FormasyonÖykü

Hidrojen bombasının yaratıcıları. SSCB, ABD, Kuzey Kore'deki bir hidrojen bombasının testi

Hidrojen veya termonükleer bomba ABD ve SSCB arasındaki silahlanma yarışı temel taşı haline gelmiştir. yıkıcı silahların yeni bir tür ilk sahibi kim olacak hakkında savunarak birkaç yıldır iki süper güç.

termonükleer silahlar projesi

Soğuk Savaş'ın başında Sovyet liderliğine ABD'de mücadelede en önemli argüman için hidrojen bombasının bir testti. Moskova Washington ile nükleer eşitlik sağlamak ve silahlanma yarışı içine para koymak istiyorum. Ancak, hidrojen bombasının oluşturulmasına ilişkin çalışmalar nedeniyle cömert fon başladı ama çünkü raporlarda Amerika'da gizli ajanlar arasında değildir. 1945 yılında Kremlin'deki biz ABD yeni bir silah için hazırlandığını öğrendik. Bu Super seçildi taslağı olan superbomb oldu.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, ABD işçi - değerli bilgi kaynağı Klaus Fuchs oldu. O Sovyetler Birliği'nin gizli Amerikan gelişme superbomb ilişkin spesifik bilgi verdi. 1950 Süper projesi alışveriş sepetine atıldı ederek, Batılı bilginler olarak, yeni silahların bu şema fark edilemez ortaya çıktı. Bu programın baş Edward Teller oldu.

1946 yılında Klaus Fuchs ve Dzhon Fon Neyman proje fikrini geliştirdi ve Süper kendi sistemini patentini aldı. İçinde Temelde yeni radyoaktif bölünmesi ilkesi oldu. 1948 yılında - SSCB'de, bu şema daha sonra dikkat edilmesi gereken başladı. Genel olarak ABD enformasyon istihbarat toplanan Sovyet atom projenin ilk aşamasında tamamen dayalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, devam eden araştırmalar zaten bu malzemelerin dayanır, önemli ölçüde öncesinde Batılı akranlarıyla Sovyet bilim adamları, daha sonra en güçlü termonükleer bomba SSCB Önce almak için izin ve.

İlk Sovyet çalışma

özel bir komite toplantısında 17 Aralık 1945 SSCB Halk Komiserleri Konseyi altında kurulan, Yakov Zeldovich, Isaak Pomeranchuk ve Julius Hartion konuşan nükleer fizikçiler "hafif elementlerin nükleer enerji kullanımına." Bu belge döteryum ile bir bombanın kullanılmasını tartışmaktadır. Bu performans Sovyet nükleer programının başlangıcı oldu.

1946 yılında, teorik çalışmalar asansörleri Kimyasal Fizik Enstitüsü düzenledi. Bu çalışmanın ilk sonuçları Birinci Müdürlük'te bilimsel ve teknik konsey toplantısında birinde tartışılmıştır. İki yıl sonra, Lavrentiy Beriya Kurçatov ve Khariton nedeniyle batıda gizli gizli servisine Sovyetler Birliği götürüldü von Neumann, bir sistem üzerinde malzemelerini analiz emretti. Bu dokümanlarda elde edilen veriler, araştırma RDS-6 proje doğduğu sayesinde ek bir hız kazandırdı.

"Sarmaşık Mike" ve "Kale Bravo"

1 Kasım 1952, Amerikalılar ilk termonükleer Dünya yaşamış patlayıcı. Hala bir bomba, ama onun en önemli parçası oldu. Altüst Pasifik Okyanusu'nda, Enivotek Atoll meydana geldi. Edward Teller ve Stanislaw Ulam (her biri aslında hidrojen bombasının yaratıcısı olan) kısa bir süre önce, Amerikalılar iki aşamalı tasarımı geliştirirken çalıştı. bir aparat olup, bir silah olarak kullanılması mümkün değildir füzyon döteryum kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, bu çok büyük bir ağırlık ve boyut vardır. Böyle bir mermi uçaktan sallamak olamazdı.

İlk hidrojen bombası testi Sovyet bilim adamları tarafından yürütüldü. Bir kez ABD'de RDS-6s başarılı kullanımı öğrendik, bunun Rus silah yarışı birikim azaltmak için en kısa sürede gerekli olduğunu ortaya çıktı. ABD testi 1 Mart 1954 idi. depolama Marshall Adaları Bikini Atoll seçildi gibi. Pasifik adalar tesadüfen değil seçildi. Hiçbir insanlar (ve yakın adalarda yaşayan birkaç kişi, deney önceki gün tahliye edildi) neredeyse idi.

