Entelektüel gelişimiDin

Dinin Telafi işlevi: tanımı, özellikleri

Günümüz dünyasında, pek çok şey değişiyor. Daha önce, en önemli ideolojik, adaptif, güvenlik ve sosyo-kritiktir din fonksiyonları. Ama genellikle ön plana başka yönü bir manevi kriz, laikleşme, syncretism, kayıtsızlık olarak. Ve şimdi, en güçlü din hayali-telafi edici işlevidir.

genel bilgiler

dinin bir telafi edici işlevi nedir? Genellikle, belirli inançların insanlara rahatlık vermek huzur bulmak ve kaçınılmaz olaylar ile uzlaşmak için yardımcı olabilir kastedilmektedir. Bu durumda, din, sarhoş edici bir etkiye sahiptir herşey gelecekte daha iyi olacağını hayali umut veriyor. acı veya sonsuz yaşamdan bir örnek, özgürlük gibi. Çünkü bu hataların, bu işlev hayali-dengeleyici olarak adlandırılır. Biz daha fazla ve kendi kendini tanımlama adaptasyonu eklerseniz, tüm paketi olsun. görüş bilimsel açıdan, bu durumda, din önemli bir psikolojik etki yaratacaktır.

dünyayı değiştirme

dinin Telafi edici rahatlatıcı fonksiyonu organize stabilize ve insanın iç dünyasını uyumlu hale getirmek amacıyla gereklidir. Bu sübjektif bir yaklaşım unutulmamalıdır. din dünyasının hayali görüntüsünü verebilir, ama onun önerdiği tedavilerin etkisiz olduğu veya temelden yanlış olduğu gerçeği. Pek çok araştırmacı bu durumda terim "psikolojik savunma" kullanmak sadece doğru olacaktır ileri sürmüşlerdir. En önemli yönü ilgisizlik, düşen birçok insan üstesinden gelmektir. kişi artık onun etrafında neler olup bittiğini ilgilenen olduğundan bu durum son derece tehlikelidir. Hayat ve onun takılar artık cazip ve en iyi basitçe toplumdan elimine edilir. ve intihara - En kötü durumda ilgisi olduğunu bile karar verebilir.

yardım

din görevi, bu durumda - sorunlar ve keder hayat ihtimali inkar ve devam edilmeyecektir bir kişi ikna etmek. Savaşa devam etmek gereklidir. Ancak, kılavuz olarak veya olabilir de olmayabilir de gelecekteki ödüller, aldatıcı sözler vardır. Dinin prensipleri uygulamalı psikolojide kullanımlarını bulmuşlardır unutulmamalıdır. nossrat peseschkian Örnek olarak. 2007 yılında, Lvov yaptığı konuşmada, o dinin kullanımının yüksek verimlilik tanımladı. Bu nedenle, psikolog yaşam için tüm insan tutum Sonuç uyum içinde olduğu bakış açısını ayarlamak için gerekli olduğunu belirtti. Birçok sorun nedeniyle din, kilise ve inanç arasında net sınırın yanlış anlama kafasında bir çelişki olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Benzer sonuçlar gelip Erotich sahiptir. O bir kişi çatışma görünümünde belirsizliği karşılaşabilirsiniz dikkat çekti. Ve istikrarsızlık, çatışma ve diğer rahiplerin nedenlerinin analizinde genellikle profesyonel psikologlar az olmayacak etkinliğini göstermektedir. Genellikle sonuç yine yeterli değil, ve bunun yanında, mevcut doktrin görünümle sınırlı olduğu pratik beceri gibi bir güven ilişkisi sayesinde elde edilir.

Uygulamada Uygulama

Böyle psikolojik stabilizasyon insanların önemi gerekli önemin verilmemesi olduğunu belirtmek gerekir. Tabii ki, dinin hayali-dengeleyici işlevi her zaman değil ama sadece belirli durumlarda kullanılabilir, ancak belirsizlik durumunu aşmak için yardımcı olabilir. Bakım adam bir durum aşırı bağnazlık düşmek değil, olmadığını alındı ve gereken "ateşe tava dışında." ilgisizlik olan bir din adamı, yoksa ilham aşırı maruz kalma olumsuz geleceğini etkileyebilir. Belirli çerçevelere uymayan olursa, din ile aşırı uğraşı bir kişinin bir fanatik hale gelebilir.

