FormasyonBilim

İnsan vücudunun endokrin bezler: anatomofiziologicheskie özellikleri ve fonksiyonel önemi

İnsan vücudunun hayati fonksiyonlarını destekleyen fonksiyonların düzenlenmesi, iki temelde farklı şekillerde elde edilir. İlk - bu, filogenetik gelişim açısından insan vücudunun yapısal ve fonksiyonel elemanları bakılacak olursa önceki kontrol hümoral mekanizmasıdır. İkinci mekanizma çok daha esnek ve vücudun durumuna değişikliklere daha duyarlı olduğunu. humoral faktörün etkisi ise viseral ve periferik refleksleri ile ilgili düzeltme fonksiyonları indirgenir özü olan bu sinir düzenleme, hedef organlarda reseptörü hücre komplekslerden nörotransmiter moleküllerinin reaksiyonudur. sinyal iletim biyolojik moleküller aracılığıyla gerçekleştirilmektedir, burada, sentezi vücut endokrin bezinde bulunur. Onlar makamlarının kontrolü altında bezi ve nüfuz belirli bir uzaklıkta için kan yoluyla yayılabilir maddeler salgılar.

Endokrin: yapı hümoral regülasyon sistemi

tüm sistemler ve insanın organları doğru çalışması için sorumluluk gelen bilgileri ve iki sistem üzerinde hedef hücreler tarafından gönderilen sinyallerin sentezinin sitesi analiz üst merkezi beyin taşır. Sinir etkisi kumaşın özel bir türüne birden fazla bağlantı ile uygulanır ve eğer, hümoral aposredstvenno hedef organ hücrelerde reseptör komplekslerini aktive edebilen biyolojik olarak aktif moleküllerin taşınması nedeniyle gerçekleşmiştir. Bu durumda, endokrin bezleri özel bir şekilde düzenlenmiş ve bu ekzokrin temelde farklıdır edilir. İlk olarak, dış salgı bezleri ortama, yani, bunların molekülleri salgılar. Bu doğrudan kana hormon döken endokrin bezi salgı hücrelerini sahip özel boşaltım kanalları gerektirir.

Daha yüksek merkez hümoral düzenleme beyin, yani hipotalamusta olması önemlidir. Onun bez dokusu nötr orijinli, statin sentezler sentezini inhibe hipofiz hormonları, ve tersine liberiny işlevini modüle etmek için. Bu iki yönlü etkisi ile karşıdan karşıya fonksiyonların kontrolünü elde sistem endokrin vücut bezlerinden. yapısı, hipotalamus yaklaşık 20 kat daha küçük olduğu, ancak bu gerekli fonksiyonları yerine getirir - bir merkez fonksiyonlarının Böylece hormonal düzenlenmesi hipofiz olup. Daha yüksek seviyeli bir yapı, sadece çok basit bir kimyasal yapısı olan liberinami ile statin üretirken bir dipeptid olduğu gibi bir bezdir, hormonlar denir büyük miktarlarda, makromoleküler bileşiklerin sentezini gerçekleştirir da dikkat çekicidir.

sadece hipofiz ve sekresyon çevrimi ile kontrol edilen diğer endokrin bezi tropik hormonların sentezlenmesi aktivitesine bağlıdır. Bu nedenle başka bir Nörohipofizden sentezlenmiş ve nefron toplama kanalları böbrek su moleküllerinin ADH düzenleyici geri emilim ve oksitosin, uterus kasılmalarının sorumlu doğum sırasında, süt salgılama meme bezleri. Adenohipofiz veya prostat ön lob organizma işlemleri döngüsü salgılanmasının büyümesini kontrol tiroid hormon adrenal medulla içinde dekarboksilasyon ile, sentez steroid hormonların adrenal kortekste.

Çok insanlar için önemli organları pankreas ve gonadlar olduğunu. onun yapısı ve işlevlerine göre - onlar endokrin salgı türünü bunlardan bazıları bir vücut siteleri var yani o karışık bezi salgısı türüdür ve ikinci - ekrin. Böylece gonadlar ayrılmış tohum hücrelerine çevre, hormonlar ancak doğrudan kana akar. Bir sentez amilazlar ve 12 duodenumda sindirim için peptidazlar - sentezleme pankreas Böylece endokrin fonksiyonu glukagon, insülin ve somatostatin, ekzokrin azaltır. Çünkü pankreas, bunun aynı anda ekzokrin ve endokrin bezi - aynen gonadlar gibi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.