Hidrojen bombalarının en yıkıcı patlama Amerikalılar "Kale Bravo" olarak bilinen geldi. Şarj güç beklenenden 2,5 kat daha yüksek olmuştur. Patlama skandalı ve nükleer programının güncellenmesine neden radyasyon (birçok ada ve Pasifik) geniş bir alanda, kirlilik yol açtı.

RDS-6s gelişimi

Proje ilk Sovyet termonükleer bomba RDS-6s denirdi olduğunu. Plan bir seçkin fizikçi Andreem Saharovym tarafından yazılmıştır. 1950 yılında, SSCB Bakanlar Konseyi'nin CB-11 yeni silahların geliştirilmesi üzerinde çalışmalarını odaklanmak karar verdi. Bu karara göre, Igorya Tamma liderliğindeki bir grup bilim adamı, kapalı Arzamas-16 girdi.

Özellikle Semipalatinsk deneme sitesi bu büyük proje için hazırlanmıştır. hidrojen bombasının Teste başlamadan önce, çok sayıda ölçüm, Filme ve kayıt cihazları vardır monte edildi. Buna ek olarak, bilim adamları adına neredeyse iki bin göstergeler vardı. 190 binalar içerir hidrojen bombası, test etkiledi bir alan.

Semipalatinsk deneme çünkü sadece yeni silahın eşsizdi. Biz kimyasal ve radyoaktif örnekler için tasarlanmış benzersiz alımı kullanın. Bunlar sadece güçlü bir şok dalgası açılabilir. Filme ve kayıt cihazları yüzeyi üzerinde, özel olarak hazırlanmış takviye yapıları ve yer altı sığınaklara monte edilmiştir.

çalar saat

1946 yılında, ABD'de çalışmış Edward Teller, RDS-6s bir prototip geliştirdi. O Çalar Saat seçildi. Başlangıçta, cihaz tasarımı Super alternatif olarak önerilmiştir. Nisan 1947'de Los Alamos laboratuvarında termonükleer ilkelerin doğasını incelemek üzere tasarlanmış bir dizi deney başladı.

Alarm Clock itibaren, bilim adamları en büyük enerjiyi bekliyoruz. Autumn Teller cihaz lityum deuteride için yakıt olarak kullanmaya karar verdi. Araştırmacılar henüz bu maddeyi kullanmadım, ama buna verimliliği artırmak beklenmektedir füzyon reaksiyonları. Teller zaten bilgisayarların daha da geliştirilmesi yaptığı notlar bağımlılığı nükleer programı kaydetti ettiğini ilginçtir. Bu teknik daha doğru ve karmaşık hesaplamalara bilim adamları için gerekliydi.

Çalar Saat ve RDS-6s çok ortak, ancak birçok ve farklı vardı. Amerikan versiyonu büyüklüğü nedeniyle Sovyet kadar pratik değildi. O Super miras projesinin büyük boy. Sonunda, Amerikalılar bu gelişmeyi vazgeçmek zorunda kaldı. proje kârsız olduğu belli oldu, bundan sonra Son çalışmalar, 1954 yılında gerçekleşti.

İlk 'H-bombasının patlaması

Birinci, insan tarihinde hidrojen bombasının bir test Ağustos 12, 1953 oluştu. Ufukta Sabah hatta gözlükleri kör parlak flaş çıktı. RDS-6s patlama 20 kat daha güçlü atom bombası daha kanıtladı. Deney başarılı kabul edildi. Bilim adamları önemli teknolojik atılım mümkün olmuştur. lityum hidrid, yakıt olarak ilk kullanılmıştır. patlama dalgasının üssü 4 kilometrelik bir yarıçap içinde tüm yapının yok.

SSCB'de bir hidrojen bombasının sonraki test RDS-6s kullanarak kazanılan deneyime dayalı edildi. Bu yıkıcı silah değil sadece en güçlüydü. bombaların önemli bir avantajı ise doluluk oldu. Kabuk bir Tu-16 yerleştirilmiştir. başarı izin Sovyet bilim adamları öncesinde Amerikalıların alır. ABD'de şu anda bir termonükleer, bir evin büyüklüğündeydi. Bu taşınabilir oldu.

