Entelektüel gelişimiDin

Musa'nın İncil'deki hikayesi. Hz Musa'nın öyküsü

Eski Ahit'in merkez etkinliklerinden biri Musa'nın hikayesi ve Yahudiler Mısır firavunu gücünden kaçmak. yolda birçok mucizeler vardı İncil'deki sunumda gibi birçok şüpheciler, olayların tarihsel kanıt arıyoruz vaat edilen topraklar. Ancak, hikaye oldukça eğlenceli ve tüm ulusun inanılmaz serbest bırakılması ve yeniden yerleşim hikayesi Öyle olsa bile olacak.

Arka plan ve Musa'nın doğum

Gelecekteki peygamberin doğum başlangıçta gizeme bürünmüştü. yok direk tarihsel kanıtlar, yalnızca dolaylı olarak orada neredeyse Musa ile ilgili tek bilgi kaynağı İncil yazıları olduğunu. sıkı çalışma ve Yahudilerin zulme rağmen, bunlar verimli olması ve çoğalmaya devam çünkü Firavun Ramses II iktidar peygamberin doğum yılında, tüm yeni doğan çocukların Nil boğulmak emretti. Firavun onun düşmanlarının tarafında olabilir kez korkuyordum.

Musa'nın annesi ilk üç ay tümünden sakladığı nedeni budur. O imkansız hale geldi, o sepeti prosmolila ve orada çocuğunu koydu. Birlikte ile büyük kızı nehir taşıdı ve sonra ne olacağını görmek için Miriam bıraktı.

Tanrı Musa ve Ramses tanıştığım için memnun oldu. yukarıda da belirtildiği gibi Tarihçesi, ayrıntılar hakkında sessizdir. Sepet firavunun kızı aldı ve saraya getirildi. (Bazı tarihçiler tarafından tutulan) Başka bir versiyonuna göre Musa kraliyet ailesine aitti ve firavunun çok kızı oğluydu.

Ne olursa olsun, ancak ileride peygamber sarayda çıktı. Bir hemşire Musa kendi anne olarak sunulan sepet, kaldırdı kim göz kulak Meryem. Yani oğul bir süre ailesinin bağrından döndü.

Sarayda peygamber hayat

Musa biraz büyümüş ve artık hemşireye ihtiyacı vardı sonra annesi saraya gelecek peygamber aldı. Orada uzun bir süre yaşadığı ve Firavun'un kızı tarafından kabul edildi. Musa o tür o bir Yahudi olduğunu biliyorlardı biliyordu. o çocukların kraliyet ailesinin geri kalanı ile birlikte çalışılan, ancak rağmen zulüm emilmez.

İncil'de Musa hikayesi Mısır'da birçok tanrılara tapmaya ve atalarının inançlarına sadık kaldı olmadığını gösterir.

Musa kavmini sevdiği ve o her İsrailli istismar nasıl acımasızca görünce onun acı görünce her zaman yaşadı. Bir gün bir şey bir gelecek Mısır'dan kaçmaya peygamber yaptı bu oldu. Musa kavmine vahşice döven birini tanık oldu. öfke gelecek peygamberin nöbeti olarak overseer'ın elin kırbaç yırttı ve onu öldürdü. Ne yaptığını kimse (Musa düşündüğümüz gibi) gördü yana, beden sadece toprağa verildi.

Bir süre sonra, Musa birçok kişi zaten ne yaptığını biliyor olduğunu fark etti. Firavun emir tutuklayıp kızının oğlunu öldürmek. Musa ve Ramses, birbirlerine nasıl davranacağını, tarih sessizdir. Neden hocasıyla öldürülmesi yargılamak için karar verdiniz? O Musa Mısırlı olmadığını önemliydi, büyük olasılıkla, dikkate olanları farklı versiyonlarını almak mümkündür, ancak. Bütün bu gelecek peygamberin sonucunda uzakta Mısır'dan aday karar verir.

