Bilgisayarlarİşletim sistemleri

İşletim sistemlerinin sınıflandırılması

PC yazılımlarının temeli - insan-bilgisayar etkileşimi ve diğer programların yürütülmesini sağlamak hizmet ve sistem yazılım bileşenlerinin bir dizi işletim sistemi. Bir yandan, yakından BIOS dahil, temel bilgisayar yazılımı ile bağlantılıdır, ama daha yüksek bir seviyede programları için destek görevi görür - uygulamanın yanı uygulamaların çoğu olarak. sabit disk üzerinde bir önkoşul olarak işletim sisteminin varlığını bilgisayar eylemleri çalıştırmak için. Cihaz sabit diskten okuma ve RAM yazıldığında, bu işlem indirirken denir. Nedeniyle artık belirli ve ortak hedeflere çözümüne yönelik birçok farklı sistem vardır olmasından, işletim sistemlerinin bir sınıflandırma olduğunu doğaldır. en özetlenebilir şeklinde verelim.

İşletim sistemlerinin sınıflandırılması kontrol algoritmaları kullanımı ve bilgisayar kaynaklarının belirli uygulanmasına bağlıdır. işlemci kontrol algoritması bağlı olarak tek işlemli ve çoklu görev, çoklu işlemci ve tek işlemci, tek kullanıcı ve işletim sistemlerini alt bölümlere ayrılabilir çoklu kullanıcı ağ ve yerel.

Tek-tasking ve multi-tasking: aynı anda çalışan görev sayısıyla ilgili işletim sistemlerinin sınıflandırılması. bir dosya kullanarak tek görev sistemi anlamına gelir kontrolü, kontrol çevresel aygıtların ve ara bağlantı aracı ve kullanıcı ile. çoklu görev sistemleri tek görev için aynı araçların kullanımı ile karakterize, ama aynı zamanda onlar bölünme, paylaşılan kaynaklar çalıştırmak için: Bellek, işlemci, çevre birimleri ve dosyaları.

Türleri işletim sistemlerinin toplu modunda gerçek zamanlı sistemler ve zaman bölümü veri işleme: Kullanım çoklu görev alanlarına. toplu işlem sistemlerinin temel amacı hızlı sonuç gerektirmeyen görevleri olduğunu. Bunların temel amacı birim zamanda veya maksimum başına görevlerin en fazla sayıda çözmek bant genişliği. Bu tür sistemler sorunların büyük miktarlarda ele yüksek performans elde etmek tanır, ancak bu interaktif modda kullanıcı verimliliğini azaltır. Zamanpaylaşım sistemi, her görev için küçük bir zaman aralığı yayar, bu yüzden uzun süre kimse görev işlemci almaz. en az seçilen süre ile bir takım sorunlar aynı anda yürütülmesi görünümünü oluşturabilir. bant genişliği düşürerek, bu tür sistemler kullanıcı etkileşimli modda çok etkin bir şekilde çalışması için izin verir. Teknik nesne veya yöntem için kullanılan gerçek zamanlı kontrol sistemleri.

çoklu ve tek oyuncu: eşzamanlı kullanıcı sayısına işletim sistemlerinin sınıflandırılması. Onlar böylece kendi özel etiketler oluşturmak için fırsat, kişiselleştirilmiş renk şeması ve sahip yani çok oyunculu olarak, her kullanıcı, kendinizi sistem arayüzü için özelleştirmek için yeteneği vardır. Bu tür sistemlerde, diğer kullanıcıların erişiminden bilgilerin korunması araçları vardır.

sisteminde bulunması çok işlemcili anlamına bilgi işlem , bu gibi araçlar, net Ware, OS / 2, dul NT gösterilir önemli bir özelliğidir.

Biz, Windows sistemi kullanmak alışık olduğundan onun sınıflandırmadır hakkında, o zaman endişelenirsin. Böylece, kullanılmış olan ana Windows işletim sistemleri, sıradan kullanıcılar için var, Windows 95, 98, NT, XP, Yedi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.