FormasyonDiller

Kaç karakter Çinli dilinde? sayı, duruma bağlı olarak değişir

Çin dünyanın en eski yazılı dillerinden biridir. Onun geçmişi en az 3 bin gider. Yıl. Üzerinde yazıt bağa kez bulunmuştur Shang Hanedanı (1766-1123 MÖ. E.).

Çince yazma tarihçesi

Çin dilbilgisi Sümer veya Mısır daha genç olduğunu, ancak Çin'de yazının icadı Ortadoğu'da herhangi bir şekilde uyarılan komut olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Çince karakterler ilk örnekleri kemikler ve kabuklar üzerine metinler fal edilmektedir. Onlar bir kahin soru-cevap oluşur. Bu erken yazı gelişiminin ilk günlerinde, bu piktogramlar dayandığını göstermektedir. Örneğin, kelime "inek" hayvanın başını tasvir ve "git" - ayak resmini.

Ancak zaman içinde, Çin yazma anda zaten pek çok değişiklik geçirmiş ve gelmiştir Han Hanedanı (206 BC -.... 220 AD), kendi anlatım zenginliği çoğunu kaybetmiştir. Modern karakterler N III ve IV yüzyıllar boyunca oluşturulmuştur. e. Şaşırtıcı bir şekilde, ama bundan sonra neredeyse değişmedi. standart formlara ek olarak, birkaç el yazmaları da vardır. En yaygın tsaoshu ve Xingsheng. İlk tür özel eğitim insanlar için okumak çok zordur. Xingsheng yüksek hız ve tsaoshu standart komut arasındaki uzlaşma türüdür. Bu form yaygın Modern Çin'de kullanılır.

Kaç karakter Çinli dilinde?

Her morfem sözlüğü temsil etmek, Çinli tek ayırt edici karakterini kullanın. karakterlerin büyük çoğunluğu anlama sahip konuşulan seslerin sürümlerini yazılır. nedeniyle karakterlerle birlikte devrimler ve siyasi çatışmaları, ilkeleri, zamanla değişmektedir yazma sistemi büyük ölçüde aynı kalır rağmen.

Yani kaç karakter Çinli dilinde? sayıları on binlerle tahmin edilse de çoğu tarihsel metinleri aynı kelimenin yazımlar belirsiz veya sadece bulundu, (örneğin, sözlük "Zhonghua tszyhay" den fazla 85 bin. Logogramlar içerir). Büyük Sözlük genellikle 40 bin. İşaretleri içerir ve 2-3 bin bilmek yeterlidir gazete okumak. Sembolleri.

Böylece onlar inandığı bağlı Çin dilinde kaç karakter sorusunun cevabı. Çin'de kullanılan yöntemi kullanırsanız, sayıları potansiyel olarak sonsuz yanı sıra olası yazımlar bzgranichno, alternatiflerin ve yazım hatalarının sayısıdır.

Birçok Çinli lehçeleri vardır gerçeğine rağmen, yazı dili iletişimin yaygın bir şeklidir. İnsanların diğer illerin sakinlerine bunu anlamıyorum bile, bir kalem ve kağıt ile "konuşmak" edebiliyoruz. Çinli yazma üç çeşit ayrılabilir: Basitleştirilmiş, Geleneksel ve Fonetik. Ayrıca, transkripsiyon Çinli Latin harfleri temsil eden "Pinin" adında bir form da vardır.

Çin Alfabesi

Çin yazı sistemi ses birimleri veya sesbirimlerinin iletimi için simgelerden oluşan herhangi bir alfabeye sahiptir. Bunun yerine, anlam ya da morfemlerin (yani. E. kelime) birimleri belirti ve logolar, bir dizi oluşur. başka bir dilde olduğu gibi, Çin kelimelerin binlercesi var. Bu nedenle, bu yazı sistemi kendi benzersiz morfem her birini temsil etmek semboller binlerce gerektirir.

12 temel grafik elemanlarının oluşturduğu Çinli dilinin "alfabe" kullanılarak farklı karakterler yazarken. Çince karakterler arasındaki boşluklar bazı temel noktalama işaretleri ile takviye edilmiş XIX yüzyıl yazma sisteminin sona ermesinden bu yana, öngörülmediği halde diğerleri 84 birleştirecek kadar olabilir Bazı karakterler, sadece bir veya iki satır içerir. Örneğin, içi boş çevreler virgül, ünlem ve gibi cümlelerin sonunu işaretlemek soru işaretleri.

Çinli kelimeler, karakterler başlangıçta insanlara, hayvanlara veya nesneleri tasvir, ancak yüzyıllar boyunca giderek stilize olmuş ve artık temsil ettikleriyle andırmaktadır. Onlar 56 bin civarında mevcut olmasına rağmen, bunların büyük çoğunluğu tipik okuyucuya bilinmemektedir -. O okuma yazma için bunlardan sadece 3,000 bilmek gereklidir. Belki de bu rakamın sadece soruyu kaç Çince karakterler cevap inandırıcı.

basitleştirilmiş logogramlar

1956 yılında karakterlerin binlerce eğitim sorunu Çince karakter yazma basitleştirildi gerçeğine yol açtı. Sonuç olarak, yaklaşık 2.000 logogramlar okumak ve yazmak daha kolay hale gelir. Onlar da yurtdışında Mandarin Çince sınıflarında öğretilir. Bu semboller daha az, yani basit olarak geleneksel daha grafik elemanlardır.

Basitleştirilmiş karakterler yüzlerce yıldır var olmuştur, ama resmen nüfusun okur-yazarlığının artırılması, sadece 1950 yılında ÇHC kurulmasından sonra komut alındı. Basitleştirilmiş logogramlar "Halkın Günlüğü", onlar altyazılar ve video haberleri kullanılan popüler günlük gazete kullanır. Ancak, iyi yazılmış olan insanlar geleneksel versiyonunu bilmiyor olabilir.

Bu sistem (Hong Kong hariç) Çin ve Singapur'da standarttır ve Geleneksel Çin Hong Kong, Tayvan, Makao, Malezya, Kore, Japonya ve diğer ülkeler için standart olmaya devam ediyor.

fonetik yazı

Konuşma Kanton fonetik sembollerin kendi sistemi yarattı. Bu semboller çizgi roman veya gazete ve dergi eğlence bölümlerinde, örneğin, geleneksel Çince karakterler ek olarak kullanılmaktadır. Genellikle bu karakterler sözlükte bulunamaz. Gayri logogramlar Kantonca iletilmesi için kullanılır.

Pinyin

yapmak için bir çaba Batı Çin'e daha anlaşılır Çince dil "pinyin" sistemi geliştirdi. kelimeleri aktarmak için kullandığı Latince alfabe. 1977 yılında Çinli yetkililer pinyin sistemi kullanılarak Çin'de coğrafi konumların isimleri için Birleşmiş Milletler'e resmi bir talepte bulunduk. Pinyin Latin alfabesi ile daha tanıdık ve Çince konuşmayı öğreniyor olanlar tarafından kullanılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.