OtomobilArabalar

Hidrojen araba. Bir araba hidrojen için Jeneratör

Er ya da geç tüm dünyada petrol rezervleri sona. Doğal olarak, bu hak yarın gerçekleşmesi mümkün değildir, ama bugün yakıt fiyatı petrol bazında önemli ölçüde yükseldi. Bu gerçek, buluşun, geleceğin yakıtı yapan geliştiriciler için iyi bir teşvik oldu. Buna ek olarak, bu tercihan, yenilenebilir bir yakıt sadece yakıt daha fazla olması ve olmalıdır. Birçok inanıyoruz hidrojen bir araba mı - bir oyuncak. Bu yüzden eğer görelim.

Geleceğin yakıtı

Bu yakıtın Hakkında uzun zaman önce o ünlü yazar Zhyul Vern onun macera romanları yazdı. alternatif enerji kaynağı konulu romanlarında birinde yazar enerjisinin ürünü sade su olacağını söyledi. Öyle de oldu. Evet, kurgu değil.

Su, daha doğrusu, bileşenlerinden biri - hidrojen - sadece ilk kimyasal öğedir. Aynı zamanda, gelecekteki enerji kaynağıdır. Ve bu gelecek zaten çok yakın düşünün.

Günümüzde Japon şirketleri yakıt türü üzerinde sadece çalıştırmak motorları üretiyoruz. "Toyota" dan hidrojen araba - Dünyanın ilk seri üretim otomobili bu motor ile donatılmış.

Makine, dört kapılı sedan. O 151 litre bir elektrik motoru gücüdür. a. Sorabilirsiniz, hidrojeni ne, elektrik motoru, çünkü? Kabul edelim.

"Toyota dünya" teknolojisi

elektrik motoru özel bir dönüştürücü tarafından desteklenmektedir. Ve bu hidrojen enerjiyi doğrudan aldı. Gaz yüksek basınç ile araç tanklarında içeriyordu. konteynerler karbon fiberlerin.

Ama yine de reaksiyon için oksijen gereklidir. Evet, öyle. Sürüş sırasında oksijen makinesi radyatör tarafından doğrudan alır. iki hidrojen tanklarının biri yakıt ikmali 480 km'ye araba aşmak için yeterli olacaktır. Yakıt doldurma sadece 3 dakika sürmektedir. Bu süre boyunca, bu araçlarda gaz tanklarının 170 litre dolduracaktır. Ortalama olarak, hidrojen tüketimi bir araba 100 kilometre başına yaklaşık 4.7 litre olacaktır.

Nasıl çalışır?

hidrojen, oksijen ile reaksiyona girdiğinde elektrik enerjisi elde edildiği şiddetli bir kimyasal reaksiyon oluşur. Bu pil saklanır. Arabanın hareketi senkron AC motordur.

Özellikler "Japon"

Makine hidrojen kabiliyetine sahip olan en yüksek hızı 180 km / saat olduğunu. 100 km'ye araba sadece 9 saniye içinde hızlandırabilir.

Ayrıca bu "Japon" binebilirsiniz ve bu araç bir enerji santrali olarak evde kullanılabilir olarak, çevreye zarar vermemek. yeni ürünlerin geliştirilmesine katılan Mühendisler ve tasarımcılar, güncel böyle bir sistem vasıtasıyla bir eve verilir savunuyorlar. Böylece, özgürce keyfini bedava elektrik 5 gün boyunca.

yakıt alıcılar için indirim

Hidrojen bir araba satın Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Bu sakinleri, büyük indirimler ve onların makinelerinin ücretsiz doldurulmasına alacaktır. iddialı bir projenin Yazarlar onlar başarılı olacağından eminiz. Ancak, diğer otomobil boş boş oturuyor değildir. Yakında tüketiciler alternatif yakıtlara araçların yelpazesi alabilirsiniz.

