KanunDevlet ve hukuk

Hapis "Lefortovo". Moskova'da Gözaltı tesis

Belki Rusya'da o meşhur Lefortovo cezaevinde (veya nasıl kullanıldığını şeyler "Lefortovo" hapis çağrılacak) Moskova'da bulunan yaklaşık bilemeyiz bir adam var. Ünü yalıtkan söyledi ve (1881 yılından bu yana) uzun süredir devam eden varlığı sayesinde alınan ve çeşitli zamanlarda bu cezaevinde ve devam bireyler, pakete konulacak.

Biraz tarih

Daha önce bahsedildiği gibi, gözaltı merkezinin bina "Lefortovo" 1881 yılında mimar P. N. Kozlovym tarafından yaptırılmıştır. Başlangıçta küçük suçları işleyen savaş tutuklu cezaevinde içeriyordu.

C 1917 Lefortovo NKVD yetkisi altında geçti ve uzun yıllar bastırılmış vatandaşların korkunç işkence için kullanılmıştır.

1954 ile 1991 yılları arasında cezaevinden KGB tam sahip olduğunu söyledi. Ve 4 yıl hapis "Lefortovo" sonra Rusya'nın FSB yargı aktarıldı.

2005'ten itibaren bugüne Lefortovo cezaevinde Adalet Bakanlığı hizmetindedir.

hassas siteleri

Rusya'da kapalı tipte duyarlı sitelerin çok sayıda (bu ünlü Butyrka, orada olmasına rağmen Gemici Sessizlik), gözaltı merkezi "Lefortovo" en kapalı ve ulaşılmaz bir yerdir.

(Eğer bir çalışan kurum, araştırmacı, avukat ve mahkum değilseniz, tabii ki, iyi) olamaz izolatörün toprakları girin. 1993 yılında tek istisna yapılmıştır: Bu yıl için tutukevi "Lefortovo" gazeteciler (basın toplantısında) izin binada. Bu gözaltı merkezinin duvarları dışından olan tek durum oldu.

mimarinin Özellikleri

Başkentin merkezinde neredeyse yer İzolatör bina. Ancak, komşu evlerin bile tüm sakinleri bu "tehlikeli" mahalle farkında Lefortovo. Bu binanın mimarisi ve tutukevine kaynaklanıyor.

izolatör zamanki Stalinist yüksek katlı binalar arasında haklı. Önemli bina hapis sayısının 2 duvarları komşu binaların duvarları ile aynı renkte boyanmış olması. Bütün bunlar bir yerleşim alanı içinde çözünmüş sanki izolatör verir.

konut evlerinden tek farkı çevresinde yüksek taş çit varlığı, ancak zamanımızda, yüksek çitler kimse şaşırıyor.

bitirici işi, yeniden planlanmış, inşa edilen yeni konut ve) ana bina bağlayarak: varlığını 130 yıl içinde, izolatörün bina defalarca değiştirilir. cezaevi mahkumlarını getirmek yoluyla ağır kapıları ile yüksek taş duvarla çevrili soluk sarı duvarlar, gümüş çatı, Ama izolatörün değişmeden görünümünü korudu.

Ve içeride ne var?

Gözaltı merkezi 2 № beri - Modal tesis, onun sıradan vatandaşlar imkansızdır ziyaret edin. Lefortovo duvarlarında Fotoğraf ve video çekimi da yasaklanmıştır. Bu nedenle, iç yalıtkan, eski mahkumların sadece anılar ne olduğu hakkında bilgi edinmek.

Lefortovo eski mahkumlara göre ışık saat orada, zihinsel oda duvarları siyah boyanmış sözde vardır. İddiaya benzer bir durumda uzun süre normal bir insan imkansız. Bu nedenle, oda tür koşullarda bir kişi her zaman herhangi suçun işlenmesinden ile ilişkilidir.

Orada Lefortovo ve ünlü ve korkunç "yumuşak" koridor: Yumuşak zemin, duvar ve infaz idam cezalarını gördük kapılar.

Şu anda, bir yalıtkan duvarları içinde, tabii ki, hiç kimse atış: mahkumlar ve taş odalarında oturan hükümlüler, hangi sözde yatak, bir masa ve bir küçük pencere, başka bir şey hariç.

Bunlar bir odasından diğerine nakli hemen hemen her ay çevre ve komşular değişen Ama bu güne kadar mahkum var "karıştırma".

