FormasyonÖykü

Gürcistan-Osetya anlaşmazlık

zorla Güney Osetya Gürcistan'a dahil edildiğinde Gürcistan-Osetya çatışma bir anda, geçen yüzyılın yirmili kökleri vardır. yüzleşme Demleme oldu ve bir gün büyük çaplı bir eyleme geliştirmek gerekiyordu.

Ve 1922 yılında Merkez Yönetim Kurulu karar yayınladı ve bu ülkede Ancak tarihçilere göre nominal olarak özerklik, kurmaya karar olmasına rağmen bu. Gürcistan yönetimi asimilasyon politikası izleyen: pasaportun milliyetini değiştirmek zorunda yerli halk, vb yeni coğrafi isimler vardı

Güney Osetya bölgesinde o sırada toplanan Halk Temsilcileri Konseyi, ancak, Gürcistan bir parçası olarak kaldı özerk cumhuriyet, içine dönüşümü üzerine bir kararı kabul zaman o 1989 yılında Gürcistan-Osetya çatışma, ağırlaştırılmış. Tshinvali kentinde bu kararı iptal resmi Tiflis talep sayısız gösteriler başladı. Çatışmalar insan kayıplara neden olan, patlak verdi.

Gürcistan-Osetya anlaşmazlık Gürcistan SSCB'den bağımsızlık yolunu seçmiştir ve bunun özerklik Birliği'nde kalmaya karar olacağı da merak edilmiştir. durum yükseltilmiş ve Gürcü hareketin sebebiyle milliyetçi sloganlara liderler.

Mevcut silahlı çatışma geldiğinde çatışma aktif faz, doksanlı yılların başında bulunmaktadır. Ve Mayıs 1992, özerklik üstün güç bağımsızlığını ilan Yasası sürer.

kendinden Oset çatışma haklarını kullanmak ulusal azınlıkların arzu doğmuş bir tipik etnik doğa ile olmak Ağustos 2008'de gerçek bir savaşa dönüştü. Gürcü nüfus Tiflis'teki kendi politikacıların macera için pahalıya ödemek zorunda kaldı ve yerli sakinleri özerklik neredeyse tam Gürcülerin Abhazya ile aynı kaderi.

Gürcistan-Osetya çatışma, Saakaşvili'nin seçim zaferine çok katkıda bulunan Güney Osetya, güçler dengesini yeniden düşünmeye Tiflis kararının ardından patlayıcı aşamaya taşınmıştır. Gürcü başkanın açıklamaları giderek yerleşime barış biçimlerini ortadan kaldırmak ihtiyacı, Gürcistan yeniden birleşmesi için bir tehdit halini.

Müzakereler 2008th içinde durdurdu ...

Ve 8 Ağustos gecesi, Gürcü tarafı top mermisi ateş, Tshinvali bir saldırı yapılmış Güney Osetya'nın başkenti kısa kesilmiş birçok hayat sonuçlanan ve yakın alanlar. Gürcü resmi versiyona göre, Kurum tarafından ateşkesin ihlal karşı bir tepki idi. çatışmanın Aynı gün Rus barış gücü askeri katıldı. Bu amacını güden barışa Gürcü yetkilileri zorluyordu, askeri bir operasyon başladı.

Rus taraftan Böyle sert bir cevap herhangi Gürcü makamları ne de Batılı gözlemciler beklemiyorduk.

2008 yılında Gürcistan-Osetya anlaşmazlık muhalefet "donmamış" olduğunu önceki adımlardan bütün mantığı ile hazırlanmıştır. Bu Rus barış güçlerinin doğrudan müdahalesini açıklar.

Bugün, hiç kimse, ne uzmanlar ne de siyasetçiler Ağustos iki bin sekiz, beş günlük savaş olaylarının sonucunda öldürülen insanların sayısını tam söyleyemem.

Bu günlerde beşi Tiflis çoğu için bir felaket dönüştü. "Birleşmiş Gürcistan" projesi neredeyse tamamen başarısız. onun parçası şiddet yeni bir döngü imkansız huzurlu bazda entegre etmek yaptı.

Son 17 yılda o Tskhinval Tiflis'ten ciddiye herhangi bir teklifi alınacak olası değildir üç savaş gördü. Buna ek olarak , ülke bir "gül devrimi" yaşamıştır ve o "hediye" aldı - yaklaşık yirmi bin mülteciyi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.