Haber ve ToplumÇevre

Küresel çevre sorunları ve bunların çözümleri

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında olarak, çevredeki doğa üzerinde insanlığın ekonomik etkisi neredeyse kendini iyileştirme gücüne kaybetti tür yıkıcı boyutlara ulaşmıştır.

Küresel sorunlar , çevre ve sürdürülebilir kalkınma - çevre üzerindeki zararlı insan etkisinin durdurulması problemi.

nedeniyle sınai faaliyete kirliliğinin etkileri sadece tehlikeli sanayi son derece yüksek konsantrasyonlarda olduğu bölgelerde gösterdiği belirtilmektedir Geçen yüzyılın ortalarında, ekoloji, belirli bir ülkenin bir iç meseledir oldu. Seksenlerde, çevre sorunları emisyon çelik yağış, rüzgar ile bir araya gelerek, komşu ülkelere ulaşmak için, bölgesel seviyesinin var.

Doksanlı yıllarda, arena gitti küresel çevre sorunları insanlığın. Onlar kendini iyileştirmeye yeteneği, ekolojik felaket bölgelerinin genişlemesi dünyanın ekosistemi, kaynaklar, kayıp yıkımına gibi olumsuz eğilimler kendini gösteriyor. Ama çağımızın en ciddi tehdit iklim değişikliği olur. sel, kuraklık, kasırga, ani donlarından ve thaws: yıllık ortalama sıcaklığın artması buna sıklığında artış ve aşırı hava olaylarının yoğunluğudur. Buna ek olarak, ısınma, geniş alanları sel, yükselen deniz seviyelerine yol kıtlığı şiddetlendirebilir tatlı su. Bütün bunlar insanlık ve ciddi hasar doğasını neden olur.

İklim değişikliği yani atmosferdeki sera gazlarının konsantrasyonundaki artış ile bağlantılı, "sera etkisi" artmıştır. böylece yakıt, ormanların yakılması ve atmosfere zararlı gazlar. Ancak, bütünün nedeni küresel çevre sorunları olmadığını başka bir görünüm ve güneş aktivite ve iklim döngülerinin asırlık ritimleri vardır.

kirliliğin etkileri

kirliliğinin başlıca etkileri hayvan ve insan sağlığı onarılamaz zarar, çok kirlenmiş alanların insan yerleşimine ve normal işlemler için uygun hale gerçeğinde yatmaktadır. Ana çağımızın çevre sorunları, ele alınmadığı takdirde, eninde sonunda biyosfer kendisini tamamen temizlemek ve çökmeye yeteneğini kaybedebilir gerçeği neden olabilir.

devlet politikası

Küresel çevre sorunlarının alevlenmesi çevre koruma konusunda birçok ülkede hükümet politikasında bir değişikliğe yol açmıştır. yetkililer çevresel önlemler konusunda daha fazla harcama, çevresel düzenlemeler kurmaya başladı.

Seksenlerde uluslararası toplum küresel çevre sorunları tek tek eyaletler içinde çözülemez kabul etmiştir. Bu geliştirdi , sürdürülebilir kalkınma kavramını ülkeler sadece mevcut değil, aynı zamanda gelecek nesillerin ihtiyaçları ile gelişmesini sağlamak için gereken Buna göre. nasıl sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve aynı zamanda çevre üzerindeki etkisini azaltmak: Sonuç olarak, bir çelişki vardır. 1997 yılında Kyoto Protokolü zararlı sera gazlarının emisyonlarının maksimum miktarlar belirtir şekilde kabul edilmiştir. Protokolün temel amacı -% 5.2 arasında salınım azaltma 1990 seviyeleri ile karşılaştınlabilir.

Bugün birçok gelişmiş ülke önemli ölçüde kirlilik seviyesini azaltmak ya da en azından bunu dengelemek mümkün olmuştur. Emisyonlarında azalma çok pahalı mal olacağını ve faydaları ancak uzun vadede belirgin olacağı unutulmamalıdır. Bununla birlikte, küresel çevre sorunları ele alınması gereken, ancak daha sonra çok geçti ki maliyetler, şimdi acı zorunda kalacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.