FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Bellek türleri. Ana bellek işlevi

Bildiğiniz gibi, her deneyim, hareket, ya da bir şekilde gösterim süresinin çok uzun süre muhafaza edilebileceği bir iz oluşturur. Buna ek olarak, belirli koşullar altında, yine görüntülenir ve böylece bilinç konusu olabilir. Bellek nedir? Türleri, fonksiyonlar, ve onun temel özellikleri nasılsa birbirine? Tam olarak nasıl? Bunlar ve diğer az eğlenceli soru makalenin malzemelerle alışma sürecinde cevaplandırılacaktır. Doğrudan kavramını düşünmeye başlamak için uygundur.

Bellek, Hafıza fonksiyonu

Basitçe söylemek gerekirse, hafıza rekor (basma), korunması ve sonraki tanıma ve gerekirse geçmişte şu deneyimini oynatın olarak tanımlanabilir. Eşit ilginç şema eski bilgi, beceri ve bilgilerini kaybetmeden, bilgi depolamak için izin verir.

görüş bilimsel açıdan, bellek uyaran işleme bilgilerin bir fonksiyonudur. birbirine bağlı, özel yönlendirilmesi işleminin bir dizi içerir psişik doğası, bu karmaşık bir süreç. Yani, beceri ve gerekli bilginin ilgili herhangi konsolidasyon bellek operasyonlarına ilişkilendirmek. kategorisi, fonksiyonları ve özellikleri yansıtan problemler nelerdir tarihsel belleğin ve ulusal kimlik, bugün var? Modern psikolojide, en zor konulardan önünde bir daire var olduğuna dikkat etmek önemlidir. Nasıl olaylar belleğimize? Bu sürecin fizyolojik mekanizmalar nelerdir? büyük ölçüde daha fazla bellek bugün bilinen tekniklerden hangisi, onun işlevlerini görmektedir?

fonksiyonel

Anlaşıldığı üzere, nasıl daha yüksek zihinsel fonksiyonların hafıza gerçekliğin bir yansıması olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle, konseptine uygun olarak, temel bir bellek fonksiyonları, sabitleme muhafaza ve geçmiş dönemlerde deneyimi müteakip çalma oluşur. Hafıza bağlı geçmiş ve mevcut insan geçer. Buna ek olarak, bu bireye öğrenmek ve geliştirmek için fırsat verir.

Bu bölümde insan hafızası fonksiyonlarını dikkate almak yararlı olacaktır. Bu kategori bunlar arasında aşağıdaki, tek bir bulmaca haline birbirine katlanması tamamlayıcı beş fonksiyonları içerir:

  • Memorizing. Bu hükme göre, bir kişinin daha önce belirlenmiş bilgilere dayanmaktadır bir onlara temelden yeni bilgiler ezberlemek yeteneğine sahiptir. Bu hafıza fonksiyonu malzemenin fiziksel üreme süreci bir türlü duyusal hafızayı içeren kavrayış sürecini, başlar varsayar. malzemeler zaten işlendikten Sonra, bir kısa süreli hafıza haline gelir. Yukarıdakilere ek ve de tanıma gerçekleştirilir RAM ve analiz özellikleri tarafından sağlanan fonksiyonunu kullanır.
  • ana bellek fonksiyonları göz önüne alındığında, değil tasarruf söz. Böylece, her durumda bilginin depolanması süresi uygulaması bağlıdır. Başka bir deyişle, daha bir kişinin öğrenilen bilgilerin, bunlar bellekte saklanacaktır daha uzun bir süre kullanır. Bu hafıza fonksiyonu da arşivleme denir. Neden? Bu işleme uygun olarak malzemenin tutulması ve daha sonra işlem gerçekleştirilir olması. Burada belirtmekte yarar var zihinsel işlevler anlamsal bellek karakterize etmektedir. Bir kişinin yaşamı boyunca toplanan mağaza konseptleri ve tanımları, yapabiliyor. Buna ek olarak, belirli bir kişiyle belirli bir zamana bağlı ne kadar iyi bilinen kavramlar ve tanımlar gösteren, epizodik bellek vardır. Bu durumda, bellek, yukarıdaki iki çeşit birlikte faaliyet.

