Ev ve AileEvcil

Köpeklerde Hipotiroidi: belirtileri, tedavisi, hastalığın nedenleri

tıbbın en genç ve en hızlı gelişen dallarından biri endokrinoloji olduğunu. Ancak, çoğu veteriner teşhis endokrin bozukluklar emekleme aşamasında bugün. Yine de, hayvanlar hasta ve uzmanların görev - Doğru teşhis ve gerekirse, endokrin sistemin bozuklukları düzeltmek için.

Bu hastalıkların en yaygın olanlarından biri köpeklerde hipotiroidizm olarak kabul edilir. hayvanlar, nedenleri, belirtileri ve bu hastalığın tedavisinin Fotoğraflar, biz bu makalede size sunacak. Ayrıca tanı yöntemleri ele alacak.

köpeklerde Hipotiroidi: Hastalık açıklaması

Bu hastalık çok farklı işlevlere sahiptir tiroid bezi, aktivitesindeki bozukluklar eşlik eder. Hipotiroidizm - sentezlenen tiroid hormonlarının sayısında bir azalma ile karakterize edilen bir patoloji.

hastalık tipleri

Birincil ve ikincil - Uzmanlar bu hastalığın iki tipi vardır. Edinilmiş (birincil) hipotiroidizm - Hashimoto hastalığı veya vücudu tahrip diğer işlemleri denir tiroid bezi, bir enflamasyon. Bazen köpeklerde hipotiroidizm hayvan enfeksiyonları, tiroid tümörlerinin diyette iyot eksikliği kışkırtır. Her durumda, hastalıklı bir organ hormonların yeterli miktarda üretemez.

İkincil hipotiroidizm hayvan yetiştirme organizma üzerinde yıkıcı bir etkisi yaşta ortaya çıkabilir köpekler belirtileri. Tiroid hormonları merkezi sinir sistemi ve kemik gelişimi için, onların eksikliği cücelik hayvanları neden olabilir esastır. Köpeklerde ikincil hipotiroidizm tümörlerin oluşumuna konjenital tiroid fonksiyon bozukluğu ya da yatkınlığın kendini gösterir. Sonuç olarak, süreç hormonu bozulur.

İkincil hipotiroidizm bazen glukokortikoid veya dengesiz diyet ile uygunsuz tedavi sonrası gelişir.

Hastalığın evresi

Köpekler belirtilerin hipotiroidizm gelişmede de farklıdır. hastalığın erken bir aşamasında, tiroid bezinde tirozin miktarının, diğer hormonların üretimine neden azalır. Böylece, vücudun hormonal dengesi düzeltilir. Çok nadir durumlarda, vücut kendi başlarına kurtarabilirsiniz ancak daha sık hastalık ileri evre ulaşır.

Bu durumda, tirozin seviyesi, gerekli olan ve çok keskin bir azalma ve hizalama dengesi mümkün değildir. tiroid bezi hayvanın genel durumunun önemli bozulmasına yol ciddi yaralanmalara alır.

endokrin anormallikleri çoğunda olduğu gibi, köpekler belirtilerin hipotiroidizm farklı olabilir. Çoğu zaman hastalığın gelişimine kilolu, obezite gösterir. Buna ek olarak, hastalık çoğu zaman ceket ve cilt sorunlarının bir kayıp teşhis edilir.

ortaya hipotiroidizm köpekler gibi? Tanı tek hayvan kan tam bir soruşturma sonra iyi bir veteriner kliniğinde mümkündür. Analiz sonuçları aynı yaş ve cins hayvanların özelliğidir norm ile karşılaştırılması sağlayacaktır.

Hastalığın nedenleri

Tiroid bezi - boğaz bulunan küçük ölçekli bezi. Onun faaliyeti beynin hipofiz bezi tarafından düzenlenir. normal etkinlikleri için özel uyarıcı hormon gerekir. Hipofiz bezi bir hormon sentezler ve kendi sabit üretmek için tiroid bezi neden olur. onun durumundan prostatın etkinliğine bağlıdır.

Ancak köpeklerde hipotiroidizm sıklıkla hayvanlarda normal durumdayken hipofiz bezini gelişir. Neden böyle oluyor? Vakaların yaklaşık% 95 "arka plan", onlar çünkü tiroid bezi içinde yıkıcı değişikliklerin süreçlerine eşlik eden hastalıkların gelişir. Ne yazık ki, bu süreçlerin doğasını öğrenmek için her zaman mümkün değil.

Veterinerler hayvanın vücut başlar ettiği bu otoimmün hastalık için suçlama, kendini yok etmek olduğuna inanıyoruz. Hipotiroidi, nedeni, tiroid bezinin atrofi oldukça sık bir sonuç farklı olabilir. Bu obezite ve onkoloji son aşamalarında özellikle belirgindir.

