OtomobilArabalar

Yorumlar. "Chery Fora" 2. Nesil

Rus pazarı arabanın üzerinde Chery Fora 5 yıl önce yaptı. Sonra iç sürücülere Moskova Motor Show'da, bu sedan bütçe "Chery Fora" ilk nesil sunuldu. sahiplerinin Yorumlar, operatörler 2 yıldır bu araba, iyi bitirmek ve bir devrimci tasarım işaretlenmiş. Nispeten yakın zamanda, Çinli geliştiriciler bu durumu düzeltmek için karar ve bir 2. nesil sedan geliştirmeye başlamıştır. Tam bir yıl önce, Rusya'da bir yenilik galası ve artık önemli ölçüde arabaların maliyetine nakliye maliyetini azalttı yerli "TagAZe", seri üretimde güncellenen araba. Eh, Çinli "Chery Fora" ilk nesil doğasında olan bütün kusurları düzeltmek başardı olmadığını görelim. sahiplerinin Yorumlar Bu sorunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

dış

İlk nesil ile karşılaştırıldığında bir yenilik Görünüm gerçekten önemli ölçüde değişti. Ama Çinli otomobillerin Japon ve Avrupa markaları lider tasarımını kopyalamak için bile burada tereddüt etmeyin. Ve belki, tasarımcılar böylece mükemmel araba yaratmak, iyi modellerin en iyi seçim çalışıyorsun? Ne olursa olsun, ancak bu makinenin popülerlik kayıtları böyle "Toyota Camry" olarak, kazanılmadı. Sürücü yanıtları tarafından belirtildiği gibi arada, "Chery Fora" Japon prezentabl hemen hemen aynı ön uç vardır. Optik, ızgara, tampon - tüm bu oldukça uyumlu görünüyor ama burada konuşamıyor sadece özgünlük var.

İç: tanımı ve yorumu

"Chery Fora" çok daha büyük değişimler dış ve iç kısmında değil uğramıştır. Son olarak, Avrupa standartlarına biraz daha yakın Çinli salon araba. bitirme malzemeleri tasarımı ve daha modern ve işlevsel hale Ön panelin mimarisi, belirgin düzeldi. Sürücü yanıtları gibi, "Chery Fora" renkli seçimler açısından önemli ölçüde değiştirildi. Şimdi çok daha uyumlu ilk nesil daha stil cilt. Ne Çinli işe yaradı ve ne sedan kaputunun altında gizlidir içinde mi?

Özellikler ve sürücü yorumlar

"Chery Fora" motorların doğrultusunda motorları değişmeden kalır çünkü daha fazla taraftar elde etmek mümkün değildir. Daha genç hem de 109 kapasiteli benzin dört silindir birimi olarak beygir gücü ve 1.6 litrelik bir hacme. İki litrelik motor aynı zamanda kendi verilerini değişmez. 129 beygir gücü - Onun kapasitesi aynı seviyede kalır. Bir beş ileri manuel - Her iki ayarlar için tek iletim takılır. Gelecekte, şirket motorlarında aralığında yer verme planları 94 beygir gücü kapasitesi ve 1.9 litre hacme sahip "Reno" dan başka dizel motorudur.

Eh, kaputun altında hepsi kendi yerlerinde kalırken aracın içinde belirgin değişti görünüyor. Öncelikli olarak rahat bir iç mekana sahip modern bir sedan almak istiyorsanız, her an o proforsirovat olabileceğini daha, motorların eski çizgisine gözlerini kapatmak için çekinmeyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.