Çalma ve unutmadan

depolama ve korunması yanı sıra, bugün aşağıdaki bellek özelliklerini bilinen:

  • Çalma - uzun ömürlü bellek kullanımına dayalı bir hafıza fonksiyonu. Bu hükme sayesinde, insan beyninin önceden başarılı Korumalı bilgileri ekrana tekrarlayabilirsiniz. Bireysel aynı formda malzemeyi iyi üretmesi eklemek gereklidir ve bunu saklar. Bu amaçla, en önemli ayrıntıları hatırlamak gereklidir. Bu hafıza fonksiyonu epizodik bellek tabii kendini içerir. Bu yetenek onunla ilişkili olayların bazı çoğaltmak ekleyin. Olayın bu tür "referans noktaları" denir.
  • Unutmak. Uygun işlem hızı temel olarak zaman (tarihi hafıza fonksiyonu açık) bağlı olduğuna dikkat etmek önemlidir. örneğin unutulması için çeşitli nedenler, veri organizasyonu ve onların karakter açısından düşük seviyeli vardır. Buna ek olarak, bu hesaba Bilgi çağının sıklığını ve kullanımını alır. Bir başka önemli nedeni "girişim" dir. Öncelikle, belirli bir bilginin olumsuz etkileri ile ilişkilidir. Tek bir rapor öğrenir Örneğin, fakat prosedürü sırasında kötü haber öğrenir, hatırlama sürecinde elde edilen sonuçlar, o olamaz. Dahası, bir zamanlar bir kişinin bilinçaltına nasıl oluyor da kasıtlı yönlü transfer bilgisini unutmadan motive (amaca) hakkında söylenecek.

Sonuç

Yukarıdan merkez bellek işlevi sonucuna varılabilir - tasarrufu gibi bir şey. Neden? Bu prosedürün akılda ürünün sürecinde olması birey, daha akıllı, daha iyi hale yeni zirvelere ulaşmak ve inanılmaz ilginç gidiş yapmamızı sağlar önemli ve faydalı bilgiler, asimile etmek mümkündür. Ancak, yukarıda sunulan tüm hafıza fonksiyonları yakından bağlantılı olduğunu unutmayın. Bu nedenle organize bir sistemde (açık fonksiyon içinde, sadece kombine edilebilir olumlu bir şekilde "hareket" var ve tarihsel bellek ve ulusal kimlik).

çeşitleri bellek

Başlamak için, bugün belleğin farklı türde tanımı için en yaygın temeli depolama ve oynatma ile ilişkili özellikleri faaliyetlerinin özelliklerine bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Bu durumda, bellek bölgesinin bazı çeşitleri aşağıdaki temel kriterlere göre tahsis edilir:

  • zihinsel aktivite niteliğine göre sınıflandırılması o öyle ya herhangi bir etkinliğe başka basıyorsa. Yani, duygusal, motor, sözel mantıksal ve yaratıcı bellek ayırmaya karar verdi.
  • hedeflerin niteliğine göre sınıflandırılması istemli ve istemsiz hafızanın varlığını ima eder.
  • güvence altına almak ve yakından üretilen aktivite rolü ve yeri ile bağlantılı bilgileri, depolama süresine göre sınıflandırılması. Bu durumda, bellek operasyon, uzun dönem ve kısa dönem ayrılmıştır.

Künye duyusal bellek

Başlamak için, tarihsel bellek ve ulusal kimlik fonksiyonlarını açın. Bu duyusal bilginin doğrudan diziye olarak anılan bir eğlence egzersiz, yardımcı olabilir. Bu sistemin bir şekilde duyularıyla algılanan dünyaya, yeterince tam ve doğru bir resmini tutma kapasitesine sahiptir. Onun korunması süresi çok ciddi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, sadece 0.1 -0.5 saniyedir. Ne yapılmalıdır?

Kendi elinin dört parmağını pat. Onların kaybolduktan sonra direkt duyumların emin olmak için emin olun. Böylece, sonra korunmuş tokat ilk gerçek duygu - onun sadece bellek.

gözler ileriye doğru bakarak önce farklı yönlerde parmak ya da kalem hareket olabilir deneyin. Aynı zamanda hareket halindeler konuları aşağıda oldukça belirsiz bir şekilde dikkat edin.

Daha sonra, gözlerini kapa bir an için onları açmak ve yeniden kapatın. göremeyeceği belli bir dönemin net ve kesin görüntü kaydedilir ve daha sonra yavaş yavaş kaybolur nasıl gözlemleyin.

Kısa vadeli ve uzun süreli bellek

Önemli olarak, kısa süreli hafıza ile bir tipolojiye özgü tutulan madde, (duyu bellek doğruluğu tam tersi geçerlidir). Bu durumda, bekletilen bilgiler dokunmatik olaylar düzeyde meydana gelen mutlak harita ve doğrudan (ileri) yorumlanması değildir. Örneğin, bir kişinin varlığında ise bu formüle etmek ya da bu ifade, o kelimelerin kendisi olarak değil, sadece ses bileşenlerini, hatırlar. Kural olarak, sunulan bilginin beş ya da altı nihai birimleri olmak hatırlayarak. (Tekrar tekrar bilgiler tekrar, başka bir deyişle) bilinçli bir çaba seviyesi yapan bir kişinin zaman belirsiz bir süre için kısa süreli hafıza tutma olasılığı vardır.