Başka ne hipotiroidi? sebebi varlığı ve parazitik enfeksiyon hastalıklarında gizlenmiş olabilecek. Benzer bir sonuç, kontrolsüz hormon ilaçları neden olabilir. Zaman zaman konjenital hipotiroidi vakalarını tespit. Veterinerler ciddi solucan istilası köpeklerde hipotiroidi söylüyorlar. nedenleri açıktır - hayvanın vücut tiroid bezini etkileyen toksinlerin büyük bir miktarda atılır.

hipotiroidizm bir yatkınlığı olan Irkları

köpeklerde Hipotiroidi, semptomlar (bu makalede görebilirsiniz fotoğraf), klinik semptomlar farklı cinsiyet, yaş ve cins hayvanlarda teşhis edilebilir. gözlem yıllar boyunca rağmen bu hastalığın belirtileri genellikle on yaşın altındaki hayvanlarda tespit edildiği tespit ettik. Vakaların% 70'inde onlar büyük ve çok büyük cins köpekler ortaya çıkabilir, ve küçük hayvanlar daha az sıklıkla hasta olsun.

Aşağıdaki ırkların muzdarip olma olasılığının daha yüksek, dünya istatistik gösteri etrafında Birikmiş uzmanlar:

 • Doberman pinscher;
 • Golden Retriever;
 • schnauzer;
 • İrlanda av köpeği;
 • Cocker;
 • ücreti;
 • Airedales.

Alman Çoban birçok genetik hastalıklar (yanı hipotiroidizm) eğilimlidir. Bu hastalık oldukça sık olduğu gelen cinsiyete dayalı normal şartlar ise, orospular yumurtalıkları alınmış zarar vermez. Ama böyle bir operasyon bu durum hipotiroidi bunun için daha fazla tercih edilir ancak içinde, göğüs kanserini önlemek için gereklidir: bu hastalıktan ölüm kanser on kat daha düşüktür.

semptomataloji

Tiroid hormonları, hayvan organizmanın normal metabolik fonksiyonu için gereklidir. Onların eksikliği hemen hemen tüm organ ve sistemleri etkiler. Bu bağlamda, çeşitli köpeklerde hipotiroidi ortaya edilebilir. semptomlar ve hastalığın tedavisi klinik çalışmalara dayanan bir veteriner tarafından belirlenir. Ancak, iyi vakaların% 90'ında meydana gelebilecek çeşitli izlerin bulunmadığı durumlarda tiroid bezinin ihlali.

Bazı belirtiler ayrı olarak başka bir hastalık varlığına işaret olarak hastalığın klinik resim sadece, bütünsel görüntülenebilir. Köpek sahipleri aşağıdaki belirtiler, bir veteriner kliniğinde meydana başvurmalısınız hayvan ise:

 1. davranışında farklılıklar (ya da tersine, aşırı saldırganlık veya, korku).
 2. Engelli konsantrasyon (ilgisizlik, yüzen bir görünüm).
 3. Sinir karakter sorunları (yorgunluk, aşırı kilo, hoşgörüsüzlük ısı ve soğuk, keskin ruh hali için).
 4. deri ve ceket Önemli bozulma (kepek, kuruluk, yamalı saç dökülmesi, anormal pigmentasyon, aktinik deri).
 5. oynatma döl (ısıtır arasındaki küçük veya çok büyük bir mola, kötü libido, zayıf ya da ölü yavru, sahte gebelik) ile ilgili sorunlar.
 6. kalp ve kan damarları bozuklukları, hem de hematopoietik sistemi (bradikardi, fibrilasyon, trombosit sayısı ve beyaz kan hücresi sayımı azaltarak azalmış hemoglobin, kanama).
 7. Gastrointestinal (ishal, kusma, kabızlık) değişiklikler.
 8. gözlerin (konjonktivit, kuru göz, kornea yağ, göz enfeksiyonları) ile ilgili sorunlar.

Diğer ciddi belirtiler - Sorunun bir dokunuş ile totter yürüyüş, felç, sarkık göz kapakları,. yavaş yavaş geliştirmek beri Genellikle, belirtiler, sadece geç bir aşamada ortaya çıkar. Genel olarak klinik belirtiler, birkaç hafta boyunca görünmeyebilir veya çok zayıf olmak, "silik" ve sahipleri sadece onlara dikkat kalmamasıdır sıklığı.

Orada bir başka önemli yönüdür - tiroid bezinin bir patolojidir. Köpek güçlü ilaçlar tarafından tedavi yoğun kurs geçtikten sonra Genellikle, vücut zayıflatabilir. hayvan sağlığı kartı incelenmesi yapan fizikçi aksi tanı yanlış olabilir, bunu göz önüne almalıdır. böbrek, karaciğer, diyabet ve diğer hastalıkların hastalıkları patolojik tiroid sendromu yol açar.

hastalık teşhisi

köpeklerde Hipotiroidi yapılan testlerin sonuçlarına dayanarak teşhis edilir. Onların seçim hayvanın sahipleri, modern ekipman ve klinikte gerekli reaktiflerin kullanılabilirlik mali kapasitesine bağlıdır. Hastalığın belirtileri oldukça belirsiz olduğundan, profesyonel klinik tanı olmadan yapamaz.