Büyük ve korkunç

hidrojen alternatif yakıtlar 1 numara olabilir gerçeği, uzun bir süre için söz. Hatta geri 2008 baskılı medyada ekonomik kriz sürekli sen hidrojenin gücünü kullanabilir ne kadar iyi bildiriyor önce.

Hidrojen Her makine bir atılım olarak kabul edildi ve onun yaratıcıları aziz olarak neredeyse inşa ediyorlardı. Eğitimsiz okuyucular ve araba meraklıları mutlaka bir atılım olarak kabul ama bu böyle olmadığını söylemek gerekir.

150 yıl önce

gerçeklik alternatif enerji adamış bloglarda yazılanlara biraz farklıdır. Hidrojen, örneğin, yaklaşık 150 yıldır kullanılmaktadır. Hidrojen araba savaşı kazanmak yardımcı oldu.

Böyle bir yakıt Lenoir ilk içten yanmalı motor 1860 yılında inşa edilmiştir. Daha sonra, 1942, tüm otomotiv teknolojisinin yeterli bir kütle transferi hidrojen güç kaynağı üzerinde oldu.

Bu Leningrad kuşatması oldu. Başlangıçta hidrojen balonları için hava savunma sistemlerinde kullanılmak üzere idi. Ancak, büyük Rus mühendisler durumu değiştirmek başarmış.

Nasıl oldu?

Airbus şehri korumak için kullandı. hidrojen ile ağzına kadar dolu Bunlar, lastik uçan nesneler Nazi uçakları şehrin içinden yangını teslim etmek izin vermedi.

Ancak, lastik hava savunma büyük bir eksi oldu. Nedeniyle kabuk Airbus bu gazı cevapsız olması nedeniyle, Airbus geriledi. Hidrojen yerine, çeşitli su buharı ve diğer gazlar aldı. Yani bazen Airbus, yere indirilmiş çekirdeksiz ve yeniden yakıt ikmal edildi.

Airbus GAZ AA yakıt ikmali ve benzin vinç kamyonlar için de kullanılır. Ve Leningrad benzin maliyetine ablukanın açısından çok pahalıdır. savaş stokları tükenmiş ve daha sonra askeri bir teknisyendi Boris Shelits, sadece en Airbus benzin istasyonunda görev yaptı. So. Her şey olduğu benzin haline gelmez. O uçan cisimler elektrik vinçleri başlatılması için kullanmaya çalıştı. Ancak kısa süre sonra sona erdi ve elektrik. Birçok farklı alternatif enerji kaynakları çalışılmıştır.

askeri teknisyen kez hidrojen gökyüzünde çukur farklı kullanılabileceğini düşündük. yanma sırasında gaz üreten ısı sonra 4 kez aştığında kömür, 3 kez bu - benzin ve diğer petrol ürünleri. Shelits deneme için izin istedi ve şöyle imzaladı. Söylemeye gerek yok, bu yüzden hidrojen bir araba vardı?

Çalışma prensibi

Şema bilim adamı arabanın motorunun emme manifolduna bir hortumla Airbus bağlantısına düşürüldü. silindir doğrudan hidrojen parlaklık, böylece karbüratörü atlayarak. Dozaj hidrojendir ve reaksiyon için gerekli olan hava gaz pedalı veya "gaz" ile gerçekleştirilmiştir.

İlk deneyler Shelits soğukta geçirdi. motor soğuk sıcaklık rağmen kolayca başladı. Motor uzun süre istikrarlı bir şekilde çalıştı. Ancak, balonlar patladı ve Shelitsa sarsıntı. Bundan sonra özel bir koruma sistemi tarafından icat edilmiştir. Bu, motor manifold içinde patlamaların sırasında karışımın ateşleme dahil bir su perdesi, dayanmaktadır. Yani hidrojen araba daha güvenlidir.

motorların biri demonte sonra arada, pratik hiçbir aşınma oldu. silindirler kirlenme değildi ve egzoz gazları yalnızca buhar idi.

