FormasyonÖykü

Meni Budenny: komutanı ve ilginç gerçekler biyografisi

Semen Mihaylovich Budenny - Sovyet tarihinin en ünlü karakterlerinden biri. Sovyet zamanlarda, o, hayranlık onu övdü ve ödülleri o göğüs üzerinde zorlukla uygun alındı. SSCB'nin dağılmasından sonra özel hayatında kusurları bulmak için, onun liderlik yeteneği meydan, bütün ölümlü günahları suçlandı. Gerçek şu ki, her zaman olduğu gibi, ortasındadır. Marshall referans karakteri değildi, ama onun yetenek ve başarıları inkar edilemez. Hangi Semen Budenny ait Ün ve Onur kazandı? Biyografi, ilginç gerçekler bu yazıda dikkatinize sunulacaktır.

On Don Voronej

süvari Dashing o Platov köyü yakınlarında, uzak bir alanda Kozyurin içinde, (25 (13) 1883 Nisan) Don doğdu çünkü tüm Kazak Budyonny görünür. Ama ailesi yabancıların, bir yerli idi Voronej eyaleti, ve Kazak hiçbir hak (Don yerleşik olmayan böyle denir) vardı.

aile fakir ve çok sayıda çocuk (8 çocuk), ama samimi ve saygı görüyordu. Simeon (ikinci oğlu) tüccar Yatskin bir iş bulmak 8 yıl vardı. O (o, ilk gerçekleştirilen ayak işlerini tahrif çalıştı ve daha sonra bir makinist oldu) 1903 kadar onunla sunulan ve bu süre içinde okuyup katip yardımıyla yazmayı öğrenmek başardı.

bir Kazak, Meni Budenny olmak değil, kısa bir biyografi tarihinin tüm sevenler için ilgi çekicidir, Kazak askeri bilgelik ve asma kesme yeteneğini (Süvarilere gösteri egzersiz) hakim bile Savaş Bakanı Kuropatkin şaşırtmayı başardı.

İki savaş ve St. George şerit

1903 Semena Budennogo (o zaten evli tarafından) olarak hazırlandı. Servis o Uzakdoğu'da başlayan 1904-1905 arasında Japonya ile savaşta bir katılımcı oldu.

Askerlik sonrası Budyonny orduda ve 1907 yılında (alayın en iyi asker olarak) alt rütbelere subay okulu kursları gönderildi. Birinci Dünya sonucunda, o zaten Almanlar ve Türkler ile savaşmış bir astsubay oldu.

Tüm derece de George Cross and St George madalya bütün güçler - Budyonny çok iyi "tam teşekküllü yay" sahibi haline geldiğini savaştı. açık konuşmak gerekirse, bunu Haçlar, beş vardı. İlk dördüncü dereceden Budyonny çok zor çavuş verdi uzakta sonra. kirli ve çavuş ilk ona vurmak lanetledi - Bu onun kendi hatasıydı. Ama üst düzey bir subay ve uzak Budennogo gelen bir ödül oldu.

Çarlık Budyonny yıkılmasından sonra alay komitesi başkanı oldu. O Kornilov isyanının bastırılması katılma şansım oldu.

Birçoğumuz Budennogo var

Biyografi Budennogo Semena Mihaylovicha Ekim ayından sonra, Don, eve döndü ve bir devrimci süvarileri yarattığını söyler. Böylece efsanevi Birinci Süvari başladı ...

Birincisi, partisinin alay P. Dumenko katıldı. , Bölüm Tsaritsyn ait savaşlarda sivrildi - Sonra alay sonra, Tugay döndü.

İlk vaka - 1919 yazında Kızıl Ordu süvari birimlerinde bir ana dal oluşturmak için karar verildi. onun başında Budyonny duruyordu. Aynı yılın sonbaharında, vücut dönüştürülmüştür Birinci Süvari Ordusu. Bu en ünlü kırmızı askeri birimler haline geldi. iç savaş henüz sona ermedi, ama "Budenny" hakkında zaten efsane anlatmak başladı. ordu ve onun komutanı onlara Sovyet şarkıların politikasında belirtilen çocuklar için öğretici hikayeler yazmanın Sovyet sanatta çok popüler oldu; "Budenny" Böyle Babel, Tolstoy, Sholokhov olarak yazarların kahraman oldu. devrimci macera filminin kült genç kahramanlar - Bu ordu bir "Anlaşılmaz Yenilmezler" olarak hizmet gitti de öyleydi. (Bu Çarlık zamanlarda hala icat bir sürümü var olsa da) budenovka göze çarpan (süvari şeklinde Headdress olarak kullanılmıştır bez kask) Sovyetler Birliği'nin simgelerinden biri haline geldi: "Ne bir yerde eski baba budenovka ile .. Anavatan başlar? dolaba bulduğumuz ...".

