Haber ve ToplumKültür

Etnomerkezcilik - bu nedir?

Etnomerkezcilik - Belirli ulus, ırk, sosyal sınıf veya grup hakim ve tüm diğerleri önemli ölçüde üstün olarak algılanan bu temel kavramdır. Bu, bir dereceye kadar kendi kendine yeterli ve diğerlerinden bağımsız için En topluluklar, tipik bir örneğidir.

pozisyon Bu tür tüm anlaşılmaz ve onlara yabancı ilişkin halkın kesinlikle doğal tutumudur. Bu durumda, etnosentrizmi - olduğu öz olarak tanımlayan bir ırk veya grup, kendi kültürel özelliklerini korur ve diğerleri arasında, yerini belirler yardımıyla.

Bu fenomenin değerlendirilmesi ile ilgili olarak, herhangi bir diğer sosyal fenomen gibi, mutlaka kapsamlı bir yaklaşım gerektirir, sadece pozitif veya tek olumsuz tarafı olmayabilir.

Bir bakış itibaren, etnosentrizmi - genellikle çatışma-gruplar arası etkileşim örgüt önünde bir engel olarak hareket etmesidir. Diğer taraftan - etnosentrizm koruduğunu hem etnik kimliğini benzersiz grupların ve bütünlüğü ve korunması. Yani, belirli koşullarda, bu olay çok farklı şekillerde tarif edilebilir. Örneğin, belirli bir toplumun veya ulusun geleneklerini mastering sürecinin mantıklı bir sonucu olarak kültürel etnosentrizmi kesinlikle pozitiftir. Ve biz sadece kesinlikle herkese doğasında olan satın kendi filtreler aracılığıyla dünyanın değerlendirilmesi söz ediyoruz.

Ayrı ayrı, bu fazlalaştı sosyo-psikolojik bir olay böyle bir milli birlik ve vatanseverlik duygusu, hem de olumsuz olarak olumlu sosyal sonuçları gibi bir toplumda neden olabilir.

Negatif özellikleri içeren etno, Temel örnekleri - milliyetçilik vardır şovenizm ve ayrımcılık. Buna göre önermeler kümesi olarak tanımlanan ırkçılık olgusunun, en uç sürümlerinden biri, belli bir ırk zihinsel ve ahlaki ve kültürel açıdan tüm diğerlerinden üstün olduğunu ve onun taşıyıcısı içinde superkachestva doğasında arkaya yalnızca tarafından aktarılır. Bu örnekte, etnosentrizmi - ideolojik temeli ve güç ve farklı milletler arasındaki nüfuz mücadelesinde bir uyarıcıdır budur. Onların görüşüne göre, bu, genetik ahlaki ve kültürel bozulma "üstün" ırk yol açabilir, çünkü ırkçılığın Destekleyenler, miscegenation karşı çıkıyorlar.

Sonuç olarak, değişen derecelerde etnosantrik, tüm insanlar, bunun farkında olan herkesin vardır, diğer insanlara göre esneklik ve anlayış geliştirmek için öğrenmek gerektiğini belirtmek gerekir. Bu pozitif bir algı, kültürler arası yetkinlik ve ırklar ve kültürler ile angajman kurma yeteneğini geliştirerek elde edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.