SağlıkTıp

Kural: - Lipaz Lipaz Kan ve ...

Lipaz - insan vücudu sentezleyen bir suda çözünür enzim. Bu çözünmeyen esterler hidrolizini katalize yanı sıra sağlamak için yardımcı olan , nötr yağlar , sindirilen çözündürüldü ve fraksiyone.

ana işlevi

birlikte safra ile lipaz enzimi Katı yağların ve yağ asitlerinin sindirimini uyarır. Bu yağda çözünen vitaminler, A, E, D, K işlenmesi yer alır ve ısı ve enerji dönüştürür edilir.

kan trigliserid (lipidler) içinde lipaz klivaj. Bu yağlı asit vücut dokularına doğrudan verilir yüzünden.

Hangi organlar lipaz üreten

İnsanlarda, lipaz enzimi üretilebilir:

 • pankreas;
 • karaciğer;
 • akciğer;
 • barsakta.

Ayrıca, enzim, bağlı özel bezlerine ağız boşluğunda bebeklerde üretilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar süt yağı üzerinde hareket dilli lipaz, sentezlenir.

Her organ bölen yağların bir kesinlikle belirlenen grup özel enzimi sunar.

İnsan vücudunda lipaz atanması

Böylece, her türlü lipaz ana görevi - bu onları ve parçalanması bölme, yağların işliyor. Ayrıca, bu madde aktif enerji alışverişi katılan, poli-doymamış yağlı asitler, bazı vitaminler emilimini arttırır.

En önemli bir enzim üreten pankreas. Pankreatik lipaz - lipidler eksiksiz ve tam sindirilir hangi bir enzim. Ayrıca pankreasın bir enzimdir kolipazy etkisi altında, bağlı olduğu sindirim sistemi girer safra asitlerine ve aktif bir forma dönüştürülür. Pankreatik lipaz, önemli bir rol oynar - iki bileşen halinde trigliseridleri (nötr yağlar) oluşuyor: gliserin ve daha yüksek yağ asitleri.

lipaz farklı türleri arasında farklar

Yukarıda belirtildiği gibi, lipaz farklı yağların bazı türleri ile etkileşime girer.

Karaciğer lipaz düşük yoğunluklu lipoproteinler ile çalışır. plazma lipit içeriğinin bir regülatör vazifesi görür.

Gastrik lipaz, aktif böler yağ tribütirin. Lingual anne sütü içerdiği yağların bozulması dahil.

Norm ve sapma

lipaz, kan içinde bulunan nasıl seviyesine göre, insan vücudunun durumunu yargılamak için mümkündür. artan ya da doktor mide-bağırsak sistemi ile ilgili hastalıkların tespit için izin azalan yönünde sapmalar. Bu nedenle, hastalık şikayetleri, doktorlar genel bir analizini reçete zaman. Lipaz - geçerli: norm veya reddi? Bazı genel kriter vardır.

 1. Yetişkinlerde, bağımsız olarak 17 yıl ulaşmıştır cinsiyet, kan 1 ml başına lipaz oranı 0 190 birim arasında olmalıdır.
 2. çocuklar ve ergenler için, bu rakam 0 130 ünite aralığında sığması gerekir normalde biraz daha düşük olduğunu ve.
 3. Araştırmamız halinde pankreatik lipaz seviyesi 1 ml kan başına enzimin 13-60 adet oranıdır. Bu rakamlara yukarıda şey vücutta bir arıza olduğunu gösterir.

Rakamlar normunu aşarsanız

lipaz artışı ise ister alarm çalması için? Tüm yolla Evet, bu gerçeği çok yakın dikkat etmek gerekir. Ve testler ve sınavın diğer yöntemlerin yardımıyla sadece bir doktor doğru tanı yapabilirsiniz. lipaz sonra - Vücut mustarip olduğu belirlemek için bir birçok metabolik süreçlerde yer enzim ve bu sadece bir uzman olabilir.

