Uzmana sorun

Malzeme akışı ... Malzeme akışı ve özellikleri

Malzeme ve bilgi akışı bitmiş ürünler, yarı mamul ürünler, hammaddeler ile nakliye, depolama ve diğer işlemler sırasında oluşur. Ürünlerin yaşam döngüsü boyunca, birincil malzeme kaynağından son tüketiciye kadar oluşur. Materyal ve bilgi akışlarının ne olduğunu daha da düşünelim.

Genel bilgi

Malzeme akışı, hareket halinde olan nesnelerdir. Bunlar arasında özellikle bitmiş ve bitmemiş ürünler bulunmaktadır. Bu işlemler, yerden kaldırma, yükleme, nakliye, ambalajlama, konsolidasyon, sıralama, küçültme vb. Alanlardaki hareketleriyle ilgili işlemler uygulanır. Bilgi akışı, belgesel (elektronik ve kağıt) mesajlar, konuşma ve hizmet veya materyal hareketlerine eşlik eden diğer formlardır.

Temel kavramlar

Malzeme kaynakları hammadde, yardımcı ve temel malzemeler, yakıt, bileşenler, yedek parçalar, ambalajlama, ambalajlama, atıktır. Bitmiş ürünler, teknolojik döngüyü ve işletmeden kontrolü tamamen geçirdikten sonra tamamlanmış, depoya teslim edilmiş veya müşteriye (aracı) gönderilen ürünlerdir. Eksik üretim , kullanılan teknolojiye göre sonuçlandırılması gereken bir hedeftir.

Temel özellikler

Malzeme akışını karakterize eden ana parametreler şunlardır:

 • Kalite, menzil ve ürün yelpazesi;
 • Boyut parametreleri (doğrusal boyutlar, alan, hacim);
 • Ağırlık özellikleri (brüt / net, toplam ağırlık);
 • Fiziksel ve kimyasal özellikler;
 • Ambalaj özellikleri;
 • Arz, satış ve satış sözleşmesinin şartları, devri;
 • Maliyet özellikleri.

İşlemler yapılırken diğer özellikler dikkate alınabilir.

Malzeme akış türleri

Sınıflandırma için farklı kriterler vardır. Lojistik sistemlerinde malzeme akışı dahili veya harici olabilir. Birinci durumda, gerçekleştirilen işlemlerin kapsamını aşmaz, ikinci durumda, bunların dışında olur. Adlandırmaya bağlı olarak, tek ve çok ürünlü nesneler tek tek seçilir. Ürün çeşitleri üzerinde akarsular tek ve çok çeşitli olarak bölünmüştür. Buna ek olarak, çıktı ve giriş nesneleri de vardır. Ürün çeşidi ile bölüm üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu için ürün çeşitliliği bölümü gereklidir. Özellikle, et, sebze, balık ve meyvelerin satıldığı gıda toptan satış pazarındaki malzeme akışlarının lojistik yönetimi, ürünün bir adının bulunduğu patates depolama tesisinde gerçekleştirilen işlemlerden önemli derecede farklıdır. Zaman içindeki harekete bağlı olarak şunlar vardır:

 1. Sürekli hareket ediyor. Özellikle, hareketleri boru hattı taşımacılığı yoluyla sağlanan kapalı çevrim, gaz ve yağ ürünlerinin üretiminde malzeme akışı bulunmaktadır .
 2. Ayrık yer değiştirmeler.

Diğer kategoriler

Uzmanlar ayrıca şunu vurguluyor:

 1. Ağır malzeme akışı. Taşıma kapasitesinin tam olarak kullanılması yoluyla nesnelerin bu hareketi sağlanır. Ürünler depolama için geniş depolama alanları gerektirmez. Ağır malzeme akımı bir kargo, bir yerin ağırlığı suyun taşınması için 1 tondan fazla ve demiryolu ile nakliye için 0,5 tondan fazla. Bir örnek olarak taşınan metaller.
 2. Hafif akış. Aracın tamamen yüklenmesine izin vermeyen bir yük ile temsil edilir. Böyle bir akışın tonusu 2 metreküpten fazla sürer. Hafif bir ağırlık, örneğin, tütün ürünleridir.
 3. Dökme ürünler. Ambalaj olmadan taşınırlar (paketleme). Akıcılık ana özelliklerinden biridir. Bu akışların taşınması, açık veya bunker vagonlarında, konteynırlarda, platformlarda gerçekleştirilir. Bir örnek tahıl.
 4. Dökme yükler. Bunlara kum, cevher, tuz, kömür vb dahildir. Kural olarak, bu yükler mineral kökenlidir. Ambalaj olmadan taşınırlar. Bu nesneler, önceki kategori gibi akışkanlığa sahiptir. Bazı ürünler kekik, kekik, dondurulmuş olabilir.
 5. Mal parçası nesneler. Çok farklı fiziko-kimyasal özellikleri, hacmi, özgül ağırlığı vardır. Bu tür ürünler, çanta, kutu, kaplar halinde, dara olmadan taşınabilir. Boyutsal ve uzun olabilirler.
 6. Dökme mallar. Kural olarak tanklarda taşınırlar. Bu gibi nesnelerle yapılan işlemler özel yöntemlerle gerçekleştirilir.

