ÇirkinlikAraçlar ve ekipmanları

Isıtma için Güneş kolektörü: uzmanlarını gözden

İnsanlar sürekli güneş enerjisinin etkin kullanımı konusunda düşünülmektedir. Bu nedenle, Avrupa üzerinde son on yıldır biz bulundun, aktif olarak başladı etmek kullanımı güneş, hangi tanır ısı oda dan güneş ışığı. İlk bakışta, bu fikir akla yatkın olmayabilir, ama öyle değil. Bugün güneş ısıtma için kollektör tamamen evinizi ısıtmak için yapabiliyor. Rağmen Gerçek şu ki bu ekipman is çok pahalı, bu is giderek kullanılan yılında özel sektör.

genel bakış

Yukarıda belirtildiği gibi, güneş sistemi bugün sadece popülerlik kazanıyor. Bu tür ekipman tüketicilerin güvensizlik öncelikle kaynaklanmaktadır. Prensip olarak, bu anlaşılabilir ama bu konu daha ayrıntılı olarak bakarsak, hepsi bu gerçek olduğu açıktır ve oldukça etkili bir. Başka sınırlayıcı faktör - yüksek maliyet kurulumu ve ekipmanları. Aslında, ısıtma için bir güneş kolektörü çok pahalıya mal olur, ama çok kısa bir sürede kendini öder. Bu teknik anlamsız kullanmak Muhtemelen, güçlü güneş ışığı nadir olduğu yerlerde olduğunu düşünüyoruz. Ama bu doğru değildir. yetenek ve güç plakaları Emici genellikle hatta bulutlu ve yağmurlu günlerde ev ısıtmak için yeterlidir. Ama, tabii, güneşli yerlerde çalışma verimi çok yüksektir.

Aparatı ev toplayıcı

Soğutucu hava, su, antifriz ve yüksek bir ısı transferi katsayısı ile herhangi bir sıvının hareket gibi. Isıtma ortamı toplayıcı ile sirküle edilebilir ve özel bir tankın içinde depolanan enerji aktarır sonra. Oradan kullanıcı sıcak su alır. En basit düzenlemede, su nedeniyle depolama tankı ve manifolddaki sıcaklık farkından elde edildiği, doğal olarak sirküle edilir. Pompanın daha sofistike versiyonunda kontur boyunca zorla dolaşımını sağlayan, yüklenir. Tabii ki, bu soğutucu madde kolektör verimi azalır sıcaklığındaki bir artış ile anlaşılmalıdır ve güç yeterli değilse, bu arzu edilen sıcaklığa hava getirecek bir elektrikli ısıtma elemanı, yüklemek mantıklı.

Özgürlük ya da değil?

ev sahipleri için Güneş kollektörleri tam bağımsız olun. İlk olarak, bir elektrik ya da gaz kazanı kullanmaya gerek yoktur. İkinci seçenek daha kabul edilebilir, daha sonra ülkemizde elektriğin fiyatı büyük bir ev ve pahalı sorunu ısıtmak o kadar büyüktür. Güneş sistemi, elektriğe bağımlı olsa da, ancak minimal bir miktarda tüketir. Bu güneş enerjisi elektrik doğrudan katılımı olmadan ısıya dönüştürülür olmasından kaynaklanmaktadır. Tabii ki, bir güç kesintisi durumunda ısıtma olmadan kalmamak için, bir jeneratör ve bir redresörü yüklemek için önerilir. Artık çoğu olarak kabul ev için güneş kollektörleri vardır , alternatif bir ısı kaynağının onların forte değil iklim koşullarına, tamamen bağımlıdırlar.

Düz güneş kolektörü ve özellikleri

Bu sistemler en popüler arasındadır. Kullanıcı kendi tasarımı ve işletimi ilkesine kısaca göz atalım. Güneş enerjisini emer bir öğe - Biz bir emici var. saydam bir kaplama ve bir yalıtım katmanı ile muamele edilir üzerinde. emici ısı iletken sistemine direkt olarak bağlıdır. Yüzey rengi miktar artış verimliliği sağlayan, genellikle siyahtır.

soğutucu iletimi için gerekli olan borular, bakırdan yapılmış olan. Boş rezervuar su halinde 190 santigrat derece ısıtılabilir. güneş sistemlerin etkinliği daha yüksek yoğunluk ve güneş enerjisi miktarı Doğal olarak, daha yüksek. Bununla birlikte, genellikle düz güneş kolektörü, enerjinin daha verimli hasat için optik aletler ile donatılmıştır. genellikle bakır ve alüminyum ekranlar gerekmektedir, böylece emici malzeme, ısı iletiminin yüksek bir dizin olmalıdır.

Hava güneş kolektörü

Bu tür bir solar sistem odasında havayı ısıtmak için kullanılır. Genellikle, bu mekan ısıtma için kullanılan alışılmış düz yüzeyli kolektördür. Hava emici geçer. süreç yeri hem zorunlu ve doğal konveksiyon alabilir. Ama yüklü emici cebri havalandırma ile sıradan arka plan üzerinde daha olumlu görünüyor. Bu aşırı türbülans termal iletkenliğini artırır gerçeği ve ne biz başarmak gerekiyor kaynaklanmaktadır. Ancak bu tip sistemlerde beklediğiniz doğaüstü bir şey gerekli değildir. Bunlar dış sıcaklığının üzerinde 17 derece sıcak hava olabilir. Bu tür bir güneş sisteminin avantajları basitlik ve güvenilirliği içermelidir. Yeterli dikkat hava güneş kolektörü 20 yıldan fazla sürebilir. Birincil ısıtma önerilmez içinde Ama böyle bir sistemi kullanmak için.