Moskova'da, Washington bilgi tartışmalı Sovyet hidrojen bombası, hazır olduğunu söylediğinde. Amerikalıların ana argümanı termonükleer bomba şeması TellerąUlam altında yapılmalıdır olmasıydı. Bu radyasyon bölünmesi ilkesine dayanmaktadır. Bu proje 1955 yılında, iki yıl sonra Sovyetler Birliği'nde uygulanacaktır.

RDS-6s yaratılması büyük katkı fizikçi Andrei Sakharov yaptı. Hidrojen bombası fikir babası da o - o önerdi başarıyla Semipalatinsk test alanında testleri tamamlamak olanlar devrimci teknik çözümlere söyledi. Genç Sakharov yakında Stalin Ödülü bir Sosyalist İşçi SSCB, Hero Bilimler Akademisi akademisyen ve ödüllü haline geldi. Ödüller ve madalyalar verildi ve diğer bilim adamları vardı: Yuli Khariton ve Kirill Shchelkin, Yakov Zeldovich Nikolai Spirits vb 1953 hidrojen bombası testinde Sovyet bilim yakın zamana kadar kurguyu ve fantezi görünüyordu gerçeğini üstesinden gelebileceği gösterdi ... Bu nedenle, hemen sonra RDS-6s başarılı patlama daha da güçlü mermileri geliştirmeye başladı.

RDS-37

20 Kasım 1955 SSCB'de hidrojen bombasının sonraki testi geçti. Bu kez iki ve tutarlı düzeni TellerąUlam oldu. Bomba RDS-37 uçağı kaybetmek üzereydik. o havaya çekerken Ancak, testler acil yürütülen gerektiğini netleşti. hava durumu tahminleri aksine, hava depolama yoğun bulutlu kapalı, bu yüzden de önemli ölçüde bozulmuştur.

Uzmanlar ilk gemide bir termonükleer bomba ile uçağı zorunda kaldılar. Merkez komuta Bazı zaman bundan sonra ne hakkında tartışma oldu. O yakındaki dağlarda bomba bir öneri değerlendirmeye devam etmekle bu seçenek çok riskli olarak reddedilmiştir. Bu arada, uçak üreten yere yakın yakıt daire devam etmiştir.

Son sözü Zel'dovich ve Sakharov aldı. Hidrojen bombası felakete yol açacak, yerinde değil patladı. Bilim adamları uçağın güvenli bir iniş olacak yazılı onay verdi henüz risk ve kişisel sorumluluk anlamış ve var. Son olarak, Tu-16 Fedor Golovashko mürettebatı komutanı araziye bir komut aldı. iniş çok düzgün. Pilotlar bütün hünerini gösterdi ve acil durumlarda panik yoktu. Manevra mükemmeldi. rahatlama Merkez Komutanlığı üfledi.

Hidrojen bombasının yaratıcısı, Sakharov ve ekibi testini geçti. İkinci deneme 22 Kasım planlanıyordu. Bu günde, her şey herhangi bir olağanüstü olaylar olmadan gitti. Bomba 12 kilometrelik bir yükseklikten düştü. Kabuk düşmesine karşın, düzlem merkez üssünden güvenli bir mesafeye çekilmek zorunda kaldı. Birkaç dakika sonra, bir nükleer mantar 14 km'lik yüksekliğe ulaştı ve çapı - 30 kilometre.

Patlama trajik kazalar olmadan değildi. 200 kilometrelik bir mesafeden şok dalgası birçok kişi yaralandı hangi cam döndü. Ayrıca tavan çöktü komşu köyde yaşayan kızı öldürdü. Bir başka kurban bekleyen özel alanda bir askerdi. Asker sığınağın gömdüler ve yoldaşlar çekin başardık önce o havasızlıktan öldü.