Firavun gelen ve Musa'nın gelecekteki yaşamında Kaçış

İncil'deki verilere göre gelecek peygamber Midian'a gitti. Musa'nın sonraki tarih onun bize anlatır aile hayatına. O rahip Iofora Sepfore kızı ile evlendi. Bu hayatı yaşamak, o çölde yaşamayı öğrendik, bir çoban oldu. O da iki oğlu göründü.

Bazı kaynaklarda evlenme öncesi, Musa, Saracens ile bir süre yaşadığı orada önemli bir yer olduğunu iddia ederler. Ancak, yine de hayatının hikayenin sadece kaynak tüm eski yazıları gibi zamanla alegorik dokunuş bir tür satın aldı, İncil olduğunu göz önünde bulundurmalıdır.

İlahi vahiy ve peygamber Rabbin görünüm

Ne olursa olsun, ama Musa'nın İncil'deki hikaye o sürüsünü otlatırken edildi Midyan, ülkesinde olduğunu söyler, bu Rabbin bir vahiy oldu. o zaman peygamber gelecek seksen yaşındaydı. Bu yolda yaş alevler yanan, ancak yanmış değildi diken çalı buluştu olduğunu.

Bu noktada, Musa diye Mısırlı yetkililerden İsrail insanları kurtarmak gerektiğini talimat verildi. RAB uzun süreli kölelikten kurtararak, Mısır dönmek ve vaat edilmiş topraklara kavmini almaya buyurdu. Ancak, Yüce Baba Musa şekilde zorlukları hakkında uyardı. Onları aşmak başardı Yani, o mucizeler yeteneği verildi. Nedeniyle Musa suskun olduğu gerçeği, ona yardım Tanrı kardeşi Harun'u almaya komuta etmek.

Mısır'da Musa'nın Dönüşü. on veba

tarihçesi Hz Musa, Mısır'da anda hüküm süren Firavun, önünde durdu zaman Tanrı'nın iradesinin bir habercisi olarak, günde başladı. Bu başka cetvel değil, zaman Musa koştu hangi biriydi. Tabii ki, İsrailliler Firavun serbest bırakmak için talep reddedildi ve hatta onların köle işgücü hizmetini arttı.

Biz çatışma ele geçirilen müfettişler istiyorum daha Geçmişi Musa ve Ramses, daha karanlık olduğunu. Peygamber ilk yenilgiyi kabul etmedi, o vali birkaç kez gitti ve sonunda söyledi Tanrı'nın cezası Mısırda düşer. Öyle de oldu. Allah'ın izniyle o Mısır ve halkının üzerine düştü on veba oldu. Her cetvel onun büyücüler denilen, ancak Musa büyü daha becerikli bulduktan sonra. Her felaketten sonra Firavun İsrail halkını izin verdiler, ama her zaman fikrini değiştirdi. Sadece sonra onuncu Yahudi köle serbest idi.

Tabii ki, Musa hikayesi sona ermedi. Onlar vaat edilen topraklar gidene kadar Peygamber hala dost güvensizlik ile çarpışarak, hem de seyahat yıl karşılaştı.

Paskalya kurulması ve Exodus

Mısır Kavminin uğradığı son yürütülmesinden önce Musa bu konuda İsrail halkını uyardı. Her ailede ilk doğan öldürülmesi oldu. Ancak, o İsrailliler kuzu onların kapı kan Bir yıldan daha eski değildir meshetti uyardı ve araba onları geçti.

Aynı gece ilk Passover'ın bir kutlama vardı. İncil'de Musa hikayesi kendisinden önce gelen ritüelleri anlatır. Kesilen kuzu bütün pişmiş gerekiyordu. Sonra, ayakta yemek bütün aile toplandı. Bu olaydan sonra, İsrail halkı Mısırdan ayrıldı. Korku içinde Firavun bile gece boyunca neler olduğunu görerek, daha fazlasını yapmak istedi.