Sonraki uzun vadeli hafızayı dikkate almak yerinde olacaktır. Yani, olaylar ve geçmiş ve sadece geçmişten gelen durumların bellek arasındaki zorlayıcı ve bariz bir fark vardır. Uzun süreli hafıza çok önemli, ama aynı zamanda son derece karmaşık sistem kategorilerini inceledi. Yukarıdaki sistemlerin hafıza kapasitesi çok sınırlı olduğu not edilmelidir: birinci saklama birimi, ikinci bir dizi oluşur - saniyenin birkaç onda biri kadar gelen. Beyin nasılsa olduğu nihai cihaz olarak Bununla birlikte, bugüne kadar uzun süreli hafızada çerçevesinde çeşit hala mevcuttur. Yapısında on milyar nöron vardır. Her biri bilginin önemli miktarda tutabilir. Buna ek olarak, pratik açıdan, sınırsız insan beyninin hafıza kapasitesi olarak kabul edilebilmesi için harika. Böylece, bütün her durumda bilgi uzun süreli bellekte olmak zorunda fazla iki ya da üç dakika boyunca düzenledi.

yakından uzun süreli belleğin bağlı zorluklar, ana kaynağıdır gerekli malzeme ve bilgi bulmanın bir sorudur. bellekte bulunan bilgi miktarı inanılmaz büyüktür. yeterince ciddi zorluklarla bir çift vardır nedeni budur. Ancak, gerekli verileri bulmak için güçlü bir istek bir kural olarak çok hızlı olabilir.

Operasyonel motor ve duygusal bellek

RAM altında anlaşılmalıdır işlemleri anımsatıcı hizmet türü ve mevcut işlemler yapan karakter. Bu bellek bilgi verilmedi daha sonra unutma korunması için tasarlanmıştır. Bellek türlerinin depolama süresi esas olarak eş zamanlı bir sorun bağlıdır ve iki ya da üç günde iki ila üç saniye arasında değişebilir.

Motorlu bellek - bu diğer değil, ezberleme süreci olarak kaydetmek ve farklı hareketlerin türlü yanı sıra kendi sistemlerini oynatın. Bu arada, bugün dünyada psikologlar için çok ilginç bir konudur diğer bellek bu tip, açık ve aşırı belirgin yaygınlığı ile birçok insan biliyorum.

duygusal bellek altında bellek duyulara düşünülmelidir. Duygular zaten insan ihtiyaçlarının tatmini olduğu konusunda bir sinyal verir. Böylece insanlar deneyimli ve bellekte tutulan duygular sinyalleri olarak görünür veya geçmişte benzer bir deneyim olumsuz deneyimler neden oldu zaman eylem hakkında işlem veya itidal kışkırtırsın. empati kavramının teori ve pratik genellikle empati becerisi, başka bir kişiye sempati veya kitabın kahramanı anlamına gelen göze çarpan nedeni budur. Bu kategori duygusal bellek dayanmaktadır.

Kişiler ve sözlü-mantıksal bellek

görüntü hafızasına altında sesler ve kokular, yaşam ve doğa, temsil resim hafızasında yanı sıra tatları anlaşılmalıdır. Bu tip hafıza görsel, işitsel, dokunsal, koku ve tat olup. işitsel ve görsel hafıza geliştirilirken, bir kural olarak, oldukça iyi, koku alma, dokunma ve tat bellek gerçekten profesyonel tipleri olarak tanımlanabilir (yani, veri çeşitleri yeterli insan hayatı yerleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır). Yanı sıra karşılık gelen bir duygu olarak, hızla, örneğin, sağır veya kör insanlar, özel şartlar yeterli aktivite geliştirmek inanılmaz seviyesi mevcut ikame ulaşan veya dengeleme bellek türleri eksik özellikle bağlıdır.

Sözel-Mantıksal eylemlerin bellek içeriği bir erkeğin düşünceleri başka bir şey değildir. İkincisi (burada ve türler adı yoktu) dil olmadan var olamaz. düşünceler dilin farklı biçimlerde düzenlenebilir olduğundan, onların üreme literal anlamda transferi veya verilen bilgilerin önemli bir anlam ya da sözlü kayıt gönderilebilir. İkinci durumda, malzeme, semantik işleme maruz kalma ortadan kaldırılması anlamına gelir birlikte, değişmez ezberlenmesi mantıklı ve ezberci ezberlenmesi değildir olarak tanımlanabilir.

İstem dışı ve gönüllü bellek

şey hatırlamak için hiçbir özel amaçlı yoktur Depolama ve sonraki üreme, istemsiz bellek denir. Benzer bir süreç odaklı durumlarda, keyfi bir belleğe hakkındadır. Bu yüzden, sonraki durumda, depolama ve oynatma ile ilişkili işlemler, özel bir anımsatıcı işlem olarak hareket ederler. Unutulmamalıdır hafıza formu artık geniş psikologlar ve ilgili bilimsel alanda bir faaliyette diğer paydaşların incelenir gelişme iki ardışık aşamalar arasında sunulan tipler söyledi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.