Gıda ve içecekAna yemek

Mahzende kışın havuç saklanması

havuç yararları uzun süre kanıtladı: Bu vitamin ve mineral bileşenlerinin bir kaynak, hem de bağırsak ve görme üzerinde olumlu etkisidir. Buna ek olarak, bu sebze, birçok yemeklerin hazırlanması için lezzetli kullanılır edilir. ve yaz aylarında ürün zor olmayacaktır almak düşebilir ama kışın onlara bayram için, hisse senetleri yapmak gerekir. İlk bakışta, en kolay yolu - mahzende havuç saklamaktır. Ama biz bitkisel tat ve faydaları kaybetti değil, temel ayrıntıları bilmek gerekir.

iyisi için depolama havuç uzun bir gebelik dönemi var sonlarında çeşitleri, seçmelidir.

Nasıl hasat?

Ne olursa olsun mahzende havuç depolama koşulları, sebze doğru toplanması büyük önem taşımaktadır. kökleri zarar görmüşse, raf ömrü önemli ölçüde çürüyen nedeniyle azaltır. gömüyorduk havuç eylül kadar erken olabilir, ama ilk dona kadar beklemek daha iyidir. Sonra sebze tatlı kalır ve çok daha uzun dayanacaktır.

Planlanan hasattan bir hafta önce için gerekli bol sulanan havuç olduğunu. Sonra sulu ve tatlı olacak. Beş gün sonra o yatak ve ekin tepelerini ot gereklidir, bu temel kökleri olan nemi, korumak için yardımcı olacaktır.

kökleri zarar vermemek amacıyla, künt hasat çatal kullanmak daha uygundur. Kazılmış havuç zemin ve biraz kuru temizlenmesi gerekir. Bitki birkaç santimetre bırakacak kadar, neredeyse tamamen kesti. onlar bitkileri rot diğer kök sebep olabilir çünkü Hasarlı sebze, muhafaza edilmemelidir. Onlar en iyi hasattan hemen sonra yiyecek kullanılmaktadır.

kiler hazırlanması

Raf ömrü mahzeni durumuna bağlıdır. ideal sıcaklık değerleri 1-3 derece arasında olmalıdır. sıcaklık ani değişiklikler çürüme işlemi neden olabilir.

Eğer mahzende hasat getirmek önce, oda dezenfekte ve havalandırılmalıdır. Yolları mahzende havuç farklı olabilir saklamak için, ama bir genel kural vardır: sebze birbirlerine temas etmemelidir, bunlar mümkün olduğunca izole edilmelidir.

"Karantina" dönemi

Kök bitkileri şımarık ortaya çıkarmak, sıcaklık okumaları iki haftadan az değil 13-15 derece, aralığında bir odada onları tutmak için gereklidir. Bu dönem karantina denir. Değil en kaliteli olacaktır havuç, işlenmiş ve gıda olarak kullanılmak üzere.

kum ile Kutuları

mahzende saklanması havuç kum kutuları yardımıyla yapılabilir. O altta dökülür ve sonra kökleri çok sayıda uygun. Daha sonra kum ile doldurmalıdır ve sebze sonraki satır yatıyordu. Bu gibi eylemler sürece kutunun tamamı dolmaz olarak devam edilmelidir. kalınlığının kumunun üst tabaka, yaklaşık 1-2 cm olmalıdır. Eğer gerekirse, nemlendirme mümkündür. nem seviyesini kontrol kolaydır: kum elinde sıkıştırılmış olmalıdır. Aynı zamanda ufalanmaz gerekir, ancak aşırı nem de gerekli değildir. kumda mahzende havuç saklanması - En yaygın yöntem.

kil "örtü"

Bu yöntem zaman alıcı, ancak uzun vadeli sağlar sebze depolama. kil ve sudan çözelti ekşi krema kıvamına sahip olmalıdır. Her havuç yayma ve "Vaka" tamamen kuru olduğu için beklemek gerekir. Bundan sonra, kökler açık kutular veya özel sepetler yerleştirilebilir. Onların bozulmaya başlarken sebze, korunmasız alanları yok olmasını sağlamak için önemlidir.

polietilen depolama

plastik torbalarda bodrum kışın havuç saklanması ikincisi kalınlığı yaklaşık 100-150 md olması gerektiği anlamına gelir. Her sebze yaklaşık 25 kg yer alacaktır. birkaç delik açmak için gerekli olan aşağıdaki polietilen içinde oluşan yoğuşmayı önlemek için. Havuç kumla karışık ama sıkı torba gerekli değildir sıkın uyarlar.

kiler rafları ile donatılmış ise, havuç bir tabaka koyabilirsiniz, ancak bu durumda hızla kurur. Bunu önlemek için, periyodik olarak değiştirilmesi gerekir su tankı, yüklemeniz gerekir.

talaş depolama

Düzgün kutu al eğer Hasat daha uzun depolanacaktır. Onların kapasitesi 20 kg geçmeyen olacaktır. De, kutular boşluklar olmadan ve bir kapak ile, kompakt ise. alt kısmında bir çam talaş dökmek gerekiyor. onlar nerede olacağını, bunu zemin ve duvarlara uzaklığı 15-20 cm olacak yüklemelisiniz, Stand ve kökleri koydu. Katmanlar sürece kutunun tamamı dolmaz olarak birbirini izler. Nedeniyle iğne yapraklı talaş uçucu yağların büyük miktarda içerir içinde, sebze çürümeye ve bozulma olmayacağı gerçeğine.

kağıttan yapılmış "Yatak,"

Eğer kağıt veya gazete kullanırsanız mahzende kışın havuç saklanması oldukça uzun olabilir. Ama bu yöntem oda çok nemli olmaması gerekir uygundur. kökleri aracılığıyla gittikten sonra onlar dokunmak ve eski gazeteleri veya diğer kağıt kaymaması böylece kutulara koymak gerekir.

Soğuk depolama

sebze az miktarda kolaylık buzdolabında doğrudan saklanabilir, bir mahzende kez her aday olmamaya. Havuç geçmesi ve hiçbir zarar ve daha sonra polietilen katlanmış kontrol etmek gerekir. Sebzeler düzenli derhal şımarık ya çürümüş ürünü çıkarmak için gözden geçirilmelidir.

keten torbalarda Depolama

Genellikle keten çantalar bu amaçla kullanılmaktadır. oda aksi mahsul uğrayabileceği, kemirgenler değilse, davaya uygun bir şekilde mahzende havuç saklanması. Kapasite torbalar yaklaşık 50 kg olmalıdır. havuç dökün sonra, dikey torbayı koymak gerekir ve her durumda kravat değil.

apartmanda Depolama

Orada hiçbir kiler veya o sebepten dolayı havuç, korursanız, balkonda ya da balkonda havuç saklayabilirsiniz olamaz. Doğal olarak, onlar camlı edilmelidir böylece sıfır sıcaklıklar vardı. havuç peremerznet, bu atılabilmektedir.

alternatif olarak uygun bir depolama. havuç eklenmesi plastik torba, karanlık bir odaya koymak gerekir. havuç "nefes." gerektiğini unutmayın

mahzende veya dairede havuç depolanması için kökleri yıkanır veya nemli bir süngerle sildi edilemez, uzun olduğunu, bu yüzden onlar çürümeye başlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.