Birinci Süvari Denikin'e, mamut derileri karşı savaşmış, Vrangel 1920-1921 arasında Polonya-Sovyet Savaşı katıldı. faaliyet çoğu komutanının tartışılamaz yeteneğini kanıtlıyor ki, başarılı oldular. Doğal olarak, aynı zamanda hassas lezyonlar vardı; Özellikle, Polonya ile savaş başarısız sona erdi.

Onun komutanı 1919 yılında partiye katıldı.

Marshall-yetiştiricileri

Birinci Süvari Budyonny 1923 yılına kadar emretti. Daha sonra Komutan Yardımcısı (Süvari), bir yıl sonra süvari birliklerinin bir müfettiş olmuş oldu ve 1937 yılına kadar bu görevde kalmıştır.

o Askeri Akademisi'nden mezun 1932'de - Aynı anda Budyonny yeterliliğini gündeme getirdi. Frunze. 1935 yılında mareşal unvanı (ilk beşte biri) layık görüldü.

Büyük Vatanseverlik Budyonny başlangıcı Moskova Askeri Bölge komutanıydı kadar 1937 itibaren, bir Yüksek Askeri Konseyi idi yardımcısı ve Savunma daha sonra ilk yardımcısı Halk Komiseri oldu.

Bu süre boyunca, Semyon Mihayloviç yerli üreme için çok şey yaptı. Atlar onu çağdaş askeri teçhizat düşmanı yapılmış için bile bu sevgiyi savunarak suçlanıyordu. Nitekim, Marshall tankları gibi değildi. Ancak, onun hafif el süvari birimleri tarafından kusursuzca Naziler ile savaşta olduğu kanıtlanmıştır. Evet ve Budyonny Askeri cesurca dayandı ve hatta 1931 paraşüt atlama işlenen yenilik (bu 48 yaşında!).

Mareşal ayrıca üstün Sovyet askeri liderlere karşı baskı karışmakla suçladı. Evet, Tomski, Rykov, Uborevicha Tukhachevsky karşı keskin konuştu. O, kendi ve 1937 yılında tutuklandı ikinci eşi, için ayağa vermedi. Ama at çiftliklerinin yönetimi için aynı anda, o güçlü ifadelerle ayağa kalktı ve eşi Lubyanka'da için kesinlikle pes etmeyecek. Ve efsaneye göre ve bizzat ben o kadar kolay belirlendiği adamı cezalandırmak olduğunu kanıtladı. İddiaya göre, o ve sonra başka Budyonny bir makineli tüfek ile onları tehdit NKVD makinesinin evinin yakınında bir gece gördü ve "karşı-devrimcileri" çağrısında Stalin onlara şikayet etti. Stalin iddia o güç için mücadele etmeyeceğini fark, yalnız Marshal bırakmak anlattı.

Büyük ülkeyi Kalk ...

Büyük Vatanseverlik Semyon Mihayloviç sivil böyle önemli bir rol, hem oynamadı sırasında, onun zamanı geçti. Ama Tekliflerin parçasıydı, Moskova savunmasında liderlerinden biri, Kafkasya'da ön komuta oldu. O ordusunda süvari oluşumların numarası (bazıları Zhukov'un fikri olduğuna inanıyoruz) artan başlatıcı oldu ve plan işe yaradı.

Buna ek olarak, kimin biyografi ilginç gerçekler dolu Budenny, baraj Dinyeper bombalanmasını emretti. o geri çekilen Kızıl Ordu birçok yanı sıra sivillerin ölümüne yol açan giderilirse, çünkü Bugün birçok bu düzeni bir suçlu diyoruz. Ancak çoğu tarihçi mağdur sayısı (tabi olduklarını) abartılmış ve karar doğru yapıldığı iddia. Buna ek olarak, Ukrayna Budyonny için savaş sırasında tekrar tekrar personelini korumak için bir araç olarak bir geri çekilme önerdi.

huzurlu yaşam

Savaştan sonra kimin biyografi zengin ve ilginçtir komutanı Budyonny, bir süvari müfettiş, Genel Savunma Bakanlığı Teftiş Grubu'nun bir üyesi, hem de (1947'den 1953 kadar) olarak oldu - (! ıslahının iptal kimse) Tarım Bakan Yardımcısı. O ülke liderleriyle (Merkez Yönetim Kurulu, Yüksek Konseyi Prezidyumu) üyesi oldu.

