bir George Frideric Handel "Mesih" yaptı. Çok güzel çalışma üç bölümden, her birkaç sahneler oluşur. 1741 yılında Handel yaşadığı zorluklara rağmen, "Mesih" sadece 24 gün yazılmış.

1970 yılında yazılan Endryu Uebbera, - Mesih adamış bir diğer tanınmış eserleri, opera "Süperstar İsa" dır.

Dünyevi da Mesih İsa'nın yaşamı farklı dönemlerin sanatçıların sayısız resimlerinin konusu.

Avrupa ülkeleri ve Amerika çağdaş kültürde Mesih

Mesih görüntü dünya kültürünün çeşitli alanlarda yansımıştır. Örneğin, bir yaşam rehberi olarak Mesih'in görüntünün kullanım örneklerinden biri Amerikalı yazar Richard Bach kendi sürrealist eserleri içine dahil etmektir. "Cep Kılavuzu Mesih" her an strazhduyuschemu gerekli kararı önermek veya mevcut durumu açıklayabilecek bir kitap oracle vardır.

Konu "Antimessii" aynı zamanda bilgisayar oyunlarının çok sayıda kullanıcı seçimini oluştururken, kültürel Masov algı karşılığını buluyordu. Elemanlar ( "Karanlık Might Mesih ve Sihirli: Elemanları"), eserler arayışı şeklinde büyüleyici hikayesi vardır ve kıyamet şeytanlarla ana karakteri ve hocasını mücadele Böyle bir oyun Might Karanlık Mesih ve Magic. Ana karakter bir şövalye nihayet Karanlık Güçler ordusunu yenerek bom Koyu siyah sihirbaz Messi kalbini delmek için gerekli olan ışığı görünür olduğunu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.