Koridorlar "şaşkın izleri"

Binanın iç yapısı oldukça sıradışı. Merdiven boşlukları sadece bir kişi için tasarlanmış, böylece onlara tırmanmaya edilir, örneğin, birlikte, sadece tek bir dosya olabilir. binada düz koridorlar ve pasajlar neredeyse hiç: Bütün koridorlar, merdivenler ve açıklıklar kafa karıştırıcı parça sanki Menderes.

İlk defa binada oldu Bir adam, tek başına bunun dışında olsun neredeyse imkansızdır. Bu labirentin bir türüdür.

Bina defalarca yeniden ve kendini oluşturma işlemi yana, görü ve "sürpriz" bir sürü. Yani, üç katlı görüntüsü, dört katlı içinde kolayca olduğunu.

yalıtkan duvar parlak renklerle boyanmış mavi, bej beyaz; kesinlikle gözaltı merkezinin bütün toprakların saat gözetim yuvarlak altındadır. Video kameralar her yerde. gerçek zamanlı olarak izolatörün Çeşitli çalışanları cezaevinde topraklarında olur her şeyi izlemek için.

belirli bir tedavi

remand cezaevinde "Lefortovo" in Rejimi en sıkı çağrılabilir. Bu pratik olarak uyuşturucu ve diğer kaçak kaçırmaya imkansız olan Rusya hapishanesinde sadece bir tanesidir. Buna ek olarak, kesinlikle farklı hücrelerde mahkumları iletişim imkanı (değil sözde halat Telgraf) orada hariçtir.

"Lefortovo" Koruma imkansız alınmasıyla sona erdi sadece FSB, yürütmek.

Çoğu mahkumlar yaklaşık 10 metrelik bir alanı kaplayan çift odalarına içindedir. Orada bir üçlü kamera da, ama onlar çok daha küçüktür. Tek bir hücreye düşme olasılığı da vardır.

Şu anda ortak düzenlemelere rehberliğinde her şey hapis Rusya onların içinde kalır. İzolatör "Lefortovo" bir istisna değildir: örneğin, o da tüm gıda aynı tabakta servis edilir, elektrikli su ısıtıcısı kullanmak izin verilir. Buna ek olarak, doğrudan kameraya ve ortak tesislerinde düşük bir duvar ile ayrılmış (uluslararası standartlara aksine) tuvalet.

Buna rağmen, gözaltı merkezlerinde kalınan koşulları birçok yeterince iyi düşünün.

Nasıl gidilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, hapiste № 2 çok kolay yoktur. Tabii ki, ciddi suç işleyen tek gözaltı merkezi çalışanları, hem de kişiler yalıtkan (mahkumlar) kolayca düşebilir. Herkes için, avukatlar için de dahil olmak üzere, "Lefortovo" girişinde çok sorunlu ve uzun.

gözaltı merkezinde bulunan çok sayıda rağmen, hücreler içinde onların avukatları ile iletişim kurabilir, gerçeği, hafta sadece 6. Pek çok savunucuları sözde güle güle onların müşterileri elde edemezsiniz.

izolatör bina saat görev hakkında avukatları sıraya listesini tutar bir kişi: Şaşırtıcı, avukatlar kura çekmek zorunda. Defenders listeye verilerini katkıda ve sonra kura çekmek: "şanslı bilet" var ve geçer.

en yüksek profilli suç işlemekle suçlandığı vatandaşlarını içerdiğinden yalıtım gövdesine kırın hep zor olmuştur. Bu nedenle, birçok avukatları onun sırası gelmeden umuduyla, komodin ve girişine yakın bütün gün kendi dönüş almak zorunda.

Anılar deneyimli: Moskova, "Lefortovo"

Tesis, tanınmış birçok nüfuzlu ve yaşlılar tarafından ziyaret edildi. Yani, düzenlenen cezaevi zindanlarında farklı yıllarda: Alexander Solzhenitsyn, Vasily Stalin (Stalin'in oğlu), Victor Abakumov (Bakan GB), Inessa Armand, Salman Raduyev, Valeriya Novodvorskaya Yevgeny Ginsburg, Eduard Limonov, ve diğer kamu rakamlar.

