OtomobilArabalar

Honlama - bu nedir? Nasıl silindirlerin taşlama nedir?

Bu uzmanlık bir makine operatörü veya çalışmalar olarak çalışanlar sadece aşınma gibi bir terim ile karşı karşıya değildir. Bu tip çalışma için, cilalama, taşlama (SUPERFINISH) Süperfiniş ve sürükleme gibi en popüler operasyonları vardır.

Honlama - ince işleme belirli bir formu. Daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz hangi ile diğer mekanik işlemler vardır gibi nadiren mühendisliğinde kullanılır. Bu nedenle, birkaç kişi silindirlerin honlama nasıl yapılacağını bilir, bu ne amaçla ve kullanılan hangi durumlarda içinde, öyle.

Honlama: kavram ve tanımlar

Bileme - mekanik bir işlem işleme elmas taneleri bir kesici alet olarak kullanılan malzeme kesilerek. Bu işlem açıklıkları bakımından çok verimli ve etkili olarak kabul edilir. Saatte 2 milyon 3 mm olabilir, bu işlem için karşılık vur. Bu dönüm veya pürüzlü aşındırıcı tekerlek taşlama için kesici dönüm bitirmek karşılık gelir. Bu nedenle, biz bu honlama söyleyebiliriz - operasyonda, son bir yüzeye, yani bitmiş bölümü sırasında olduğu gibi, aynı zamanda bitirme olduğunu.

honlama aracı

denilen Hon honlama veya kafa honlama için kullanılan bir araç. Hong çevre üzerine yerleştirilmiş üç veya daha fazla aşındırıcı çubukları (taş) 'den oluşan bir metal-kesme aracıdır.

Birçok honah taşları olarak çıkarılabilir. aşınma veya hasar kolayca değiştirilebilir o zaman vardır.

honlama makineleri

Yatay ve dikey: bileme üretiminde iki tip olan özel makineler, üzerinde gerçekleştirilir. Yatay taşlama makinesi, yatay bir mil düzeneği ile çalışır. Dikey sırasıyla dikey mil monte edilmiştir. İlk uzun parçaların yanı sıra dış operasyonlar için kullandı. kısa iş parçaları için ve tercihen yani deliklerin iç işleme için ... - Dikey makineler

makinelerin bilinen modelleri: 3G833, 3K833, 3H-86 M4215-1. Sunnen HTS-124-020, LEV125 Somes, LEV250 Somes, TN170 ve TM806 (807): Hem de yeni modelleri olarak.

Çoğu zaman, bileme makineleri yeni modeller Sovyet yapımı makinelere aksine, evrensel uzman değil olun. Yani, örneğin, bir silindir bileme için, herhangi bir tek işlem için uygundur. Ayrıca, küçük boyutlu makinelerin yeni model vardır. Tipik olarak, bu makineler evde honlama için tasarlanmıştır.

Ne zaman honlama?

Daha önce belirtildiği gibi, çoğunlukla mekanik işlem, örneğin bileme gibi diğer yöntemler aşındırma uygulanır ya da uygulama pratik değildir edilemez durumlarda yuvarlak delikleri ve diğer sert yüzeylerin bitirme için uygulanır. Bunun yanı sıra, durumlarda kullanılan delikler bileme mikrona kadar, en az verilen silindir ve yüzey pürüzlülüğü elde etmek için gerekli olduğunda. Tedavinin en popüler tipi silindir üretimi sırasında alınan nedeni budur. İkincisi yaygın mühendislik, inşaat ve otomotiv kullanılmaktadır.

bileme avantajları

taşlama, parlatma ve öğütme işleme silindirlerin en popüler ve yaygın yöntemler olarak kabul edilse de, daha verimli ve doğru olduğu gibi çoğu durumda, tercih, honlama verilir. Buna ek olarak, taşlama diğer yararları, aşağıdakileri içeren karşılaşılan edilebilir:

  1. Artan aşınma direnci için. Bu da, olumlu bir etkisi motorun ileri operasyon ve hizmet ömrünü uzatmak için vardır.
  2. evlilik detayların olmaması. silindirlerinin obrabatyvanii Hon yüzeyi açık olması öğütme, örneğin, daha düşük bir basınca. Bu silindirin evlilik alma şansı önemli ölçüde azalır vardır.
  3. teknik gereksinimler. Nedeniyle honlama taşları parçalarının teknik gereklilikleri, birkaç kez daha kolay ulaşmak için, aynı aşındırıcı tekerleklerine göre geniş bir yelpazesi var olmasından.
  4. Doğru delikleri yapma. Nedeniyle işleme sırasında tasarım Hon otomatik olarak, örneğin delme işleminden sonra önceki işlemler, arta kalan izin verilen değerlerden deliğin düzeltebilirisiniz.
  5. işlem için uygun zamanı azaltma. Bilindiği gibi, silindir bileme için bir araç vardır. Eğer honlama ayrıntıları engellemek için izin tür cihazlar vardır. Aynı anda birden fazla sayıda delik tedavisi ve tarafından kullanım için ayrılan zaman azalır. gün silindir binlerce üretmek için gerekli olduğunda bu, seri üretimde özellikle önemlidir.

Rendelenmemiş silindir

Daha önce de belirtildiği gibi, tek bir operasyonda çok sayıda silindir honlama gerçekleştirmek için, çok sayıda firma honlama için özel bir cihazı kullanmak. Genellikle yardım bu jig fazla işlem için makine çerçevesi üzerinde silindir bloğu sabitleyin.

Sonuç olarak, silindir taşlama makinesinde düğüm sabitleme cihazı ardından iki aşamada gerçekleştirilir:

  1. Kaba taşlama. işlem, bu aşamada, kaba çubukları bilemek için kullanılır. Bu tür bir araç ile hala özellikleri karşılamak değil silindir çapı, orijinal dairesel şeklini sağlamak mümkündür.
  2. honlama bitirin. Bunun yerine şimdi ince aşındırıcı kullanılan kaba çubuklarla bilemek. Bu elmas veya seramik çubukları olabilir. İkinci aşamada özü nihai ödenekleri ve ayrıntılar için teknik gereksinimleri karşılayacak deliğin bitmiş şekli oluşturulmasını ortadan kaldırmaktır.

Evde Honlama

Birkaç silindir honlama fabrikasında, aynı zamanda evde sadece yapılabilir biliyoruz. Genellikle, bu tür bir işlem, eski silindir ünitesi aşınmaya direnç kendi özelliğini kaybetmiş ve birikmiş ölçek temizlenmelidir durumlarda gerekli olabilir.

Evde, honlama - o değil kolayca sıradan uçlu elektrikli edilir soğutucular ve bilemek ve gazyağı (ya honlama yağı) ve özel honlama kafasının kullanımı ile, hepsi aynı ince işleme var. Bu kafalar herhangi bir donanım mağaza veya bir arabanın (görünüşte onlar bulaşık için fırçalar benzeyen) satın alınabilir. Tezgahlar için Hons, matkaplar için kafaları honing olduğu gibi aynı zamanda boşaltma ve bitirme satılıyor. Kendileri kabul çapı ve resimler arasında farklılıklar vardır.

ayak tutabilir, bu tür bir işlemi gerçekleştirmek için, ve daha rahat bir kullanım silindir birimi için böyle bir yüzey üzerinde, aşırı durumlarda, herhangi bir kalıp içinde bağlanabilir veya. öğe sabitlendikten sonra, çok taşlama yapılabilir. Kez bitirme için sap kaba işlemler için delik ve bir çift tavsiye edilir.

Silindir yüzeyini temizleme

honing Ameliyattan sonra genellikle metal yongaları ve aşındırıcı öğeyi temizlenmelidir. Etkili saflaştırma ılık sabunlu su ile yumuşak fırça izin gerçekleştirin. Nedenle, sadece cips öğeyi teslim değil, aynı zamanda onu parlatmak mümkündür.

her şeyden operasyonlar genellikle silindir sonra daha da özel aşındırıcı macun ile tedavi. Bu çıplak gözle fark etmek zordur kalan talaş, yüzeyini temizlemek için izin verir.

sabunlu su ve önceki form silindiri geri yükleyebilirsiniz macunu temizlemek için fırçaların kullanılması, böylece herhangi bir çapak, pislik ve kurtulmak. D.

Sonuç olarak

silindirlerin nasıl yeniden honlama, işte bu zaman kullanılması gerektiğini, birçok bu oldukça basit bir işlemdir ve hatta belki de gerçekten gerekli değildir düşünebilir, öyle öğrenin. Ama, basitliği rağmen, yeniden tedavi silindir honlama etkisi uzun sürmüyor.

Bu tedavi ünitesi ve aracın hem ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, yeniden honlama evde uzmanlara başvurmaya gerek kalmadan yaşatılabilirlik iyileştirmeye yardımcı olur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.