Lipaz, bu hastalıklarda artan:

 1. Pankreatit. Bu enzim, hastalığın akut formlar, en hem de kronik işleminin şiddetli alevlenmeler sırasında daha büyüktür.
 2. Safra kolik.
 3. pankreas yaralanması, genellikle bu enzim keskin bir artış eşlik etmektedir.
 4. Pankreas Tümörleri.
 5. Kronik patolojiler lipaz büyük hacimli üretimini kolaylaştırmak safra kesesi.
 6. pankreas kist varlığı.
 7. Pankreas kanalı taş ya da yara izi blokajı.
 8. Kolestazı.
 9. Akut barsak tıkanması.
 10. Peritonit.
 11. barsak enfarktüsü.
 12. Yazvya mide delikli.
 13. iç organların delinmesi.
 14. Kabakulak.

Eğer kanda lipaz düzeyleri hangi hastalıkların listesini görebileceğiniz gibi, çok büyük. henüz ekleyin ve şeker hastalığı, gut ve obezite gibi karaciğer sirozu veya ilaçların uzun süreli yanlış kullanımı eşlik vücutta metabolik süreçlerin sayısız ihlalleri ve liste iki kez artacaktır. değişim sürecinde aktif olarak katılır bir enzim, yani herhangi bir işlem de vücutta onun gelişmiş üretim tetikleyebilir - O lipaz olduğunu hatırlamakta yarar var.

Bu nedenle, sadece analiz için sağlık kitapları okuduktan sonra, kendi kendine teşhis asla. Yalnızca diğer çalışmaların aralığına göre bir uzman, hastalığın nedenini tespit edebilir ve sağ tedavi öneriler geliştirmektir.

önemli nüans

Bazen lipaz yoğun yaralanmalar sonrasında üretilen başlar. dönemecinde tübüler kemiklerin , kanda bu enzimin bir artış. Ve doktor da iyi bilinmektedir.

lipaz düzeyi pankreas çarptığı zaman tam olarak belirlemek için çok önemlidir. Kan şişirilmiş göstergeler amilaz (nişastayı parçalayan enzim) ise, büyük bir kesinlikle doktor pankreasın patolojiyi teşhis edebilir.

En kısa sürede hastanın vücuduna iltihabı rahatlatmak için, bu parametrelerin her ikisi normale döner. Ancak, amilaz çok daha hızlı iyileşiyor. Ama uzun süre lipaz normalden daha yüksek olabilir.

Böylece enzim miktarı hemen yükseltilir. pankreatit başlatılmışsa, bir lipaz göstergelerinin ilk günü olarak kabul norm devam etmektedir. bir zamanlar çok nadir yükselir. Genellikle hastalığın analizi sadece üçüncü gününde belirlenir.

inflamatuar sürecin başında sonra üç ila yedi gün arasında lipaz yüksek düzeyde gözlemledi. Sonra yavaş yavaş rakamlar düşüyor.

lipaz düzeyi 10 ve daha zamanlarında aşılırsa Özellikle dikkat ödenmesi gerekmektedir. Uzmanlar bu tür göstergeler son derece elverişsiz olduğu görüşündeler. Bu acil tedavi gerektirir.

Kanda lipazın bir miktarda bulunması

Vücutta ciddi arızaların lipaz kanıtların yüksek içeriği. Ama aynı zamanda içeriği bazı ciddi hastalıklar hakkında konuşuyor azalttı.

Bu enzimin düzeyinin düşük gözlenen:

 • Vücut gastrointestinal sistem içinde sadece bir tümörü varsa.
 • Eğer pankreas fonksiyon azalır.
 • Kistik fibroz (ya da başka şekilde , kistik fibroz). Uzun süreli tedavi gerektiren genetik hastalık nüks zor. Patolojik lezyonlar ekzokrin bezlerinin oluşumu nedeniyle ortaya çıkar.
 • Pankreas kaldırılır işlem sonrası.
 • diyet yağlı gıdaların mevcut büyük miktarda yetersiz beslenme, yüzünden.

Ayrıca, doktorlar lipaz seviyesi uzun süre azaltılırsa, bu pankreatit, kronik biçimde geçirilir gösterebilir belirtmişlerdir.

Eğer metabolizma, gastrointestinal sistem ile ilgili sorunlar varsa, kandaki lipaz düzeyi gereklidir izlemek için. Bu hastalığını tespit ve zamanında tedaviye başlamak için yeterli zaman tanır önemli bir ölçümdür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.