Haberler ve ToplumÇevre

Çağımızın ekolojik sorunları

İnsanoğlunun ve doğanın etkileşimi o kadar yakından önemlidir ki, her biri, en ufak olanı bile çevresini çevreleyen durumu etkiliyor. Ne yazık ki, son zamanlarda insanlar çevredeki ömürlerinin ölçülmesine müdahale konusunda daha aktif hale geldiler. Bu bakımdan insanlık, çağımızın çevresel sorunlarıyla yüzleşti. Acil bir çözüm talep ediyorlar. Ölçekleri o kadar büyük ki tek bir ülkeyi değil tüm dünyayı etkiliyor.

Ekoloji, doğadaki ilişkilerin bilimi ve bununla bağlantılı olarak ortaya çıkan çevresel değişikliklerdir. Çağımızın tüm çevre sorunları , karmaşıklığın derecesine bağlı olarak koşullu olarak bölünebilir. Bunlar yerel, küresel ve bölgesel sorunlar olabilir.

Yerel davalar, kanunlara uyulmaması (zararlı atıklar, emisyonlar, vb.) Nedeniyle ortaya çıkan bireysel anları içerir. Bunlar yerel düzeyde çözülen ve geniş bir eylem türüne sahip olmayan sorunlardır.

Daha geniş bölgeler, geniş alanları kapsayan bölgesel sorunlardır.

Küresel sorunlar , dünya düzeyinde çözümler gerektiriyor. Bunlar felakettir ve tüm gezegenin çevresel durumu ile ilgilidirler.

Modern çevre sorunları, bazı bitki veya hayvan türlerinin tükenmesinden tüm insan ırkının tehdidine kadar farklı ölçek ve karmaşıklığa sahip olabilir.

Temel sorun çevre kirliliği. Sonuç olarak, özellikleri değişir, bu da fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Bunun nedeni yapay veya doğal işlemlerdir.

Zamanımızın çevresel sorunları, insanların faaliyetlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Doğa ile temas halindeyken, insanlar durum üzerinde bir etkisi vardır ve maalesef daha sıklıkla daha da kötüsü. Endüstrinin gelişmesi ve nüfus artışı, büyük bir çevre kirliliğine yol açmaktadır. Bu nedenle, bu sorunun derhal çözülmesi gerekir.

İnsan ile doğanın etkileşiminde bir diğer faktör de sera etkisi. Katastrofik ısınma ve gezegenin ozon tabakasının indirgenmesi tüm insanlara yönelik bir tehdittir. Bu aynı zamanda insanların aktif çalışması ve endüstrinin gelişimi ile de ilişkilidir.

Son zamanlarda insanlar yeni ağaç dikmekle kalmayıp orman plantasyonlarını kesmeyi de hızla üstleniyorlar. Araziler tarıma elverişli arazilerde yetiştirilmekte ve tarlalara verilmektedir. Bu, ekolojik denge ihlallerine yol açar ve zamanımızın çevresel sorunlarına neden olur.

Çevrenin kirlenmesi büyük ölüde enkaz ve atıklardan kaynaklanmaktadır. Temel olarak, bunların kullanımı yakma ve yakma kaynaklıdır. Ancak bu yöntemler, ekolojik arka planın tamamı için uygun değildir ve daha büyük toprak gerektirir. Sadece doğayı dikkatli bir şekilde muamele etmeye izin vermeyen, aynı zamanda belirli ekonomik yararlar da sağlayacak olan atık işlemenin organize edilmesi gereklidir.

Modern dünyanın çevresel problemleri acil çözümler gerektirir. Her geçen yıl durum daha karmaşık hale gelmekte ve geri döndürülemez hale gelebilmektedir. Bu nedenle, tüm dünya topluluğu bu soruların çözümünü ele almalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.