İlk şafak dışarı kaçaklar ile. bulut Tanrı'nın iradesinin İşaret o gece bir ayağı olan bir yangın oldu ve öğleden sonra. Paskalya sonunda bugün biliyoruz birine dönüşmüş inanılmaktadır. kölelikten Yahudi halkının kurtuluş sadece sembolize.

Mısır çıkan neredeyse hemen sonra meydana Başka mucize, Kızıldeniz'in kapısı oldu. Rabbinin emri de su ayırdı ve arazi üzerinde İsrail kurdu ve diğer tarafa taşındı. Firavun onları takip etti ve deniz yatağında izlemeye karar verdi kim. Ancak Musa ve halkı diğer tarafta zaten vardı ve deniz suları tekrar kapandı. Yani Firavun öldü.

Musa Sina dağında alınan Covenants

Yahudi halkının sonraki durak noktası Musa'nın dağ oldu. İncil'in Geçmişi bu şekilde kaçaklar (kaynak suyu kaynaklarının ortaya çıkan kudret helvası,) birçok mucizeler gördük ve onların niyetle güçlendirdi söyler. Sonunda, İsrail üç aylık turundan sonra Mount Sinai geldi.

onun dibinde insanları bırakarak, Musa kendisi Rab öğretilerine üstüne tırmandı. Kâinatın ve onun peygamberi arasında bir diyalog vardır. Sonuç mevzuatının temelini haline İsrail halkı, temel edildi on emir, alınan olmuştu olmasıdır. Ayrıca emir sivil ve dini hayatı kaplı olan elde edildi. Bütün bu antlaşmanın kitapta yazılmış.

çölde kırk yıl yolculuk İsrail halkı

Yakın Sina Dağı'ndan Yahudiler yaklaşık bir yıl için durdu. Sonra o ileri gitmek için gerekli olduğunu, Rabbin işareti verildi. bir peygamber olarak Musa'nın hikayesi devam etti. Daha sonra onun halkı ve Rab arasında bir arabulucu yükünü taşıdı. Kırk yıldır onlar koşulların daha elverişli nerede uzun zaman yerlerde yaşamış bazen için, çölde dolaştı. İsrail kademeli olarak Tanrı onları vermişti akit gayretli vasiyetini oldu.

Tabii rahatsızlık vardı. Herkes Böyle uzun bir yolculuktan memnun değil. Ancak, İncil Musa'nın hikaye kanıtladığı gibi, İsrail insanlar hala vaat edilen topraklar yaptı. Ancak, Peygamber kendisi onu asla ulaşamadı. Musa Farklı lideri bunları götürecek bir vahiy vardı. O yaşamın 120 yıl dinlenmiş, ama hiç kimse ölümü bir sırdı, çünkü olmamış nerede biliyordu.

İncil'deki olayların Tarihsel kanıtlar

Hayatı hikaye sadece İncil hikayeleri bize bilinmektedir Musa, önemli bir rakamdır. Ancak, tarihsel bir figür olarak varlığını teyit resmi veri varsa? Bazıları bu icat edildi sadece güzel bir efsane olduğuna inanıyoruz.

tarihsel bir figür - Ancak, bazı tarihçiler bu Musa'yı inanıyorlar. Bu İncil hikaye (Mısır'da köle, Musa'nın doğum) içerdiği bilgilerin bir kısmı ile kanıtlanır. Böylece, bu kurgusal öykü değildir ve bu mucizelerin gerçekten o günlerde oldu diyebiliriz.

Bugüne kadar, bu olay filmde kereden fazla görüntülenen ve ayrıca çizgi film oluşturulduktan unutulmamalıdır. Onlar böyle küçük İncil'de anlatılan tarih olan Musa ve Ramses gibi kahramanlar hakkında konuştuk. Özellikle dikkat onların yolculuk sırasında meydana sinema mucizelere ödenir. Ne olursa olsun, ancak tüm bu filmlerin ve çizgi film genç nesil yetiştirmek ve ahlak ahlak aşılamak için. Onlar mucizelere inancını kaybetmiş olanlar başta olmak üzere, aynı zamanda kullanışlı ve yetişkinler bulunmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.