Bu onların anılarını sayesinde, izolatörün atmosfere atılmak olabilir olduğunu. Örneğin, onun kitaplarından birinde Ginsburg mahkumların vuruldu hangi bodrum izolatörün söyler. O ölüm cezalarının infaz traktör motorlarının gürültü yürüttüğü yazıyor. anılarında Ginsburg göre bodrum giden koridor, yumuşak kumaş döşeme kapı ve duvarları ile kaplı edildi - her şey, yumuşak, sakin ve özel cezasının uygulanmasına hazırlanmış oldu.

Ziyaretçi zindan ve çıldırtıcı sabit uğultu ve titreşim sonraki yalitkana bulunan, CIAM laboratuarından gelen söylüyorlar.

Bir yazısında olarak, rejimin özellikleri hakkında eski "ziyaretçiler" "Lefortovo" yazma. (Onları karşılamaya gittiğini kim göremiyordu böylece) Örneğin, koridor aynı anda iki kişi varsa, bunlar karanlık torba kafasına koydu.

Bazı mahkumlar özel personel izolatör hapse, sözde yetiştiricilerin koridorlarında ayakta hatırlattı. Onlar birbirlerini tanışmadım çeşitli koridorlar üzerinde mahkumları yetiştirilen.

ilginç gerçekler

Gözaltı merkezleri ve Moskova'da cezaevleri, bir kural olarak, geçen yüzyılda inşa edildi. "Lefortovo" - istisna değildir. Bu gözaltı merkezi birçok efsaneler, mitler ve ilginç hikayeleri bürünmüş edilir.

Örneğin, 1881 yılında yalıtkan yapımında, Nicholas Church girişinin üzerinde inşa edilmiştir. Bu mahkumların dua edildiği tek küçük standında yer. Bu durumda, her şey aralarındaki mahkumlar iletişim kuramadı şekilde düzenlenmiştir.

Sovyet zamanlarda, kilise alanı şiddetli işkence ve insanların infaz yeri olarak hizmet etmek oldu.

Bir başka ilginç gerçek olduğunu değil bahçesinde ve çatısında bulunan gözaltı merkezinde egzersiz yarda. İlk yürüyüş gibi erken 8:00 olarak başlar: Toplamda bu avluların 15 sırayla kapalı tanesi yürümek vardır.

özel gururu

Garip, ama cezaevinden 2 eski ve en büyük cezaevi kütüphanelerinin birinin sahibi olan № oldu. O 19. yüzyılın başlarında toplamaya başladı ve bugün 2 milyondan fazla özgün kitapları içerir. Örneğin, aralarında ömür boyu Puşkin'in baskısı ve 1897 için çalışmaların Leskov en eksiksiz koleksiyonu.

Ama makale ve kitaplar değil cezaevi kütüphanesinde, yalıtkan tarihine ilişkin. Nasıl her yerde onları yok etmek. Bu hapisten Tarihsel açıklamaları çeşitli nedenlerle yapılmazsa: ilk olarak, Sovyet zamanında bile "Lefortovo" işletim gözaltı merkezleri ve cezaevlerinde oldu. Ve ikinci olarak, bu tür kurumların daima kontrol altında bu nesnenin ilişkin bilgileri ifşa izin verilmez.

izolatörü tarihinin çok ilgileniyor hapis Viktor Makov, FSB "Lefortovo" hakkında tarihsel deneme bazı müzede olduğunu bulmuşlardır. Ancak, buna erişimi ciddi sınırlıdır.

Özetlersek

Soruşturma Moskova izolatörleri özellikle hassas bölgelerdir. Ancak, "Lefortovo" muhtemelen en sıkı ve gizli olmasıdır. Bu onun duvarları içinde en ciddi suçları ve rezonans faillerini içerdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Oldukça sık, izolatörün duvarlarında üst düzey ve etkili kişilerden bir kez görülebilir.

Neredeyse 130 yıl önce inşa hatta bir gün için, işlerini durmadı her zaman bir yalıtkan: "Lefortovo" ve onun geçmişi meşhurdur. Büyük ölçüde nedeniyle o zaman hareketin nesnesi olmuş olması nedeniyle, pratikte onun hakkında hiçbir tarihsel denemeler ve makale bulunmaktadır.

"Lefortovo" şehir merkezinde yer almaktadır (veya cezaevinden 2 №) ve en bulunduğu Moskova, Lefortovskiy mili 5.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.