"Bombalar Kralı" Gelişimi

1954 yılında önderliğinde ülkenin en iyi nükleer fizikçiler Igor Kurchatov termonükleer bombanın insanlık tarihinin en güçlü geliştirmeye başladı. Bu proje aynı zamanda Andrei Sakharov, Victor Adamski Yuri Babayev Yuri Smirnov, Yuri Trutnev katıldığı ve bunun güç ve bombanın boyutuna "Çar Bombası" olarak anıldı nedeniyle böyle devam eder. D. edildi. Proje katılımcıları daha sonra yaklaşık Kruşçev'in meşhur ifadeleri BM'de "anne inmek" sonra bu cümle geldi hatırlattı. Resmi olarak proje AN602 adlandırıldı.

gelişme yedi yıl boyunca, bir bomba birden reenkarnasyonu geçirdi. İlk başta, bilim adamları uranyum ve reaksiyon Jekyll-Hyde bileşenlerini kullanmaya planladık, ancak daha sonra fikri nedeniyle radyoaktif kontaminasyon riski terk edilmesi gerekiyordu.

Yeni Dünya'yı test

Bir süredir "Çar Bombası" projesi Kruşçev ABD ve Soğuk Savaş gidiyordu gibi kısa bir duraklama oldu, rafa kaldırıldı. 1961 yılında, ülkeler arasında çatışma termonükleer silahların hatırlattı Moskova'da tekrar tekrar alevlendi. Kruşçev SBKP XXII Kongresi sırasında Ekim 1961 yılında yaklaşan denemeler açıkladı.

gemide bir bomba ile Tu-95B 30 Geyik havalandı ve Yeni Dünya'ya yöneldi. uçağın iki saat hedefine ulaştı. Başka Sovyet hidrojen bombası nükleer deneme sitesi "kuru burun" üzerinde 10.500 metre yükseklikte düştü. Kabuk hala havada infilak etti. çapının üç kilometre ulaştı ve neredeyse yere dokunduğu bir ateş topu vardı. Tahminlere göre, bilim adamları üç kez gezegeni geçti patlamanın dalga sismik. (Bölge ıssız olduğu gibi, olmadı) bin kilometre uzaklıkta keçe üfleyin ve yüz kilometrelik bir mesafede bütün canlılar üçüncü derece yanıklar alabilir.

O zaman, Amerika Birleşik Devletleri'nde en güçlü termonükleer bomba güç "Çar-bomba" dört kez bıraktı. Sovyet yönetiminin Deneyin sonucu oldukça oldu. Moskova bir sonraki böylece hidrojen bombasından istediğini aldı. Test SSCB çok daha güçlü ABD dışındaki bir silah olduğunu gösterdi. Gelecekte, yıkıcı bir rekor "Çar-bomba" ve dayak değildi. bir hidrojen bombasının en güçlü patlama bilim tarihinin ve Soğuk Savaş'ta bir dönüm noktası oldu.

Diğer ülkelerdeki termonükleer silahlar

Hidrojen bombasının İngiliz gelişme 1954 yılında başladı. Proje lideri ABD'de Manhattan Projesi üyesiydi William Penney oldu. İngiliz termonükleer silahların yapısı hakkında bilgi kırıntıları vardı. Amerikalı müttefikleri bu bilgileri paylaşmak vermedi. Washington'da, 1946 yılında kabul Atom Enerjisi Yasası, anılacaktır. Bunun tek istisnası testlerinin incelenmesi amacıyla, İngiliz izin oldu. Buna ek olarak, Amerikan füze bombalama sonra kalan örnekleri toplamak için uçak kullanılır.

İlk Londra'da, biz çok güçlü bir bombanın oluşturulmasını sınırlamak için karar verdi. Yani "Turuncu Bülteni" testleri başladı. Bunların tabii en güçlü termonükleer bomba düştü yılında insanlık tarihinin değil. Onun dezavantajı çok pahalı idi. 8 Kasım 1957 hidrojen bombası test edildi. İngiliz iki aşamalı cihazının Geçmiş - bir süper güç arasında iki anlaşmazlıkların bir birikim başarılı ilerlemenin bir örnektir.

1968 yılında - Çin'de, bir hidrojen bombası Fransa'da, 1967 yılında oldu. Böylece, artık termonükleer silahların beş ülke ülkesi kulüp sahipleri de. Kuzey Kore'de hidrojen bombasının ilgili tartışmalı bilgiler kalın. Kuzey Kore'nin başkanı Kim Jong-un yaptığı bilim adamları böyle bir füze geliştirmek mümkün olduğunu söyledi. testler sırasında, kaydedilen sismik aktivite etrafında sismologlar bir nükleer patlama nedeniyle. Ama DPRK hidrojen bombasının spesifik hiçbir bilgi hala hayır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.