Hidrojen hayat kurtarır

Savaş sırasında hidrojen araba kuşatma dayanacak şekilde, birçok hayatını kurtarmaya yardım ve Shelits bu gelişme için bir ödül aldı ve hatta bunu patentli yüzden icat. geliştirici Kızıl Yıldız verildi.

hidrojen taksi

Hidrojen almak için yeri yoktur zaman savaştan sonra, unutmak başladı. Ancak, bazı insanlar hala Ukrayna'da olduğu gibi Harkov'daki, bir taksi olarak çalışıyor, hatırlıyorum, ama basit ve hidrojen değil.

Gaz Brown ile birlikte kaydetme

Hatta en modern otomotiv içten yanmalı motor yakıtı çoğunda optimum olmaktan uzaktır yakar. hava ve yakıt karışımının yaklaşık% 60 basit bir egzoz manifoldu iç kaybolur. Toplayıcı karışım tam olarak yanmamış ve dolayısıyla oldukça toksik egzoz gazlarını oluşturur.

Sen hidrojen jeneratörü kullanabilirsiniz. Bu önemli ölçüde arabada yakıttan tasarruf edecek bir temelde yeni ekipman vardır. Çoğu tür cihazlar standart bir kavram var. Bununla birlikte, farklı üreticilerin araçlar için direkt olarak hidrojen üreteci bazı farklılıklar olabilir.

Bir yakıt katkı maddesi olarak hidrojen uzun bir süre için kullanmak gibi. Ancak silindir içine beslenir ve yakıt olarak adlandırılan kahverengi gaz karışımını optimize etmek için bir sistem yoktu.

hidrojen jeneratörü bir araç için elektroliz prensibini uygular. Su, bir katalizör olarak kullanılır. hidrojen ve oksijen - Ama bu iki bileşen halinde dekompoze edilemez. Modern jeneratörler Kahverengi gaz dışındaki kullanılmaz. Bu Hidrojen kahverengi veya yeşil. Bazen su gazı veya oksigidrogenom denir. Formül onun HHO. Bu tamamen güvenlidir ve patlayabilir etmediğini de farklıdır. Üstelik tamamen haline bu gazın tüm silindirlere gider.

Bu tür jeneratörler, elektroliz ve kapasiteye üreten bir cihaz oluşur. elektroliz işlemleri özel bir modülatör tarafından kontrol edilir. Enjeksiyon motorlu tasarımı da optimize edici sağlar. Otomatik olarak bir Kahverengi gaz süpürüyor yakıt ve hava oranını düzenlemek için izin verir.

katalizör türleri

elektroliz kullanılan cihazlar, ayrılan hücreler ve kuru tip basittir.

Birinci durumda elektroliz hücresi bir çok basit ve oldukça ilkel bir tasarıma sahiptir. Onun operasyon da çok basittir. Cihaz dakikada gaz 0.7 litre kadar sunma yeteneğine sahiptir. Bu 1.4 litre motor hacmi olan araçlar için tasarlanmıştır.

Hücrenin ayrı tip katalizör - şey daha etkilidir. Burada, ekipman ile gerekli tüm yazılım var. Cihaz, dakikada yaklaşık 2 litre verebilir. Bu ünite maksimum verimliliğe sahiptir.

Kuru tip cihaz tercihen oldukça uzun çalışma döngüsü olan makinelerde kullanılır. Verimlilik onun ortalama. Bu tasarımda kaç tabak bağlıdır. Plakalar açık bir düzenleme olduğundan, iyi soğutma sağlamak için çıkıyor.

Nasıl otomobiller için bir yakıt hücresi yapmak için?

araç sudan hidrojen üretmek ve tahta üzerine yerleştirilir olacak bir yakıt hücresi ya da aygıt, bağımsız bir şekilde, yapılabilir. üretilen gaz emme manifolduna uygulamak ardından gereklidir. Bu yüzden bazı durumlarda artabilir yakıt tüketimi ve araç gücünde önemli bir azalma elde etmek mümkündür.

