Haber ve ToplumDoğa

Lepista Nuda: yenilebilir ve zehirli mantar?

Blewits - Bir mantar türü, cinsi ve aile Ryadovkovyh plakaya aittir. Bilim adamları aşkın 2,5 bin bulunmaktadır. Mantarların Bu tip. ryadovok çoğu yemiş, ama yiyemez olanlar var olabilir. örneğin blewits menekşe, pul pul dökülen, masif, kavak, sarı, gri, yenilebilir formu içerir tarafından blewits dev, blewits lilovonogaya ve Matsutake. Bu ailenin diğer (ve büyük) bir kısmı zehirlidir ve şartlı yenilebilir mantarların ile ilgilidir.

Blewits iğne yapraklı ve karışık ormanları arasında kumlu toprakta yetişir. Geç yaz ve orta sonbaharda meyve verir. Yenilebilir mantar onlar tuzlu, asitlenmiş kızartılır, hoş bir tat ve koku. Onlar genç iken, çünkü onların daha iyi için yiyecek toplayın olgun blewits acı bir tadı var. Birçok doktorlar hasta TB için bitkilerin yaşam bu tür bazı alttür antibiyotik üretiminde kullanılmaktadır önerilir. Ama onların lehine rağmen biz çocukları tedavi vermek gerekir.

Blewits etrafında veya üst üste büyüyen genellikle bulunabilir, bir renklendirme şapka arasında değişiklik gösterir ve bu kadar neden denir. renk ve koku işaretlerinden olan lezzetli yenilebilir mantar, - Lepista Nuda. mor tonları şapka da adlandırılan mor, siyanoz ve titmouse sayesinde. Genç mantar dışbükey şekilli şapka boyutu 7-15 sahip cm yarım daire olgun - alt kenarlara eğimli, neredeyse düz. Pulp mor-krem rengi mordan sahip, yoğun, kalın.

Bu incelik çok basittir bulun. Sezonda Lepista Nuda yoğun tiplerine bakmaksızın, tüm ekim ve ormanlar yaşadığı. Genellikle bu arsa üzerinde bulunabilir. mantar plaka Bu tür dayanıklı dona kadar yaz sonu hasat edilebilir.

Blewits (çizgi) açık gri renkli bir kapak konik dışbükey bir şekle sahiptir gri. Genç mantar yüzeyi düzgündür, ancak büyüme çatlaklar oluşabilir. Bacak, beyaz veya gri döküm sahip, yüzeyi gevreği kaplanabilir. Bu tür blewits hoş lezzet ve toz kokusu vardır. Deneyimsiz toplayıcı sıkça ince bir deri ve külden renk sınırdan daha fazla farklılık zehirli blewits gri fiber ile karıştırılır.

Blewits beyaz (beyaz triholoma) beyaz ve bazen krem. kap, kıkırdak bir görünümünde, aynı zamanda kavisli çapı 3-8 cm. olgunlaşma dalgalı, konveks hale gelir ve sarımsı lekeler secde zamanda. Ayak hoş olmayan bir özel bir koku ile, lifli, elastik, uzun hafif kavisli. Bu var , zehirli bir mantar benzediği yenilebilir blewits accrete. Mantar sezonu triholomu beyaz çok sık açıkça aynı yerlerde onunla büyüyebilir nodulating uzaktan yenilebilir mantar onu alarak yol boyunca bulunabilir.

(Blewits mor) Matsutake yenilebilir mantarların ile ilgilidir. Bu dökülen yaprakların altında ağaçlara yakın yerlerde yetişen aile Ryadovkovyh çok lezzetli bir türüdür. Bu mantarın sadece ağaçların belirli türdeki altında büyür olduğunu belirtmekte yarar var. çam ve köknar gövdelerinde - Yani, örneğin, Japonya'da, kırmızı çam dibinde bulundu ve Kuzey Amerika'da edilebilir. Haziran ayı sonunda erken Ekim ayları Matsutake meyve.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.