FormasyonÖykü

Kazan'da Derzhavin Anıtı: Kuruluş zor bir geçmişi

"Anıtı" - G. R. Derzhavin yazdığı en ünlü edebi eserlerden biri. 1795 yılında oluşturulan bu şiirde, şair edebi zafer sorununu dokunur. Ona göre, sanatın amacı güzellik, eğitim, kötü bir davranış ortadan kaldırılması aşkını yetiştirmektir. Böylece, şair için en iyi anıt onun eseridir. Ama Gavriil Romanovich sevgisi kendi vatandaşlarının, Kazan sakinleri, çok büyük oldu. Çünkü hemen ölümünden sonra, 1816 yılında, bu büyük şairin adını ölümsüzleştirmek karar verildi.

bir anıt Derzhavin dik kararı yazarın ölümünün yılında Kazan'da edebiyatının toplum severler üyelerini kabul edildi. Ama bu sıradan bir Rus bürokrasisi olduğunu kanıtladı. Anıtın ilk proje sadece 14 yıl sonra geliştirildi ve o İmparatorluk Sanat Akademisi tarafından reddedildi. maddi yönü yapımına engel değildir. Aksine, Nicholas sonra anıtın yapımı için fon açıkladı, nakit akışı nehir dökülür. Nitekim, birçok müzakereciler imparator çağrısına yanıt vermek zorunda hissetti.

Para Komisyonu "bıçakladı" ve proje anıt Derzhavin geliştirmek gerektiğini düşünen, daha önce kabul edilen pek çok tahsil edilmiştir. Yeni yarışma ilan edilmiş ve İmparatorun sevdiği seçeneği seçti: işbirliği Galberga ve Ton. anıt hükümdar için yer de kendini tanımlanan - üniversite avlu. Nasıl daha sonra her zamanki kez cömertçe işlerin sonuna kadar fon çürümek tahsis ve 1847 yılında yerine heykeli taşımak için, yine insanlara hitap etmek zorunda kaldı.

Ama Kazan Derzhavin Anıtı çok memnun sakinleri, bu taşındı 24 yıl sonra o Tiyatro Meydanı'nda (para için yine gönüllü abonelik toplanan). yazarın bronz heykel antik deha şeklinde gösteriliyordu. Onun başı açık olan toga ve sandaletler, böylece lir ve stil tutun. Hiçbir az ilginç ve dekoratif ayrıntıları Anıtın üç tarafı kabartmalarla tasvir. şair, Gündüz ve Gece alegorik figürler yanı sıra cehaleti üstesinden Aydınlanma, duyduğumuz bu ilham perisi.

Devrimden sonra yeni hükümet karar verdi Gabriel Derzhavin, Kazan'da merkezi bir yer işgal eden bir anıt, otokrasiye mahkeme şair ve şarkıcı oldu. 1930 yılında bir bronz heykel erittirdiği gönderildi kırmızı mermer kaide bilinmeyen bir yöne kayboldu ve bir kez görkemli heykeller yer Emelyana Pugacheva şüpheli sanatsal değerin bir alçı büstünü koydu.

Ama 2003 yılında, Derzhavin 260 inci yıldönümü, Kazan onun şanlı taşralı döndü. Doğru, daha önce bir anıt vardır yerde, şimdi Opera House binasında yer almaktadır. Bu nedenle, Lyadsky bahçede heykel dikme karar verildi. Orada eski Ton ve Galberga özgün çalışmalarının bir parçası değildi, bu yüzden heykeltıraşların önce Mahmud Gasimov Rozaliey Nurgaleevoy görev zamanımızın kalan birkaç fotoğraf anıtı restore edilmesiydi. görev ile onlar mükemmel ele. Bununla birlikte, mevcut anıt Derzhavin nedeniyle artık merdiven ve yüksek mermer kaide ayak olduğu gerçeğine önceki daha düşük görünüyor. Tomsk, hem de St. Petersburg evinin avlusunda yazarın küçük büstünü: Bu arada, Rusya'da, hafızayı Derzhavina sürdürmek diğer anıtlar vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.