Bilgi akışı

Mal hareketine eşlik eden mesajlar, ilgili çevre üzerindeki dış etkilerden dolayı oluşabilir. Bilgi akışlarını belirleyen ana parametreler şunları içerir:

 1. Hareket veya varış yeri.
 2. Menşe kaynağı.
 3. İletim hızı. Bu birim zaman başına mesaj sayısına göre belirlenir.
 4. Toplam hacim.

sınıflandırma

Bilgi akışı şu şekilde olabilir:

 • Tesadüfen yön bulma.
 • Senkron sayıcı.
 • Farklı bir yönde ilerle.
 • Geride kalan.
 • Farklı yönlere göre senkron.
 • Karşılaşmanın önüne.
 • Farklı bir yönde bekletme vs.

bütünleşme

Yatay veya dikey yönde uygulanabilir. Entegrasyon, akış kontrolü temelinde gerçekleşir. Yatay yön, tüm nesneler ve işlemler için gerekli verileri sağlar: malzeme, hammadde ve bileşenlerden bitmiş ürünlere kadar. Sonuç olarak, tüm etkiler ve onlardan kaynaklanan sonuçlar üretim ve uygulama sisteminin genel strateji ve hedefleriyle bağlantılıdır. Dikey entegrasyon , teknolojik döngünün tüm düzeylerini doğrudan ve ters bağlantılarla kapamanızı sağlar. Bu nedenle, hammadde teslimatları, imalat işlemleri, montaj, kontrol testleri ve son kullanıcılara ürün teslimatı hakkında on-line veri elde etmek mümkündür.

yönetim

Lojistik operasyon kompleksi, ürünlerin ömrü ile uyumlu olarak belirlenir. Buna karşılık, aşağıdakileri içerir:

 1. Gelişim evresi. Bu aşama uzun bir süre ile karakterize edilir ve gelişimsel, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yapar.
 2. Ürün tanıtım aşaması. Bu aynı zamanda uzun bir aşamadır. Önemli maliyetlerle ve neredeyse hiç gelir getirmez.
 3. Büyümenin evresi. Ürünlere olan talebin artmasıyla belirlenir. Bu aşamada, yöneticiler için bazı güçlükler bulunmaktadır. Özellikle de, talep tahmini, önemli noktaların belirlenmesi ve materyal akışının tüketicilerin yoğunlaşacağı yerler ile ilgilidir. Bu bilginin yanlışlığı veya bu bilgilerin büyük masraflara neden olabilir.
 4. "Olgunluk" dönemi. Bu aşamada, üretim artışı, gelir düzeyi maksimum seviyeye ulaşıyor. Sahne sonunda, satış hacminde bir düşüş olabilir. Bu, rakiplerin faaliyetleri ve yenilik ürünlerinin piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyor. Bu aşamada, lojistik yönetiminin görevleri, ürünlerin satış ağı üzerinden dağıtımı ve satış kontrolünü içermektedir.
 5. Düşüş evresi. Bu aşamada satışlarda düşüş ve gelirde azalma öne çıkmaktadır. Bu durum, pazarın doyması, yenilik ürünlerinin ortaya çıkması, rakipler, bilimsel ve teknik temellerin geliştirilmesi ile belirlenir. Bu aşamada lojistik yönetim, depoların maliyetlerini ve stoklarını azaltarak satış noktalarını azaltmaya odaklanmaktadır.

devir

Aşağıdaki işlemlerden oluşur:

 1. Stokların düzenlenmesi ve oluşumu.
 2. Tüketici siparişlerinin işlenmesi, ihale.
 3. Teslimat, çıktı.
 4. Başvuruların toplanması ve belgelerin hazırlanması.
 5. İşlemlerin analizi, raporların oluşturulması.

ilaveten

Lojistik sisteminin işleyişi yalnızca veritabanları içinde kullanıldığında etkili olacaktır. Herhangi bir yönetim süreci, bilgilerin toplanması, işlenmesi, aktarılması, analizi ve karar verme işlevlerinin uygulanmasını içerir. Bilgi, mevcut belirsizlik derecesinin, bilgi eksikliğinin azaltılmasına katkıda bulunan çevresel koşullarla ilgili bir veri kümesi olarak adlandırılır. Bu bilgiler sözlü, yazılı veya başka yollardan çoğaltılmaktadır. Lojistik, çıktı, taşıma ve satışın tüm aşamalarının, ürünün ve bilginin, ilgili verinin dönüşüm ve hareketinin sürekli ve birleşik bir süreci olarak değerlendirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Gerçek bilgiler, işletmelerin şunları yapmasını sağlar:

 1. Operasyonel, taktiksel ve stratejik hedefleri ve hedefleri tanımlayın.
 2. Kurumdaki mevcut durumu, kendi bölümlerini, organizasyonda gerçekleştirilen süreçlerin durumunu kontrol etmek.
 3. Zamanında ve motive olmuş idari ve idari kararlar alın.
 4. Görevlerin ve hedeflerin uygulanması için birimlerin çalışmalarını koordine edin.

Sonuç

Bilgi ve materyal akışı, emtia cirolarının ayrılmaz unsurları olarak hareket eder. Verilerin kaynağı ve iletimi, bu bilgilerin nesne ve kaynağı ile karakterize edilir. Son, lojistik sisteminin bir parçası olan bir mesaj yaratan veya üreten bir bileşendir. Veri nesneleri, yönetim yapısının bağlantılarıdır: nakliye, çalışanlar, bölümler, binalar, emtia hisse senetleri vs. Mevcut bilginin yetkin bir analizi, materyal akışını yönlendirmenizi, doğru kullanıcıya göndermenizi sağlar. Yöneticinin çalışmasında, çeşitli dış ve iç faktörler dikkate alınmalıdır. Maddi bilgi akışlarının etkinliğini sağlamak için, günümüzde ileri bilimsel ve teknik araç ve başarılar kullanılmaktadır. Pazar koşulları, arz ve talep, rakiplerin faaliyetleri hakkında en güncel verilere sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda orta ve uzun vadeli potansiyel müşterilere yönelik tahminler yapmaya da izin verirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.