SağlıkTıp

İnsan derisinin rengi neye bağlıdır? melanin pigmentinin

Siyah, beyaz, kahverengi ve hatta açıktan koyuya: İnsanlar farklıdır. Deri rengi kıtadan kıtaya değişir. Nereden bu çeşitlilik? Ne belirleyen derinin rengini insanın? melanin nedir? Kabul edelim.

Melanin. Bu nedir?

melanosit denen deri hücrelerinde sentezlenir pigmenti - biz neyi melanin tıbbi açıdan konuşursak. Onun insan dahil hayvanlar, toplu halde mevcut olduğunu merak ediyorum. Bu tonlarının cilt pigmenti melanin çeşitli verir. Bu sarıdan koyu kahverengi ve siyah değişebilir rengi de iki ana formda, sentezlenir. Eumelanin - Melanin biçimidir cilde kahverengi bir renk verir. Melanin ikinci biçimi - feomelanin, kırmızımsı-kahverengi. Due pheomelanin insanlar çiller veya kızıl saç alev var.

Bugün, yaklaşık genetiği neredeyse herkes bilir. Her birimiz insan derisinin rengi sorumlu olanlar dahil, ailesinden kromozomların bir dizi devralmıştır. cilt rengi hücrelerinde daha aktif genler, koyu. Kısa bir süre önce farklı cilt renkleri ile ikiz doğurdu aynı aileden, benzersiz bir durum gözlemlemek mümkündü. Ancak melanin üretimi için genetik yatkınlık ek olarak dış faktörler tarafından etkilenir.

insanda Melanin darbe

Bu gezegendeki her kişi melanositlerin kabaca eşit numaraları vardır. Bu gerçek beyaz tenli erkekler veya siyah kadın aynı cilde sahip olup olmadığı, gezegendeki tüm insanları kanıtlıyor. Soru melanin ayrı organizmayı sentezi ve dış faktörlerin bazıları ortaya çıkar. İnsan derisinin ultraviyole radyasyonun etkisi altında daha çok melanin üretmeye başlar. Bu adamın deride DNA hasarını önlemeye yardımcı olur.

Şimdiye kadar, bu süreç nedeniyle organizmanın koruyucu reaksiyonuna sonuna kadar araştırılmamıştır, ama bizim cilt zarar görmez. Ve güneş ışınlarının acımasızca kavrulma ekvatora yakın yaşayan insanlar, cilt karakteristik koyu renk oldu.

Başarısızlık Programı

Ama ne yazık ki, kurallarda, istisnaları vardır. Bugün nadir hastalık gözlemleyebilirsiniz - albinizm. Cilt hücrelerinde melanin eksikliği ile karakterize edilir. Bu işlem, hayvanlarda ve insanlarda hem de görülmektedir. Biz örneğin, gördüğünüz, bembeyaz hayvanları izlerken zevk beyaz aslan , ya da muhteşem beyaz tavus, ama bir kişi olursa, gerçekten bir trajedi. Bir kişi güneşte uzun bir süre olamaz, derisi anında yakar. Vücut Şiddetli maruziyet muzdarip.

vitiligo - melanosit ilerleyici kaybı nedeniyle genetik kodunda bir daha hata vardır. Bu durumda, cilt sivilceli hale gelir. Ne olursa olsun bir kişinin ten rengi ya da bazen tamamen beyaz olur bu hastalıkta galip geldi. Sonuç olarak, doğadan koyu tenli adam tamamen beyaz hale gelebilir. Ne yazık ki, genetik hataları bugün tedavi edilemez.

Gezegenin açık tenli sakinleri

Ilginç bir gerçektir beyaz erkeklerin temsilcileri insanlığın bütünün% 40'ını oluşturan olmasıdır. Dediğimiz gibi, insan derisinin genetik olarak açık renkli hücrelerinde melanin aktivitesinin sebep olmasıdır. Biz gezegen insanlar üzerinde yerleşmiş olduğunu düşünürsek grubun izolasyon açık tenli ırkının oluşumuna yol açtı, sonra zamanla, yüz özelliklerinin belirli bir grup ve dermis rengine özgüydü. Bu insanların toplu Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşıyor.

Daha önce bahsedildiği gibi insan derisinin rengi, aynı zamanda dış etkenlere bağlıdır. Örneğin, Kuzey Avrupa'da, insanlar Asyalılar daha hafif dermis var. Güneş ışınları kuzeyde daha az aktif olan, yüzden yeterince koyu tenli olan bir kuzey insanlar olduğunu belirtmek gerekir rağmen vücut D vitamini ihtiyacı olsun beyaz insanlar daha kolay. bilim adamlarının varsayımlara göre, aynı zamanda gıda bağlıdır.

İlginçtir, epidermisin üst katmanlarında açık ten melanin olan kişiler tek nüsha olarak mevcuttur. Göz rengi de iris hangi katman Melanin büyük miktarda bulunduğu yer bağlıdır. bu ilk katman ise, gözler kahverengi olacak ve dört ya da beş katmanları, yani buna göre, mavi veya yeşil ise.

Koyu tenli insanlar

Ana nüfus Orta ve Güney Afrika'da yaşayan, koyu ten sahip. Bu iklim kuşağında İnsanlar yoğun güneşe maruz tabidir. Ancak, insan vücudunda ultraviyole radyasyona maruz koruyucu bir işlev görür, melanin sentezini neden olur. ve güneşe sürekli maruz kalma sonucu bir koyu cilt haline geldi.

siyah deri kişilerde gen düzeyinde bir ayırt edici özelliği onların hücreleri büyük miktarlarda melanin üreten olmasıdır. Araştırmacılar bulduğumuz gibi yanında, bu tür insanlar epidermisin üst tabakası tamamen deri pigment kapsar. Bu gerçek, neredeyse siyaha Cilde kahverengi rengini veriyor.

melanin pigmenti insanlarda görünen ilginç bir gerçeği embriyonik gelişme hala. Ama doğum melanosit an neredeyse vücut bebek kaybolur ve doğumdan sonra, deride hızla gelişmeye başlar. Onlar koyu tenli çocuklar anneme ışığı görünce Birçok kişi şaşırırlar. Çocukların sarışın doğmuş ve önümüzdeki birkaç ay içinde karartmak kalması.

Ve son olarak,

Onların konut yerde güneş radyasyonunun yoğunluğuna insanların belli bir grubun adaptasyon sonucudur - Şu anda, bilim kişinin ten rengi gerçeğiyle püskürtüldü. Bu durumda melanin çok çabuk dryahlela olur derisinin yokluğunda, güneşten gelen ultraviyole radyasyona karşı koruma fonksiyonları sağlar. yaşlanmaya ek olarak, cilt kanseri olasılığını artırır.

Kadınların erkeklerden daha hafif hafif cilde sahip olması ilginçtir. siyah kızlar erkeklerden daha çok parlak görünür nedeni budur. Işık dermis olan kişiler, bu fark yok denecek kadar azdır. Ne yazık ki, rengin günümüz dünyasında sıkça klişeleri yaratır. bu temelde insanlığın bölünme sık sık yol açan ırk ayrımcılığından. Ama hepimiz aynı türe ait olup insandır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.