Haber ve ToplumDoğa

Habitat koşulları. Tanım ve sınıflandırma

Tüm canlıları çevreleyen doğanın o kısmı ve doğrudan ya da dolaylı bir etkisi vardır - Her organizma, nüfus, tür yaşam vardır. O varolma gerekli tüm organizmaları alır, bunun nedeni ve hayatlarının ürünüdür. Farklı organizmalarda Habitat koşulları aynı değildir. ölüm - Dedikleri gibi, o zaman iyi bir, diğeri. Bu belirli bir tür etki eden organik ve inorganik elemanlar bir çok oluşur.

sınıflandırma

Doğal ve yapay yaşam koşulları arasındaki farkı. İlk - Doğal, başlangıçta mevcut. İkincisi - adam tarafından yarattı. Doğal çevre kara, hava, toprak, su ayrılmıştır. içeride parazitler tarafından kullanılan yaşam ve organizmalar vardır.

yaşam ve çevre koşullarının varlığı

varoluş Koşulları - organizmaların belirli türde hayati olan bu çevresel faktörler. Asgari onsuz varlığı imkansızdır. Bunlar arasında, örneğin, hava, nem, toprak, ışık ve ısı. Bu öncelik koşulları. Buna karşılık, bu yüzden hayati olmayan diğer faktörler de vardır. Örneğin, rüzgar veya atmosfer basıncı için. Böylece, organizmaların varlığı için yaşam ortamı ve koşullar - kavram farklıdır. İlk - Ortak, ikinci - bir bitki veya bir canlı vücut var olamaz onsuz sadece bu koşulları belirtir.

çevresel faktörler

doğrudan veya dolaylı - - tarafından Bunlar etkileyebilir çevrenin tüm unsurları canlılar. Bu faktörler, organizma adaptasyonu (veya edinilmiş yanıt) neden olur. Cansız - cansız bu etki inorganik elementler (toprak bileşim kimyasal özellikleri, ışık, sıcaklık, nem). Biyotik faktörler - birbirleri yaşayan organizmaların etkisi formlar. Bazı türler, gıda diğerleri için, tozlaşma ve dağıtılması için kullanılan diğer etkileri vardır. Antropojenik - yaban hayatı etkileyen insan faaliyetleri. Bu grubun İzolasyon bugün Dünya'nın biyosferin kaderi insanın elinde pratik olduğu gerçeği ile bağlantılıdır.

Yukarıdaki faktörler çoğu - yaşam koşulları. Diğerleri kalıcıdır Bazıları değişiklik sürecinde. Bunlar örneğin, soğutma ve ısınma için, günün saatine bağlı olarak değişir. bir çocuğu gerçekleştirmek - Diğerleri ise birçok faktör (aynı çevresel şartları), bazı organizmaların hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, toprak tuz rejimi bitki mineral beslenme ve hayvanlarda büyük önem taşıyor - Aynı alan için o kadar önemli değildir.

ekoloji

organizmaların çevre koşulları ve onunla ilişkilerini inceleyen bilim Sözde. İlk defa terim aktif bilim sadece geçen yüzyılın 30 yıl olmuştur geliştirmek, Ancak 1866 yılında Alman biyolog Haeckel'in tanımlanmıştır.

Biyosfer ve Noosfer

Yeryüzündeki tüm canlı organizmaların toplamıdır biyosfer denilen. İnsanları içerir. Ve sadece içerdiği, aynı zamanda özellikle son yıllarda, biyosferin kendisi üzerinde aktif bir etkiye sahiptir. Yani noosfer (terminolojiye Vernadsky) bir geçiş. Noosphere sadece doğal kaynakları ve bilimin kaba kullanımını gerektirir, ama aynı zamanda evrensel işbirliği ortak ev koruma amaçlı - Dünya gezegeni.

su yaşam alanları Koşulları

Su yaşamın beşiği kabul ediliyor. Yeryüzünde var olan hayvanların çoğu bu ortamda yaşayan ataları vardı. suyun dışında arazinin bazı tiplerinin oluşumu ile ve toprağa dönüştü daha sonra ilk amfibiler ve oldu. Su gezegen kapladı. İçinde yaşayan birçok organizmada - hydrophiles, yani çevreye herhangi uyarlama gerektirmemektedir.

Her şeyden önce, en önemli koşullardan biri - su ortamında kimyasal bileşimdir. Suyun çeşitli organları, durum farklı. Örneğin, küçük göller rejimi tuz -% 0.001 tuzları. % 0.05 kadar - taze büyük su kütlelerinde. Marine -% 3.5. tuzlu kıta göller tuzu seviyesinde% 30'dan fazla ulaşır. tuzluluk yoksullaşan fauna artan bulunmaktadır. Hiçbir canlılar vardır Bilinen su yapıları.

çevre koşulları, hidrojen sülfit içeriği gibi faktörler oynadığı önemli rolü. Örneğin, Karadeniz'in derinliklerine hidrojen sülfit bakterilerin dışında (200 altında metre) her ıssız. Ve tüm çünkü ortamda bu gazın içeriğinin bolluk.

şeffaflık, basınç, akış hızı: Aynı zamanda önemli fiziksel su özellikleridir. Bazı hayvanlar berrak su, farklı bir yaklaşım ve çamurlu sadece yaşıyor. Başkaları üzerinde seyahat etmek tercih Bazı bitkiler, durgun suda yaşar.

varlığının üste koşulları - ışık olmadan ve basınç varlığı derin deniz sakinleri için.

bitkiler

bitkilerin yaşam koşulları ve birçok faktör tarafından belirlenir: toprağın bileşimi olup, ışık varlığı, sıcaklık dalgalanmaları. su ortamında şartları - bir su bitkisi edin. Vital - Toprağın doğal sulama ve (ekinler için) sulama besin varlığı. Bitkilerin çoğu belirli iklim bölgelerine bağlanmıştır. Diğer yerlerde onlar, hayatta çarpın dursun ve yavrular üretemezler. Bir "sera" koşullar alışık Süs bitkileri, yapay yaşam alanı gerektirir. açık ortamlarda, artık hayatta kalabilir.

yerde

Birçok hayvan ve bitki türleri, ilgili toprak yaşam için. çevre koşulları çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu iklim bölgeleri, değişen sıcaklık, kimyasal ve toprağın fiziksel bileşimi içerir. yeryüzünde diğer bazı iyi biri için suda olduğu gibi - başka. Ancak genel olarak, toprak habitatı gezegende yaşayan bitki ve hayvan türünü bünyesinde barınak sağlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.