Mareşal uzun bir ömür (o felç yaşamın 91 inci yıl öldü ve uzun bir hastalıktan olmadan) yaşamış ve büyük güç, dayanıklılık, sağlıklı ile karakterize. Zaten 48 senedir, bahsedildiği gibi, o bir paraşüt ile atladı ve o da kimin biyografi incelememiz konusu oldu Budenny kendisi, 50 yıl içinde aşağı gidebiliriz iddia kuyu 50 bittiğinde çocuklar (üç!) O, doğdu kollarında bahçeye evin ikinci katında. 84 yaşında o İç Savaş sırasında şehrin kurtuluş yıldönümü münasebetiyle bir araya geldi Voronezh, gazetecilerin yaptığı neşeli görünümü çarptı.

Marshall Kızıl Meydan'da gömüldü, 26 Ekim 1973 öldü. Ama bütün büyük adamlar gibi, o ölümden sonra yaşama mahkum ve hala onun hakkında efsaneler söyleyecektim.

aile sorunları

Biyografi Semena Budennogo kadınlarla ilişkileri açısından en iyi yolu yoktu. Bazı aile problemleri kadınlara karşı sıralamakta bağladı. İşte "siyah" dedektif çok şey var. Semyon Mikhailoviç ilk karısını vurdu ve NKVD ikinci teslim olduğu söylenir.

Birinci Süvari tıbbi ünitenin sorumlusu, Budyonny ilk eşi Umut. eşi sadakat farklı değildi ve Budyonny "sola" oldu - çift arasındaki kavgaları var mıydı. 1924 yılında Umut söylentilere yol açtı bir tabanca atışı ile öldürüldü. Aslında şahit olay - Bir kaza oldu.

Olga Stefanovna ikinci eşi 20 yıllık kocası daha küçüktü. Opera şarkıcısı, o çok vahşi bir hayatı genellikle yabancı elçiliğe tarafından ziyaret tenor, "bir ilişkisi vardı" ve çocuk sahibi reddetti (şekil için!). onun büyükelçilikte "başıboş" için ve tutuklandı. Budyonny Onun için ayağa kalktı, ama o ölmüştü inanıyordu bir sürümü var. Neyse, bu üçüncü kez evlendi ve Maria Olga cousin muhasebeleştirilir. Olga Stefanovna 1956 yılında yayımlanan ve eski kocası Moskova'ya hareket etmek ona yardımcı ve finansal olarak desteklenir.

arkadaşının dedesi

Üçüncü evliliği iki oğlu ve bir kızı vardı, başarılı oldu. Ve eşi ve çocukları Mareşal sevilen ve şımarık.

Budennogo kızı Nina, ünlü aktör Mikhail Derzhavin eşi ve o babası ile birlikte iyi var ve onun torunları için sevgisini kaydetti. O Stalin'in portresini görmek için torununa anlattı, yabancı bir gazeteci şunları söyledi: "Bu dedemin bir dostumdur."

kapsamlı ikonostas

Bu ödül için Budennogo üzerinde espriler ve seviştik. Evet, üç Sovyetler Birliği Kahramanı yıldızlı o Büyük Vatanseverlik Savaşı sona erdikten sonra aldı. Kızıl Bayrak - O da Lenin ve 6 yedi Siparişleri vardı. Ama Aziz George tam yay, açıkça yüksek bir konumda sadece olduğunu kanıtlıyor ...

zırhlı tren, gemi, alan ...

Budyonnovsk - İsim Budennogo Talimi bir cins de var, sadece "Budyonovka" değil ölümsüzleşmiş. Ben Donetsk kentinde bu isim ve Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında savaşan bir zırhlı tren, ve büyük bir yolcu gemisi ve ilçe taşıdı.

Alan böylece iki kez denir - 1958 ve daha sonra 1980 kadar. Şimdiye kadar, şehir yaşamış insanlar vardır "iki kez Budyonnovsk bölgede." Ve adı da değişecek değil!

Ve geçmişte önemli insanlar, modern önlemleri ölçmek için olmamalıdır. Onlar farklı bir zamanda yaşadı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.