FormasyonBilim

Mars'ın yüzeyi, düşünmekten çok daha tehlikelidir.

Uzay gemisi Mars'a gittiğinde dikkatli bir şekilde sterilize edilmelidir, böylece tesadüfen onunla dünyevi bir hayat sürmeyebilir. Sonuçta hiç kimse Kızıl Gezegenin yüzeyini Dünya sakinleriyle kirletmek ve belki de gelecekte sahte bir keşif yapmak istemez.

Mars yüzeyinde agresif ortam

Bununla birlikte, yeni araştırmacı bilim adamları ilginç bir varsayım yapıyor. Edinburgh Üniversitesinden Jennifer Wadsworth ve Charles Cockell, böyle bir kirlenme olsa bile, Mars yüzeyinin prensipte herhangi bir hücrenin hayatta kalmasına izin vermeyeceğini belirtti. Bu, uzay aracının kirlenmesinin bu kadar büyük bir sorun olmayabileceğini önermektedir.

Perklorat nedir?

Araştırmalarında, bilim adamları, Mars yüzeyinde güneş ışığının, perklorat denilen bir bileşimi aktive edebildiğini keşfetti. Aktif durumda, bu bileşik bakteriler için tehlikelidir ve Mars'ta çok fazladır. Perkloratın ısıyla aktive olduğuna inanılırdı ve Mars çok soğuk olduğu için bu korkulmamalıdır.

Wadsworth, "Daha önce, bilim adamları, perkloratın Mars koşullarında etkinleştirilemeyeceğini düşünüyorlardı" dedi. "Mars'ta yaşam bulmak istiyorsak, bunu hesaba katmalıyız."

Laboratuvar araştırması

Bilim adamları, Mars ortamını laboratuarda modellediği sonucuna vardılar. İçinde oksijen bulunmayan bir anaerobik oda kullanılarak, Mars yüzeyindeki güneş ışığı dalga boylarını yeniden yarattılar. Daha sonra, bilim adamları, bu durumda perkloratların Bacillus subtilis uzay aracında bulunan toplam kontaminasyon üzerindeki etkisini kontrol etti.

Martian'a benzer koşullarda hücreler, perkloratların aktivasyonu koşuluyla birkaç dakika içinde öldü. Bu, Mars yüzeyinin daha önce bilim adamları tarafından varsaydığından daha hayata toksik olduğuna işaret ediyor.

Wadsworth, "Mars ortamının ölümcül koşullarından hâlâ çok şey biliyoruz" dedi. - Muhtemelen yaşam için en büyük problem, ince bir atmosfere nüfuz ederek Kızıl Gezegenin yüzeyine ulaşan yüksek bir iyonlaştırıcı radyasyon akımı olacaktır. Ek olarak, çalışmalarımız yüzeydeki bazı moleküllerin çok toksik olabileceğini gösteriyor. "

Uzay araçlarının sterilizasyonu

Konuşmamızın başlangıcına dönersek, Mars'a giden uzay araçlarının sterilizasyonu konusunda endişelenmeye gerek olmadığı anlamına mı geliyor? Şimdi bilim adamları, gezegenin bazı bölgelerini keşfetme imkânına sahip değiller, özel bölgeler olarak adlandırıyorlar çünkü enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için uzay aracını yeterince yüksek derecede sterilize edebilecek teknik yeteneğe sahip değiller.

Her şey o kadar basit değildir. Çalışmayı yapan bilim insanları, aşırılık yanlısı adlandırılan bazı canlıların aşırı koşullarda hayatta kalabildiğini not ettiler. Çalışma sırasında test edilen bakteri ekstremofiller değildi. Bu nedenle, bilim adamları, aşırı yüzeycilerin Mars yüzeyinde varlığını sürdürüp sağlayamayacaklarını hala bilmiyorlar.

Bilim adamları, "Mars'ı kirletmemek için tüm önlemleri almaya devam etmek çok önemlidir" dedi. "Uzay aracını fırlatmadan önce Dünya üzerindeki tüm araçların dezenfekte edilmesi için mümkün olduğunca çok önlem almalıyız."

Mars yaşamını nereden bulabilirim?

Çok Mars yaşamına gelince, cesaretini kırmayın. Herhangi bir yaşamın - mikrobiyal ya da diğer - herhangi birinin Mars yüzeyinde hayatta kalması muhtemel olmamakla birlikte, yeraltı yaşamı hala iyi bir şans gibi görünüyor. Burada canlı organizmalar sadece radyasyondan değil aynı zamanda aktif perkloratlardan da korunabilir.

Bilim adamları, perkloratların nereye kadar nüfuz edebileceklerini henüz bilmiyorlar. Ancak yüzey ömrünün birkaç metre altında olması muhtemel. 2021 sondajı Avrupa aparatı ExoMars sonunda Mars'a dokunursa daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Elbette yeterli sterilizasyon.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.