OtomobilArabalar

Dikkat: hava yastığı!

Hava yastığının başlıca görevi, kişinin hareketini olabildiğince çabuk yavaşlatmak ve makinenin ayrıntılarına çarpmasını önlemektir. Hareketi karmaşık görünmesine rağmen, mühendisler günümüzde iyileştirme üzerinde çalışıyorlar. Hava yastığının birtakım koşulları vardır. Onlar olmaksızın, kaza durumunda hayatınızı ve sağlığınızı kurtarmakla kalmaz, aksine durumu kötüleştirebilir.

Şimdi, hava yastığının nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak düşünelim

Çalışma prensibi üç bileşenden oluşmaktadır: yastık, direksiyon simidine, torpido, kapı ve koltuğa düzgün bir şekilde yerleştirilmiş naylon kumaştan oluşmaktadır; Tetikleme için bir sinyal sağlayan bir sensör; Sistem, gazla doldurun. Çarpışma sinyalini alan sensör, potasyum nitrat ve sodyum azidi karıştıran bir sistemi aktive eder. Ortaya çıkan gaz hava yastıklarını doldurur. En şişirilmiş durumda oldukları andan itibaren yolcunun hareket edebilmesi için hemen patladılar. Buna ek olarak, bir yaya için hava yastığı gibi bir sistemi olan araçlar sıkça karşılaştı. Kaputun altında, ön cam ile arasında. Bir yaya ile karşı karşıya kalındığında böyle bir sistem ciddi yaralanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Sistemin tehlikesi

Sistemin amacı insan hayatını korumak olsa da, kendi içinde bir çok tehlikeyi gizleyebilir. Çoğu zaman, hava yastığının gerektiği gibi çalışmadığı gerçeğinden dolayı kendimiz sorumluyuz. Attığı hız saatte 300 kilometreye kadar çıkıyor. Mühendislerin amacı şimdi onu azaltmaktır, ancak yastıkın etkinliğini kaybetmemeye çalışmalısınız. Emniyet kemerinin çıkması anında bir çarpışma esnasında vücudun hareketini yavaşlatır. Bu durumda hava yastığı, hayatı tehdit eden yaralanma riskini en aza indirgeyerek etkiyi yumuşatır. Ancak hız sınırını aşmazsanız budur. Tüm gereksinimleri karşılarken, otomobil üreticilerinin güvenlik sistemini geliştirdiklerini saatte yaklaşık 60 kilometre hızla test ettiklerini bilmelisiniz. Elbette 160 km / saat sürüş yaparken yastıklara güvenmemek daha iyi. Kayışı görmezden gelersen, tetiklenen sistem büyük bir kuvvetle "ateş eder" ve muhtemelen böyle bir grevin sonuçları acımasız olur. Kayışı arkada tutarak veya fişleri kilitlere takarak sistemi boşaltmaya çalışmayın. Ateşle oynamışsın, sağlığın ve hayatın tehlikede demektir. Artık bazı araçlar, kayış takılı değilse hava yastığı devreden çıkaran sensörlerle donatılmıştır. Ancak bu durumda, yol kazasından kurtulma şansı azdır.

Öngörülemeyen durumlar

Bazen, hava yastığının gerekli olmadığı durumlarda çalıştığını görürsünüz. Örneğin, yüksek hızda araba, çarka derin bir delik içinde çarparsa. Veya ağır bir şey kaputun üzerine düşüyor. Hatta rayları "atlar "ken bile açılabilir. Hava yastığı çalışmadığında kesinlikle ters durumlar vardır. Çoğu zaman bu ya endüstriyel bir evlilik ya da sistemin teknik bir arızasıdır. Çok dikkatli bir şekilde bir kazayı ziyaret eden araçlarla ilgilenmek gereklidir. Yastığın nasıl yeniden paketlendiğini bilmediğiniz bir arabaya binmekten dokunulmazsınız. Ve genel olarak, yerinde olması garantisi, hiç kimse size vereceğim.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.