Güneş vakum Hakkında

Bu en pahalı çözümlerden biridir. Kurulum sadece uzmanlar tarafından yürütülür, böylece bu ürünün tasarım, oldukça karmaşıktır. Bu tür bir sistem arızası sırasında 300 dereceye kadar soğutma suyu sıcaklığı sağlar. Tabii ki, beceri elde böyle yüksek seviyeler çok zordu. İlk olarak, bağlı, çok katmanlı kaplama ve cam sisteminde bir vakum yaratmak için ısı kaybını azaltmak için.

Bu durumda, güneş tüp sıradan bir ev vakum şişesine biraz benzer. Sadece şeffaf ve iç tüpün dış kısmı güneş enerjisi toplayabilir özel bir kaplama vardır. vakum tüpleri ve böylece biz az ısı kayıplarını elde edilebilir. Sonunda, düz ve hava ile karşılaştırıldığında bu tür sistemlerin yüksek verimlilik bahsedebiliriz. Bu nedenle, bu kollektör, düşük ışık koşullarında çalışır.

Tüketiciler ne?

Biz zaten bir güneş kolektörü olabilir şeyle biraz anladım. Müşterilerden gelen geri bildirim hemen her zaman farklıdır. yenilik sistemleri çok memnun Birisi başkalarının iken, tam tersine, boşa para için üzülüyorum. Ama genel resim iyi görünüyor. müşterilerinin yaklaşık% 75 sistemine iyi yanıt verir. Bu arada, hava toplayıcıları en azından Rusya'da nadir satın almak, böylece onlar için bir şey söylemek değil. Ama vakumlu güneş evde ısı güvenilir tedarikçiler olarak kendilerini gösterdi. Ama burada o karmaşık ve pahalı ekipman kurulması, bir çok profesyoneller bağlı olduğu dikkati çekiyor. şey yanlış yapılırsa, sistem performansı düşük olacaktır. Avrupa'da, durum biraz farklıdır. İnsanlar fiyatları biraz orada düşürmek gibi, güneş sistemlerini kurmak için mutluyuz ve yaygınlığı daha yüksek. bir güneş kolektörü - bir iyi alternatif gaz veya kömür iddia edemez Ancak, bunlar çok nadiren bir ana ısı kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu arada Yorumlar ve onlar da çok pahalı ve zaman uygun olmadığını söylüyorlar.

Avrupa ve Rusya'da başvurusu üzerine

birçok Avrupa ülkesinde ısıtma için biraz daha yüksek hava güneş kolektörü belirtildiği gibi birkaç yıldır etkin kullandı. Ama güneş sistemi sektöründe başvurusunu bulundu. Özellikle, böyle bir kararın çok muhtemel görünüyor tekstil ve gıda sanayii, bahsediyoruz. Dünya çapında rakam 71 milyon m3 iken Böylece 2000 ile güneş kolektörlerinin toplam alanı, yaklaşık 14 milyon metreküp oldu.

Rusya durum is o kadar iyi. Bu tür sistemler,% 80 olasılık ile günlük su yaklaşık 100 litre, ısı olanak aslında. Bu güneş radyasyonunun küçük bir günlük miktarın kaynaklanmaktadır. Zabaikalye çelik toplayıcılar, Sibirya ve güneş radyasyonunun günlük miktar Rusya orta kısmında daha yüksek olduğu, Deniz, monte edilmesi için en iyi bölgesi. Prensip olarak, talepteki hafif bir artışa belli bir eğilim vardır.

Güneş Kulesi Hakkında

Garip, güneş ve endüstride sonraki kullanımından enerji üretme fikri ilk 1930 yılında Sovyet bilim adamları tarafından önerilmişti. Aslında, bu üstündeki bir merkezi alıcı ile büyük kule. Sistem heliostat belirli bir miktarda iki koordinat eşzamanlı olarak kontrol edilir oldu. Ancak, bu cihaz ölçüde böyle bir sistemin verimliliğini arttırdı alıcı, doğrudan bir yansıtıcı güneş ışığı kullanılır. Sadece burada böyle kuleler ABD'de başladı inşa etmek. Ama tıpkı güneş kuleleri bir çift inşa edildi. Bugün, güneş ısıtma için doğru hesaplamalar yapmak için esastır. Sadece bundan sonra sen teneke sayımı üzerinde yüksek verimlilik arasında bitki.

Sonuç

Bu yüzden ısıtma için ne güneş kolektörü konudan bahsetti. Gördüğünüz gibi Yorumlar, doğru montaj ve konaklama yere bağlı olarak farklılık gösterir. Kesin olan bir şey değildir - bu ama sadece alternatif bir ısı kaynağı olarak, iyi bir çözümdür. Güneş enerjisi tamamen güvenmek aslında iklim koşullarına bağlı olarak bu basit bir nedenle, ekipman, için, özellikle popüler değil, olamaz. eğer Güneş enerjisi giderek popülerlik kazanıyor tamamen atık içermeyen ve en önemlisi, ısıtma ekolojik yolu ve üreten çünkü sadece sıcak su. ısıtmak için güneş kolektörü bir ev yapımı bir kaliteli ürün satın almak en iyisidir, böylece etkisiz. Unutmayın bu toplayıcıları olduğunu mekanik hasar görmemesi uzman ve düzenli bakım gerektirir. Eğer böyle bir lüks yüklemek niyetinde Yani, eğer maliyet için hazır olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.