çalışma

Kim telafi edici işlevi ilgilenen din? din sosyolojisi , sosyal hayatın bu yönünü kapsamlı bir inceleme olmuştur. Onun anlamak ve onun yaşam olayları olur her şeyi kabul edebilir zaman bir kişinin, zihinsel gelişim böyle bir seviyeye ulaşmıştır ve bu tür yapay düzenlemeler psikolojik rahatlık sürdürmek gerekmez zaman optimum durum olduğunu gözlenmiştir. Ama oybirliği sonuca henüz ulaşılamadı. dünya görüşü, telafi edici ve diğer yardım göreli istikrar bir devlet toplumu tutmak için: Yani dinin işlevi bir algı var. Diğerleri sadece doğal seleksiyonu engeller inanıyoruz. biz olamaz ama tamamen onun adalet inkar - Evet, onların bakış açısı acımasızdır.

sosyal destek

Biz çeşitli özellikleri göz ardı edilmemelidir. Örneğin, bir araştırmacı Klibanovym o (onun durumunda, Vaftizci olarak) bazı topluluklar hala olumsuz olayların durumunda inananlar için sigorta görevi olduğu belirtildi. Buna bir örnek olarak kendilerini yalnız hastalık, sakatlık, ve benzerleri gibi düşük gibi. Başka bir deyişle, mümin sadece manevi konfor ve moral desteği değil, aynı zamanda mali yardım sayabilir. Bir başka araştırmacı olan Weber yankılandı ve bir yatırım fonu gibi organizasyon şey gibi hissettim. Ona göre, gösterilen bir örneği dinin telafi fonksiyonu, topluluk üyelerinden oluşan dini inançların daha aktif desteklenen olmasını sağlar. Gerçekten de, bu durumda, önemli ölçüde onların etkileşim düzeyini arttırır. İşletim sisteminin kendisi. Ve dini toplumlarda bu desteğin çeşitli düzeylerde görülebilir - kelimelerin konfor ve ücretsiz öğle yemeğinden ve sağlık ve emekli olan biten.

din telafi edici işlevinin kullanılması

en teselli nasıl sürecinde bakalım. Bir örnek olarak, kimin hayatı hayatını yok etmek tehdit eden bir olaydı bir kişi alır. Adam duyarsızlık duruma düşmeye başlar, etrafında neler olup bittiğini artık ilgilendiğini ifade hiç bir şey ya da hiçbir şey sabitlenmiş artık endişeli. Ve şimdi Hıristiyanlık gibi din yaygınlığını, alır. Bu dünyanın ilkelerine göre, eğer günahlarımızdan tövbe etmek, iyi davranmak ve benzeri, bir garanti mutlu bir yaşam güvenebilirsiniz. Yani mutluluk boşuna verilmez, - bu kazanılmalıdır. Ve mutluluk dolu bir hayat olsun, çok çalışmak gereklidir. Bunu yapmak için, İncil'de belirtilen şartlara uymak dogmaya basit inanç taşımanız gerekir.

Sonuç

Din çok ilginç bir sosyal mekanizma olduğunu belirtmek gerekir. Şüphesiz biz hala tam olarak bizim geçmiş, şimdiki ve gelecek için önemini takdir etmiyor söyleyebiliriz. Ama bu din eğitimi olmamalı anlamına gelmez. Ayrıca, bu fonksiyonları nasıl anlamak oluşun mekanizmaları ve ruhu üzerindeki etkisi dikkate almak gerekir. Şimdilik, o lider rolü gerçekleştirmek, ama yine de öyle ya da bizi etkilemeye devam ediyor olmamakla birlikte.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.