ABD'de bir hidrojen işyerlerinde araba için jeneratör ve 300 $ için satın alabilirsiniz. Ancak, biz aynısını yapmaya çalışacağım, ama elleriyle olacaktır.

Ne yapmamız gerekiyor?

teller, kelepçeler, boru ve yalıtkan bant ve sızdırmazlık bağlantısı için, bir teneke kutu polietilen levha ve metal elektrotlar ihtiyaç bu cihaz oluşturmak için. Ayrıca silikon kauçuk gerekir.

Montaj talimatları

yapmak için hidrojen bir araba ellerinizle, sen kapasite uygun miktarda bulmalıyız. Bu sade su olacaktır. kap içinde, bu durumda, plastik kutular, metal levhalar ayarlanabilir. onlar paslanmaz çelikten yapılırsa daha iyi olurdu. Elektrotlar plakaları getirmek için gereklidir.

kapak çok kolayca çıkarılabilir olmalıdır ya da hali hazırda hava geçirmez bir şekilde kapatılır ve su ile doldurulabilir. üst kısmı ev yapımı jeneratörün aracınızın emme manifolduna doğrudan hidrojeni döndürmek için bir boru olmalıdır. Kapağı mühürlemek emin olun. Hidrojen ve oksijen - çok tehlikeli gazlar. Sonra plakalar arasında boşluk izole etmek gerekir. Bu yüzden gaz üretimini artırmak ve olası kayıpları azaltmak mümkündür.

Jeneratörün Çalışma esnasında dikkatli elektrotlar ve bizim plakalardan bulgular gevşek olmazlar sağlamak gerekir. Bu yangın riskine yol açar. Bizim jeneratör yuvası olarak da güvenilir olmalıdır. İzole kapak silikon kauçuk yardımcı olacaktır.

modernleştirici jeneratör

hidrojen üretim sistemi geliştirmek için, sistemde yapılan diğer hazne ekleyin. İlk biraz daha yüksek olmalıdır. Onları bağlayın, sen tüpleri kullanabilirsiniz. Böylece daha etkili sistemini kullanabilirsiniz.

elektronik ünite

jeneratörün bu bölümü de elektronik alanında bilgi yoktur, özellikle kendi elleriyle inşa edilebilir. Böyle bir bilgi ve beceri değilse, bu alanlarda uzman başvurmanız en iyisidir. Kontrol ünitesi, motor hızına göre, plakaya uygulanan akım otomatik mod değiştirme gerekir.

Güç sadece yanısıra yük altında, boşta motoru ampirik olarak ayarlanabilir. elektronik ünite otomotiv kontrol sistemlerinin sensörlerden gelen bilgileri almak zorundadır.

Jeneratörün kurulumdan sonra bir kez daha yapının tüm eklemlerin bütünlüğünü ve güvenilirliğini doğrulamak için gereklidir. Kaçak sadece patlama riskinden böyle bir makine yol açacak tehlikeli artan yakıt tüketimi. Sonuç olarak, etkisi çok negatif olacaktır. Ancak genel olarak, hidrojen böyle bir makine yakıtın% 25 ila% 40'ının tasarruf kendi elleriyle yaptı.

aletleri ve uzun süre yakıt ekonomisi bu tür yöntemleri Böyle ve dünyada başarıyla kullanılmıştır. Ünlü aktör Arnold Schwarzenegger benzin ve hidrojen üzerinde çalışan kombine makinede, uzun sürmek. Film yıldızı araba 150.000 dolara mal oldu. 100 km'de 5.8 litrelik bu kombine motor için yakıt tüketimi.

Bugün Rusya'da hidrojen böyle bir makine de çok önemli olabilir.

Yani, biz bu ekolojik yakıt özellikleri ve aracın işletiminin tüm buldum. Gördüğünüz gibi, bu bugünün benzine çok gerçek bir alternatiftir. Ve önümüzdeki on yıllarda, insanlık sokaklar hidrojenle çalışan arabalar edecek gelişme yeni bir döneme gireceği umut var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.