En yaygın analiz tiroksin (T4) kontrol olarak kabul edilir. Bu malzeme sadece tiroid bezi tarafından sentezlenebilir. Bu nedenle, içeriği kanda düşük olduğunda ciddi hastalığın varlığını varsayabiliriz. Ancak, kanda tiroksin azalma provoke birkaç nedeni vardır unutmayın, yüzden diğer tanı yöntemleri dikkate alınması gerekmektedir.

Tiroksin iki formda kan akımında mevcut olabilir. Bağlanmış bir şekilde proteinlerine bağlandığı ve hücre içine nüfuz etmez. Serbest T4 hücre yapısına nüfuz edebilir ve küçük miktarlarda içinde genel olarak mevcut olan proteinler ile ilişkili değildir. teşhis sırasında aracın hacim fraksiyonu dikkate alınır.

Bir köpek T4 düzeyi düşüktür varsa, özel tıbbi hazırlıkların eyleme dayalı, tiroksin için test edilebilir. Bu durumda, söz konusu sentetik hipofiz hormon, az miktarda intravenöz yolla uygulanır. Altı saat işlemden sonra, köpekler kan ve T4 düzeyleri kontrol edildi. Hayvan hipotiroidizm onaylanırsa, kanında hormon seviyeleri normal kontrollere yakın olacaktır. Bu maddenin sağlıklı köpeğin seviyesi önemli ölçüde normalin üst sınırı aştı.

Değerli bilgiler klinik muayene sırasında yapılan rutin incelemeler, verebilir. Bunu yapmak için, aşağıdaki yürütmek gerekir:

 • trigliseritler ve kolesterol ve toplam klinik belirli bir düzeyde kan kimyası;
 • idrar analizi (ortak);
 • ekokardiyografi;
 • elektrokardiyogram.

hematolojik çalışmalar

veterinerler tarafından toplanan verilere dayanarak, hipotiroidizm ile köpeklerin yaklaşık yüzde otuz olmayan rejeneratif anemi gelişir. Buna ek olarak, veri köpeklerde hipotiroidizm sıklıkla anormal hemostaz neden olabilir ya da kanamayı provoke söyledi.

hayvan hasta serum trigliserit konsantrasyonu ve kolesterol önemli ölçüde artmıştır. Hiperlipidemi - hipotiroidizm oldukça yaygın bir komplikasyon. Hipertrigliseridemi daha nadirdir. Bazen, serum zayıftan ılımlı, karaciğer enzimleri ve azotemi arttığını bulduk.

tedavi

Her yıl, köpekler uzmanları hipotiroidizm çalışma yöntem ve bu hastalığı tedavi etmenin yollarını etkileyen yeni bilgiler ortaya çıkarmak için yönetir. Günümüzde tedavi hastalığı ve semptomatik tedavi nedenlerinin ortadan kaldırılması için bir girişim içeren bir devre tasarlanmıştır.

Doktor erken dönemlerinde tiroid bezinin (Hashimoto hastalığı) iltihabı teşhis edebildi ise, köpeklerde hipotiroidi önlemek için çıkarmak için çok önemlidir. tiroksin ( "Levotiroksin sağaltımı") - Tedavi sentetik tiroid hormonu doz verilmesini içerir. Günlük tatbik edilmelidir. Kombine terapi, ilacın dozunu ayarlamak için sık sık kan testleri gerektirir.

Bugün, küresel ilaç firması kayıtlı isimleri tek farklılık bu maddenin birçok çeşidi, üretmektedir. İlacın dozu hastalığı ve tedaviye hayvanın tepkisi aşamasına bağlıdır. Başlangıçta, standart, bir gün sonra bir kan testi yapmak doz hormon seviyesini kontrol, o zaman tedavi sonucu uyarınca ayarlanır. Doktor özellikle sert cisim hastalığı yanıt vermek ve destekleyici ve semptomatik tedavi atar hangi sistem belirleyecektir.

Hasta izleme ve ayrıca tahmini

Tedavinin başlamasından sonra iki hafta kan plazmasında T4 konsantrasyonu kontrol edilir. Tipik olarak, en yüksek konsantrasyonları, sindirimden sonraki altı ila sekiz saat içinde kaydedilir. Bu dönemde, tiroksin konsantrasyonu normale yakın olmalıdır.

Serum T4 içeriğinde ilaç uygulamasının başlamasından önce normalin alt sınırında olmalıdır. önce ve ilaç uygulamasından sonra sığ T4 konsantrasyonu fazla düşük doz gösterir. Bu bağırsakta ilaç, ilacın yanlış alım programına veya idarenin emilim bozukluğu neden olabilir.

Tersine, tiroid hastalığının belirtilerini yok ya olmaz aşırı doz belirtileri ilaç delillerin dozunu ayarlamak için ihtiyaç sağlar. Pozitif uygun bir yerine koyma tedavisi, birincil hipotiroidi olan yetişkin hayvanlar için prognoz.

uzun süreli kullanımdan sonra tiroit hormonlarının tanıtımı durdurulan ise, tiroid hormonları ve hipofiz bezi arasındaki bağlantıyı tekrar birkaç hafta, bazen aylar sürebilir. Böyle kurtarma genellikle hayvanın sağlığı için her türlü sonuçtan olmadan gerçekleşir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.